Urfa’da 5000 Yıllık Oyuncak At Arabası Bulundu

 

isediyani

Kürdistan’ın Riha (Şanlıurfa) ilinde, Hz. Musa (as) Peygamber’in yaşadığı yer olan Soğmatar antik kentinde 5 bin yıllık oyuncak at arabası bulundu.

 

 

     İnsanlık tarihinin başladığı ve medeniyetlerin beşiği olan kadim Kürdistan coğrafyasında bulunan arkeolojik eserler, tarihe ışık tutmaya devam ediyor. Kürdistan’da yapılan kazılarda her geçen gün yeni buluntular ortaya çıkartılıyor.

     Kürdistan’ın Riha (Şanlıurfa) ilinde, Hz. Musa (as) Peygamber’in yaşadığı yer olan Soğmatar antik kentinde 5 bin yıllık oyuncak at arabası bulundu. Arkeolojik kazı çalışmalarında ayrıca bu oyuncak ata arabasına ait tekerlek ve çıngırak da bulundu.

     İl merkezine yaklaşık 80 km mesafede bulunan Soğmatar antik kenti, o dönem Firavun’dan kaçan Hz. Musa (as)’nın yaşadığı yer olarak kabul ediliyor.

     OYUNCAĞA AİT TEKERLEK VE ÇINGIRAK DA BULUNDU

     Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izni ile bu yılın Mayıs ayında Şanlıurfa Müze Müdürlüğü Müdürü Celal Uludağ’ın kazı başkanlığında, Harran Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yusuf Albayrak’ın katılımıyla bölgede kazı çalışmaları başlatıldı. Kısa süre içinde gerçekleşen yoğun çalışmalarda sözkonusu bölgede tespit edilen çok sayıda kaya mezarında yapılan araştırmalarda yaklaşık 5 bin yıllık oyuncak at arabasıyla buna ait tekerlekler ve çıngırak bulundu. 

     Soğmatar Kazı Başkanı ve Şanlıurfa Müze Müdürü Celal Uludağ, kentin tarihî anlamda önemine işaret edip birçok noktada tarihî değerlerin bulunduğunu hatırlatarak, kentte yürütülen arkeolojik kazı çalışmalarının en önemlilerinden birinin Soğmatar’da gerçekleştiğini ifade etti. “Kazı çalışmalarında şimdiye kadar önemli bulgular elde ettik. Nekropol alanında bir mezar odasında, kline içerisinde dolgu toprağın eleme çalışmaları esnasında pişmiş topraktan yapılmış ve Tunç Dönemi’ne tarihlenen, kralların veya yöneticilerin çocukları için yaptırdığı tahmin edilen oyuncak araba ve bu arabaya ait tekerlekler bulduk” açıklamasını yapan Uludağ, “Bu bize dönemin sanat anlayışını, yani günümüzden yaklaşık 5 bin yıl önceki çocukların oyun anlayışını yansıtıyor. Bu buluş bizim için çok önemli. Kısa süre içinde dönemin estetik ve sanat anlayışının izlerini taşıyan eser, ülkemizin en büyük müze kompleksi olan Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’nde sergilenecektir. Kazı çalışmaları sonucunda daha önemli kalıntılar elde edeceğimizi tahmin ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

     AY TANRISI SİN’E AİT

     Harran Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yusuf Albayrak ise 2012 yılında burada bir yüzey araştırması yaptığını, buranın Ay Tanrısı Sin’e ait olduğunu tespit ettiklerini aktardı. Soğmatar’ın tarih açısından önemine değinen Albayrak, antik kentin sadece bir tapınak değil, aynı zamanda bir mezarlık alanı olduğunu belirlediklerini de dile getirdi. Araştırmalara göre Soğmatar’ın bir dönem Pagan dîninin merkezi olduğunu ve mahallenin ortasında bulunan büyük tepenin Soğmatar’ın yerleşim düzeninin merkezini oluşturduğunu belirten Albayrak, “2012 yılındaki araştırmalarda 120 civarında kaya mezarı bulduk, bunların 7’si çok dikkat çekici, yaklaşık 120 mezarın hepsi höyüğe bakıyor. Höyükte de araştırmalar yaptık, seramik buluntulara göre buranın günümüze kadar sürekli bir yerleşimin olduğunu gördük. 2016 yılında bir aylık temizlik çalışması yaptık. Mezarlarda yüzün üzerinde buluntuya rastladık, bunların hepsini müzeye teslim ettik. Mezarların erken Tunç Çağı’nda yapıldıklarını, yani günümüzden yaklaşık 5 bin yıl önce olduklarını gördük. Bunların benzer örnekleri çok yok, bu da çok önemli bir özellik. Mezarlar o dönemin özelliğini yansıtan kuyu şeklinde yapılmış. Ancak daha sonra Romalılar buraya geldiklerinde bu mezarları hazır olarak bulmuşlar ve mezarlarını bazılarını kendi mimarilerine göre değiştirmişler” dedi.

     ŞANLIURFA MÜZE MÜDÜRLÜĞÜ, HARRAN ÜNİVERSİTESİ ARKEOLOJİ BÖLÜMÜ, SEDİYANİ HABER

     2 EKİM 2017

 

634 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir