Piramitlerin Sırrı Çözüldü mü?

 

isediyani

Yıllardır büyük merak konusu olan ve dünya genelinde binlerce bilim adamının üzerinde çalıştığı piramitlerin gizeminin sonunda çözüldüğü iddiâ edildi.

 

     Bugüne kadar türlü teorilere konu olsa da bir türlü çözülemeyen “Piramitler nasıl yapılabildi?” sorusunun sonunda yanıt bulduğu iddiâ edildi. Tam 170 bin ton kayanın Nil Nehri’nde, insan yapımı bir kanal üzerinden sandallarla taşındığı ortaya çıktı.

     Bilim insanları, Mısır’daki en büyük piramit olan Xeops Piramidi’nin yapımında taşların nasıl taşındığına dair yeni bilgilere ulaştı. Bugüne kadar bu gizemle ilgili “uzaylı yardımı” da dahil pekçok teori ortaya atılsa da, “gerçek detaylar”, piramitlerin yapımında üst düzey sorumluluk almış Merer isimli bir Mısırlı’nın günlüklerinde ortaya çıktı.

     TAŞLAR 800 KM’DEN GETİRİLDİ

     Bundan yaklaşık olarak 3 bin yıl öncesine ait olduğu belirlenen bu günlüklere göre, tam 2, 5 tonluk dev kireçtaşı ve granit bloklar, Nil Nehri üzerinden tahta sandallarla piramidin yapıldığı bölgeye taşındı. Sandallar ip yardımı ile birbirine bağlanırken, eski Mısırlı mühendisler de geçiş için Nil kıyısında bulunan bir limandan piramidin inşâ edileceği Cize’ye doğru kanal açtı.

     Dev taşlar bu şekilde 800 km öteden su üzerinde, piramitlerin yapılacağı yerlere getirildi. Bunda binlerce işçi görev alırken, toplam 170 bin ton kaya taşınmış oldu.

     ABD’li Mısırolog ve arkeolog Dr. Mark Lehner, sözkonusu kanalın taslağını çıkardıklarını anlattı.

     Ancak yazar İbrahim Sediyani’ye göre, bilim adamlarının ve arkeologların bütün bu buluntuları, yalnızca işçilik ve taşları taşıma hakkında fikir veriyor. Piramitlerin nasıl bir mühendislik zekâsının ürünü olduğu, işçilere o işi yaptıranların kimler olduğu, taşınan taşların hangi ölçü ve hesaplamalara göre yerleştirildiği gibi asıl önemli merak noktaları halen cevapsız kalıyor. İşçiliğin insanlar tarafından gerçekleştirildiği zaten bu buluntudan önce de bilinen bir husustu.

     ASIL GİZEM HÂLÂ CEVAPSIZ

     Piramitlerin gizemiyle ilgili asıl önemli olan ve açıklığa kavuşturulması gereken, şu 2 önemli noktadır:

     1 – Değil o zamanki, günümüz bilgi ve teknolojisiyle bile yapılması mümkün olmayan piramitlerin hangi bilgi ve mühendislik zekâsının ürünü olduğu.

     2 – Sadece Kahire yakınlarındaki Cize’de değil, dünyanın farklı yerlerinde de piramitlerin olması ve o dönemde birbirlerinden tamamen habersiz olan (veya olması gereken) toplulukların nasıl olur da bu piramitleri aynı şekilde ve aynı mimarî tarzda inşâ etmiş olduğu.

     Sediyani’ye göre, piramitler ile ilgili asıl gizemli husus bu iki sorudur ve bunlar hâlâ cevapsız kalmış durumda.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     24 EYLÜL 2017

 

381 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir