BAE, Mars’ta Şehir Kuracak

 

isediyani

Birleşik Arap Emirlikleri, 100 yıl içerisinde kızıl gezegen Mars’ta şehir kurmayı planlıyor. Yapılacak uzay kenti türünün ilk örneğinin Mars üzerinde uygulanabilir bir model olacağı belirtildi.

 

     Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), “Mars’ta bilim kenti kurma” projesinin resmen başladığını duyurdu. BAE, 100 yıl içerisinde kızıl gezegen Mars’ta şehir kurmayı planlıyor. Yapılacak uzay kenti türünün ilk örneğinin Mars üzerinde uygulanabilir bir model olacağı belirtildi.

     BAE Devlet Başkanı Yardımcısı, Başbakan ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşîd el- Mektum ile Ebu Zabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayîd bin Sultan el- Nahyan el- Felahî, Dubai’deki Muşrif Park (Hediqa’t- Muşrîf)’ta 1 milyon 900 bin fitkare alanın kullanılacağı ve 136 milyon Dolar’a mal olacak projeyi resmen başlattı. Yapılacak “uzay kenti”nin türünün ilk örneğinin, Mars üzerinde uygulanabilir bir model olacağı belirtildi.

     Proje kapsamında kızıl gezegen Mars arazisini ve sert ortamını simüle eden sofistike laboratuarların ve 3 boyutlu baskı için geliştirilen tekniklerin kullanılacağı, ısı ve ışık izolasyonunun sağlanacağı ifade edildi. Gezegendeki gıda, su ve enerji güvenliği sorunlarına çözüm bulmak ve canlıların yaşayabilmesi konusunda iyileştirici katkı sağlayacak araştırmalar yapmak için en iyi bilim adamları ile bilimsel tecrübeleri BAE’ye getirmek için çaba sarfedileceği aktarıldı.

     Mars’takine benzer şartlar ile ortam oluşturulduktan sonra bir grup insanın bir yıl burada yaşayacağı ve bu sırada sözkonusu insanlar üzerinde davranışsal incelemeler yapılarak bilimsel bulguların takip edileceği ve daha sonra gerçekleştirilecek uzay yolculuklarında da bu deneyimlerden istifade edileceği kaydedildi.

     Kentin dış görünümüne ilişkin de bilgi verilen haberde, sütûnlara dayalı olmayan birkaç kubbeden oluşacağı ve bu kubbelerin inşâ edilebilmesi için yeni tekniklerin üretimine ihtiyaç duyulduğu dile getirildi. Dünyadaki en gelişmiş mimarî yapıya sahip olacağı belirtilen Mars bilim kentinin tasarımının Google’ın Britanya’nın başkenti Londra (London)’daki yeni merkezini tasarlayan mühendis tarafından yapılacağı bilgisi verildi.

     BAE Devlet Başkanı Yardımcısı el- Mektum, Şubat ayında “Mars 2117” projesiyle bu gezegende yaşanılabilir bir şehir inşâ etmeyi planladıklarını duyurmuştu.

     AJANSLAR

     27 EYLÜL 2017

 

578 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir