Nobel Ödüllü Kadınlardan Çu Kyi’ye Rohingya Çağrısı

 

isediyani

Nobel Barış Ödülü sahibi beş kadın, kendileriyle aynı ödülü almış olan ırkçı ve faşist Myanmar rejiminin Nobel ödüllü hükûmet danışmanı Aung Saanh Çu Kyi’ye bir mektup yazdı.

 

     Nobel Barış Ödülü sahibi beş kadın tarafından oluşturulan Nobel Ödüllü Kadınlar Girişimi, kendileriyle aynı ödülü almış olan ırkçı ve faşist Myanmar rejiminin Nobel ödüllü hükûmet danışmanı Aung Saanh Çu Kyi’ye bir mektup yazarak, “Daha kaç Müslüman’ın vahşice öldürülmesini izleyeceksin? Daha kaç Rohingya kadının tecavüze uğramasını seyredeceksin?” diye sordu.

     Aralarında İranlı avukat ve yazar Şirin Abadî, Yemenli aktivist Tewekkul Abdulsselam Xalid Kerman, Liberyalı barış eylemcisi Leymah Roberta Gbowee, Kuzey İrlandalı barış eylemcisi Mairéad Corrigan Maguire ve ABD’li insan hakları aktivisti Jody Williams’ın bulunduğu Nobel ödüllü kadınlar, ırkçı, faşist, işgalci ve soykırımcı Myanmar rejiminin danışmanlığını ve yöneticiliğini yapan Nobel ödüllü Çu Kyi’ye yazdıkları mektupta, “Sesleri çıkmayan Rohingya Müslümanlar’ın savunulması için sen sesini yükseltene kadar kaç Rohingya Müslüman’ın ölmesi gerekecek, kaç Rohingya Müslüman kadına tecavüz edilecek, halkın ne kadarı yok edilecek?” diye sordular.

     Nobel Ödüllü Kadınlar Girişimi adı altında yayımlanan mektupta, Çu Kyi’ye, Myanmar’da zûlme uğrayan Rohingya Müslümanlar’ın haklarını savunma çağrısında bulunuldu. Çu Kyi’nin geçmişte Nobel ödülü almış ve şimdi de Myanmar’ın “fiilî lideri” olarak vatandaşlarının haklarını destekleme ve savunma konusunda hem kişisel, hem de ahlakî sorumluluğu olduğuna işaret edilen mektupta, Çu Kyi’ye hitaben sert sözler kullanılarak, “Sessizliğin, ülken için bize yıllardır bahsettiğin ve hepimizin de seni desteklediği ‘demokrasi’ anlayışına uymuyor” ifadelerine yer verildi.

     İşgalci ve soykırımcı Myanmar rejiminin egemenliği altındaki Rohingya topraklarında 25 Ağustos’tan bu yana devam eden ve Myanmar ordusu ile Budist Raxine çetelerinin gerçekleştirdiği saldırılara ilişkin mektupta, “Kendilerini barışa adamış kadınlar, kızkardeşlerin ve Nobel ödüllü yoldaşların olarak, seni gittikçe yayılan kriz için ciddî bir duruş takınmaya, Rohingya Müslümanlar’ı tüm haklarıyla vatandaş olarak tanımaya ve Myanmarlı yetkililerin masum sivillere yönelik zûlüm ihtimalini ortadan kaldırmak için hızlı bir şekilde tüm önlemleri almaya çağırıyoruz” tavsiyesinde bulunuldu.

     Mektupta ayrıca, Nobel ödüllü Güney Afrikalı başpiskopos Desmond Mpilo Tutu’nun Çu Kyi hakkında söylediği “Eğer Myanmar’daki en üst mevkiye yükselişinizin siyasî bedeli sessizliğinizse, bedeli kesinlikle çok yüksek” ifadeleri de hatırlatıldı.

     Mektubu geçmişte Nobel Barış Ödülü almış olan İranlı avukat ve yazar Şirin Abadî, Yemenli aktivist Tewekkul Abdulsselam Xalid Kerman, Liberyalı barış eylemcisi Leymah Roberta Gbowee, Kuzey İrlandalı barış eylemcisi Mairéad Corrigan Maguire ve ABD’li insan hakları aktivisti Jody Williams imzaladılar.

     Şu anda ırkçı, faşist, işgalci ve soykırımcı Myanmar rejiminin liderliğini yapan Aung Saanh Çu Kyi’ye Nobel Barış Ödülü, 1991 yılında “demokrasi ve insan hakları için şiddeti reddeden mücadelesi” dolayısıyla verilmişti. Burmalılar’a şiddet uygulanmasına karşı çıkan ama Rohingyalar’a katliâm, soykırım, tecavüz, her türlü vahşeti meşrû sayan Çu Kyi, “Hür dünya” tarafından Nobel’e uygun görülmüştü.

     Taraflı tarafsız herkes tarafından ve hatta bizzat BM raporları ve verileriyle “Dünyanın en ırkçı devleti” olarak kabul edilen Myanmar devletinin liderliğini Nobel Barış Ödülü sahibi birinin yapması ve bu kişinin de tüm bu katliâm ve tecavüzleri yadsıyan tutumu, nasıl bir dünyada ve nasıl bir çağda yaşadığımızı gösteriyor.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     14 EYLÜL 2017

 

332 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir