Hasankeyf’te 11500 Yıllık Yerleşim Yeri Bulundu

 

isediyani

Kürdistan’daki en eski medeniyet miraslarından olan Hasankeyf’te yapılan kazılarda 11 bin 500 yıllık yerleşim yeri bulundu.

 

 

     Medeniyetin beşiği olan Kürdistan topraklarındaki en eski medeniyet miraslarından olan Hasankeyf’te yapılan kazılarda 11 bin 500 yıllık bir yerleşim yeri bulundu.

     Élih (Batman) ilimizin Hesenkehf (Hasankeyf) ilçesinde, “Ilısu Barajı HES Projesi Kültürel Varlıkları Koruma Kurtarma Çalışmaları” kapsamında başlatılan ve halen devam eden “Hasankeyf Arkeolojik Kazı Çalışmaları”nın beşinci etabında Dicle Nehri kıyısında 2009 yılından bu yana Hasankeyf Höyük’te sürdürülen kazıda günümüzden 11 bin 500 yıl öncesine ait yerleşim yeri belirlendi.

     Hasankeyf Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mevlüt Eliüşük, gazetecilere yaptığı açıklamada, 12 Japon arkeologun da yer aldığı çalışmada ilk 3 aylık etapta kazı faaliyetinin, ikinci etapta da ortaya çıkartılan eserlerin konservasyon işlemlerinin yapıldığını söyledi. “Hasankeyf Höyük’teki yerleşim yerinin M.Ö. 9500 yani günümüzden 11500 yıl öncesine ait olduğu analizler ve buluntular sonucunda ortaya konuldu” ifadesini kullanan Eliüşük, kazıda Kürdistan’ın kadim Rîha (Şanlıurfa) ilinin 22 km kuzeydoğusunda bulunan Xrabe Reşk (Göbeklitepe)’deki taşlara benzer dikili taşların yerleştirildiğini düşündükleri alanların belirlendiğini ancak taşların günümüze ulaşmadığını belirtti. Höyükte yaşamın 1000 yıl sürdüğünü vurgulayan Eliüşük, “Höyüğün en önemli özelliği, devamlı yerleşim görmemiş. Yani günümüzden 11 bin 500 yıl önce yerleşim başlamış ve bu yerleşim şu andaki haliyle yaklaşık bin yıl sürdükten sonra alan terk edilmiş” dedi.

     Kazının bilimsel danışmanlığını, Japonya’nın en büyük adası olan 227 bin 942 km² büyüklüğündeki Honşiu Adası üzerinde yer alan Kanto bölgesine bağlı İbaraki ilinin Tsukuba ilçesinde bulunan Tsukuba Üniversitesi (Tsukuba Daigaku)’nde öğretim üyesi olan Yutaka Miyake yapıyor. Miyake, Hasankeyf’teki höyükte iki evrenin yaşandığını ve ilk evrede evlerin mimarî yapısının yuvarlak olduğunu ortaya çıkardıklarını söyleyerek, “Bir çukur kazıp, çukura duvar örüp ev yapmışlar. Ondan sonra bu evler dikdörtgen plana geçiyor. Bu da iki evrenin varlığını gösteriyor” açıklamasında bulundu. Ortaya çıkartılan konutların tabanlarında 120 mezar bulduklarını anlatan Yutaka Miyake, mezarlarda ölülerin yanlarında hediyelik eşyalar da yer aldığını kaydetti. 

     Öte yandan edinilen bilgiye göre, Hasankeyf Höyük’te kazı çalışmalarının 15 Aralık’a kadar sürmesi planlanıyor.

     AJANSLAR

     23 EYLÜL 2017

 

586 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir