Süleymaniye’de Büyük İskender’in Kayıp Kenti Bulundu

 

isediyani

Azad Kürdistan’ın Süleymaniye ilinde Makedonyalı Büyük İskender’in kayıp kenti bulundu.

 

 

     Azad Kürdistan’ın Süleymaniye ilinde Makedonyalı Büyük İskender ya da özgün adıyla III. Aleksandar Veliki Makedonski (M. Ö. 356 – M. Ö. 323)’nin kayıp kenti bulundu. Büyük İskender döneminde inşâ edildiği tahmin edilen ve 2 bin yıldır kayıp olan bu kent, Süleymaniye’ye bağlı Ranya ilçesinde Derbend Nehri kenarında günışığına çıkarıldı.  

     Büyük İskender döneminde kurulan antik kent, 2 bin yıldan fazla bir zamandır tarihin kumları altında gömülü kaldıktan sonra yeniden ortaya çıkarıldı. Kayıp kent, merkezi Britanya’nın başkenti Londra (London)’da bulunan Britanya Müzesi (The British Museum) arkeologları tarafından Kürdistan’ın Süleymaniye ilinin Ranya ilçesine bağlı Qalatga Derbend mıntıkasında yapılan arkeolojik kazıda bulundu. 

     MAKEDON – PERS SAVAŞI’NIN YAŞANDIĞI ŞEHİR

     Araştırmacılar henüz kesin bir tarih zikretmemiş olsa da daha sonraları “Mezopotamya Savaşı” (M. Ö. 331) olarak adlandırılan ve Makedonya Kralı III. (Büyük) İskender’in Pers Ahemeniş İmparatoru III. Dariyuş Arteşeta Dara (M. Ö. 380 – M. Ö. 330)’yla gerçekleştirdiği savaşın bu yerleşim yerinin etrafında yaşandığı düşünülüyor. Devrilen imparatorluk susuzluktan ibarettir ve Qalatga Derbend bir zamanlar zafer yolunda çalışan askerler ve tüccarlar için yoğun bir şarap ticaretine ev sahipliği yapmış olabilir. 

     British Museum’da arkeolog olarak görev yapan John MacGinnis, medyaya yaptığı açıklamada, “Drone bize muhteşem bilgiler sağladı. İlkbaharda drone kullanarak tüm arkeolojik alanı taradık. Mezopotamya arkeolojisinde tarlaların havadan analiz edilmesi hiç yapılmamıştı. Yeraltında duvarlar olduğunda, buğday ve arpa o kadar iyi gelişemez ve ürünün büyümesinde de renk farklılıkları olur” ifadelerini kullandı.

     Kayıp kentin ilk kanıtları, 1960’lı yıllarda ABD askerî birlikleri için alınan gizli casus uydu fotoğrafları ile taranmış ve 1996 yılında kamuya duyurulmuştu. Irak Baas diktatörü Saddam Hüseyin döneminde bölgeyi daha fazla araştırma imkânı yoktu ve güvenlik endişeleri yüzünden 2003 işgali sırasında ve sonrasında da bu durum devam etti.

     Kısa bir süre önce Britanya Müzesi, Iraklı arkeologları eğitmek için bir projenin parçası olarak Derbend’e bir ekip gönderdi. Eğitilen arkeologlar IŞİD barbar terör örgütü tarafından hasar gören önemli arkeolojik yerleri kurtarmakla yükümlü olacak.

     SAVAŞÇILARA ŞARAP TEMİN EDEN ŞEHİR HALKI

     Ekip,  M. Ö. 1. yy’a ve M. Ö. 2. yy’a tarihlenen kentin, Büyük İskender’in M. Ö. 331 yılında Pers kralı III. Dariyuş’u kovaladığı rotada inşâ edildiğini tespit etti.

     Kentin boyutları, karmaşıklığı ve zenginliği araştırmacıları oldukça şaşırttı. Kentte bulunan Antik Yunan ve Roma tanrılarının heykelleri ile pişmiş toprak kiremitler gibi Antik Yunan etkisini gösteren birçok bulgu, kentin Büyük İskender ve takipçileri tarafından kurulduğuna işaret ediyor. Bölgede ayrıca birçok büyük yapı kalıntısı, surlar ve eski şarap presleri bulundu.

     Arkeolog MacGinnis, “Henüz araştırmanın çok başındayız ancak bu kentin, Irak’tan İran’a giden yolda kalabalık ve canlı bir şehir olduğunu düşünüyoruz. Geçmekte olan askerlere şarap temin eden insanları hayâl edebilirsiniz” dedi. 

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     27 EYLÜL 2017

 

718 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir