Katalonya Başkanı Casamajó: “Direnişi Kürtler’den Öğreniyoruz”

 

isediyani

Katalonya Özerk Bölgesi’nin başkanı Carles Puigdemont i Casamajó, bugün dünyaya yaptığı tarihî açıklamada “Direnişi Kürtler’den öğreniyoruz” dedi.

 

     İspanya egemenliği altında bulunan ve bugün (1 Ekim) Bağımsızlık Referandumu gerçekleştiren Katalonya Özerk Bölgesi Başkanı Carles Puigdemont i Casamajó, bugün dünyaya yaptığı tarihî açıklamada “Direnişi Kürtler’den öğreniyoruz” dedi.

     Bağımsızlık Referandumu için bugün sandık başına Katalonya, tüm dünyanın ilgi odağı. Dünya ülkelerine ve halklarına tarihî bir açıklama yapan Katalonya lideri Carles Puigdemont i Casamajó, “Resmî sonuçlar için en az 5 gün gerekiyor. Eğer EVET çıkarsa 48 saat içinde bağımsızlık ilan edip, değişim sürecine başlarız. Direnişi Kürtler’den öğreniyoruz” dedi.

     Kürdistan millî mücadelesinin ve Kürt halkının verdiği onurlu ve izzetli bağımsızlık mücadelesinin kendilerine ışık tuttuğunu dile getiren Katalon lider Puigdemont i Casamajó, “Katalon ve Kürt ulusları arasında benzerlik var. İki ulusun da kendi kaderini tayin hakkı var. İspanya ve Irak hükûmetleri, onların haklarına hiç saygı duymuyor” ifadelerini kullandı.

     “Kürdistan halkının yalnız olmadığını söylemek istiyorum” sözleriyle tarihe geçecek konuşmasını sürdüren Casamajó, “Direnişi Kürtler’den öğreniyoruz. İki ulus için de tek bir gelecek var: O da özgürlük. Bu özgürlük üzerinden kardeşiz” şeklinde konuştu.

     Kürtler’in güçlü bir ulus olduğuna vurgu yapan Casamajó, “Kürtler bize destek veriyor, Kürdistan halkı Katalonya’yı destekliyor. Destek ve dostluklarından dolayı Kürtler’e teşekkür ediyoruz” dedi.

     25 Eylül tarihinde gerçekleşen Kürdistan Bağımsızlık Referandumu nedeniyle Kürdistan’ı ve azîz Kürt milletini tebrik etmeyi de unutmayan Katalonya lideri, “Attıkları adımdan ötürü Kürdistan’ı ve Kürtler’i kutluyoruz” dedikten sonra konuşmasını şu duygu yüklü ifadelerle tamamladı: “Bizler kardeşiz ve aynı amaç için mücadele ediyoruz ki o da özgürlüktür. Özgürlük mücadelemiz bizi kardeş kılıyor. İki ulus da oylama yoluyla vatandaşlarımızın torunlarının geleceklerine karar vermesini istiyoruz. Önümüzdeki yıllarda geleceğimizi inşâ edip iki bağımsız ulus olacağımızı söyleyebilirim.”

     AJANSLAR

     1 EKİM 2017

 

563 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir