İsrail’de 4000 Yıllık Mezarda Kesik Başlı Kurbağalar Bulundu

 

isediyani

İsrail’in Kudüs şehrinde 4000 yıllık bir mezarda içinde kesik başlı kurbağaların bulunduğu bir testi bulundu.

 

     İsrail’in Kudüs (Yeruşalayim) şehrinde 4 bin yıllık bir mezarda içinde kesik başlı kurbağaların bulunduğu bir testi bulundu. İsrailli arkeologlar tarafından bulunan 4 bin yıllık mezarın içindeki kesik başlı kurbağaların, vefat eden kişinin ölümden sonraki yaşamında yapacağı yolculuğunda yemesi için konulduğu düşünülüyor.

     İsrail Eski Eserler İdaresi (Raşuth ha Athiqoth İsrail)’nden arkeologlar, Kudüs’teki Bronz Çağ’dan kalma, 4 bin yıllık bir mezarda gerçekleştirdikleri kazılarda içerisinde kesik başlı karakurbağalarının yer aldığı testi ile ilgili olarak, kurbağaların ölen kişinin ölümden sonraki yolculuğu sırasında atıştırması için koyulduğu görüşünde. Araştırmacılar, bu buluntunun Orta Bronz Çağ defin geleneklerine ışık tuttuğunu düşünüyor.

     Kazının yardımcı müdürlüğünü yapan Tel Aviv Üniversitesi (Universitat Tel Aviv) öğretim üyesi arkeolog Şua Kisilevitz, kurbağalara rastlanılmasının kesinlikle tuhaf bir olay olduğunu belirterek, “Bildiğim kadarıyla İsrail’de karakurbağaları yalnızca Wadi Ara’da bulunmuştu. Bu buluntular da Geç Bronz Çağı’ndandı. Ancak bu buluntuyla, karakurbağalarının yaşam sırasında besin olarak kullanılıyor olabileceği çıkarımına vardık” açıklamasında bulundu.

     Testinin bulunduğu mezar ise 2014 yılında bir inşaat projesi sırasında keşfedilmişti. 

     THE TIMES OF ISRAEL, SEDİYANİ HABER

     27 EYLÜL 2017

 

441 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir