Ta La’i Bla Ma: “Buddha Yaşasaydı Rohingyalar’a Yardım Ederdi”

 

isediyani

14. “Ta La’i Bla Ma” olarak kabul edilen Tenzin Gyatso, ırkçı ve faşist Myanmar rejiminin Rohingyalar’a uyguladığı katliâmlarla ilgili bir açıklamada bulundu.

 

     Tibet’in Budist dînî lideri ve 14. “Ta La’i Bla Ma” (Okyanusa Eşit Öğretmen) olarak kabul edilen Lha Mo Don Ğrub Citsun Cemfil Ngawang Lobsang Yeşê Tenzin Gyatso, ırkçı ve faşist Myanmar Budist rejiminin Arakanlı Rohingya Müslümanlar’a yönelik uyguladığı saldırı ve katliâmlarla ilgili bir açıklamada bulundu.

     Ta La’i Bla Ma, Rohingya topraklarında yaşanan insanlıkdışı olaylara barışçıl bir çözüm bulmak için işgalci ve soykırımcı Myanmar rejiminin Nobel ödüllü hükûmet danışmanı Aung Saanh Çu Kyi’ye çağrıda bulundu ve çoğunluğu Budist olan ülkede 300 bin Rohingya Müslüman’ın başka ülkelere sığınmalarına neden olan soykırımla ilgili endişelerini dile getirdi. Tibet Budizmi’nin dînî lideri, ırkçı, faşist, işgalci ve soykırımcı Myanmar rejimine yaptığı çağrıda, mazlum Müslüman Rohingya halkının onlarca yıldır devam eden zûlümle mücadele ettiği krizi çözmeye çalışmak için “toplumun her kesimine ulaşmaya” davet etti.

     Mektubunda, “Bana yöneltilen sorular, birçok insanın Budist bir ülke olarak anılan Myanmar’da Müslümanlar’a yaşatılanların çözümü konusundaki zorlukları gösteriyor” diyen 14. Ta La’i Bla Ma, “Size ve liderlerinize barış ve uzlaşma rûhuyla halk arasında dostça ilişkiler kurmaya çalışmanız için toplumun tüm kesimlerine ulaşmanız için çağrıda bulunuyorum” ifadelerini kullandı.

     Budizm’in kurucusu ve peygamberi Sidzartha Gautama Şakyamuni Buddha’yı örnek göstererek “Buddha yaşasaydı Rohingyalar’a yardım ederdi” diyen Ta La’i Bla Ma, geçmişte Çu Kyi ile Myanmar’daki dînî gerginlikler hakkında konuştuğunu, katliâmı engellemesi için O’nu yeniden teşvik ettiğini söyledi. Ta La’i Bla Ma mektubunu, “Kardeş bir Budist ve Nobel ödül sahibi olarak bu kapanmayan yaraya kalıcı ve insanî bir çözüm bulmak için size ve meslektaşlarınıza bir kez daha çağrıda bulunuyorum” sözleriyle noktaladı.

     Tibet Budist dînî lideri 14. Ta La’i Bla Ma, ayrıca Nobel ödüllü Pakistanlı kız öğrenci Melale Yusufzêy ve Apartheid döneminde ırkçılığa karşı mücadele eden Güney Afrikalı başpiskopos Desmond Mpilo Tutu’yu da müdahaleye çağırdı.

     Irkçı ve faşist Apartheid rejiminin yıkılıp tarihin çöp sepetine gitmesine katkılarından dolayı Güney Afrika’nın manevî sesi olan Desmond Mpilo Tutu, ırkçı, faşist, işgalci ve soykırımcı Myanmar rejimini ve oradaki yöneticileri sert bir dille uyararak, “Eğer Myanmar’daki en üst mevkiye yükselişinizin siyasî bedeli sessizliğinizse, bedeli kesinlikle çok yüksek” dedi.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     11 EYLÜL 2017

 

737 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir