Kadın Viking Savaşçılarının Varlığı DNA Vasıtasıyla Kanıtlandı

 

isediyani

Vikingler’in Viking dilinde “Valkyrja” olarak adlandırılan ve Tanrı Odin’in yardımcıları olan savaşçı dişi meleklerin dışında yeryüzünde de savaşan kadın savaşçılara sahip oldukları bilimsel olarak ispatlandı.

 

 

     1880’lerde, İsveç’in başkenti Stockholm’un 30 km batısında bulunan ve ülkenin 3. büyük gölü Mälaren Gölü üzerinde yer alan 4, 2 km² büyüklüğündeki Björkö Adası üzerinde bulunan tarihî Birka adlı Viking köyünde büyüleyici bir mezar keşfedilmişti.

     Silahlar, av ekipmanları ve iki atın bulunduğu mezar, M. S. 10. yy’a aitti ve güçlü bir erkek Viking savaşçısı olduğu düşünülüyordu. Fakat iskeletin kadın olduğuna işaret eden bazı özellikler vardı.

     GÖKTE DİŞİ MELEKLER – YERDE DİŞİ SAVAŞÇILAR

     Yeni bir çalışma, DNA analiziyle bu güçlü savaşçının aslında bir Viking kadını olduğunu kesin olarak ortaya koydu. Böylece Vikingler’in Viking dilinde “Valkyrja” olarak adlandırılan ve Tanrı Odin’in yardımcıları olan savaşçı dişi meleklerin dışında yeryüzünde de savaşan kadın savaşçılara sahip oldukları bilimsel olarak ispatlandı. Yüzyıldan uzun süredir erkek olduğu sanılan bir Viking savaşçısının iskeletinin kadın olduğu DNA testi ile kesinleşti.

     Kadın Viking savaşçısı fikri aslında yeni değil. Ortaçağ’ın başlarından kalma tarihsel kayıtlar ve sanatsal eserler, erkeklerin yanında savaşan kadınları betimliyor. Fakat bu düşünceler hakikate dayalı olmadığı ve çoğunlukla mitolojik olduğu iddiâsıyla hep gözardı edildi. Yine de Avrupa çapında bilinen binlerce Viking savaşçı mezarı ile onların iskeletlerini inceleyerek bu fikri test etmek artık mümkün.

     İsveç’in doğusundaki tarihî Birka, 3000’i aşkın Viking mezarına sahip ve bunların yaklaşık üçte biri arkeologlar tarafından kazıldı. Birka’nın nüfûsu savaşçılar, zanaatkârlar ve tüccarlardan oluşuyor gibi görünüyor. Çeşitli mezar biçimleri, dış etkilere açık bir kültüre işaret ediyor.

     UPPSALA ÜNİVERSİTESİ VE STOCKHOLM ÜNİVERSİTESİ ARAŞTIRMANIN ÖNCÜLÜĞÜNÜ YAPIYOR

     Bu arada 19. yy’ın sonlarında kazılmış olan Birka’daki bir mezar, Uppsala Üniversitesi (Uppsala Universitet) ve Stockholm Üniversitesi (Stockholms Universitet)’nde İsveçli arkeologin Charlotte Hedenstierna – Jonson öncülüğündeki bir araştırma ekibi tarafından “Amerikan Fizik Antropolojisi Dergisi” (American Journal of Physical Anthropology)’nde yeni bir makaleye konu oldu.

     Araştırmacıların belirttiği gibi, “Mezar hediyeleri içinde bir kılıç, balta, mızrak, zırh delici oklar, savaş bıçağı, iki kalkan ve iki at (bir kısrak ve bir aygır), yani profesyonel bir savaşçının bütün ekipmanlarını içerdiğinden mezara özel bir ilgi duyuldu.” Mezarda ayrıca, “gömülü kişinin üst düzey görevli olduğunu, taktik ve strateji bilgisi olduğunu vurgulayan” eserler vardı.

     Yüzyıllar boyu, bu kişinin yalnızca silahlara dayanarak erkek olduğu varsayıldı. Ancak 2015 yılında Viking DNA’ları üzerine yapılan araştırmalar, Viking kadınlarının erkeklerle birlikte yolculuk yapmış olabileceğini gösteriyordu. 2016 yılında ise araştırmacılardan biri olan İsveçli arkeologin Anna Kjellström, bu mezardaki iskeleti yeniden inceledi ve bireyin büyük olasılıkla kadın olduğunu keşfetti.

     Araştırmacılar, “Bazı Viking kadınları silahlarla gömülmüş olsalar da, bu derece önem taşıyan bir kadın savaşçı asla belirlenmedi ve bilim insanları silahlı Viking kadınlarının rolünü kabul etmeye gönülsüz davranıyor” açıklamasında bulundular. Araştırma ekibi bu hipotezi doğrulamak için mezardaki bireyin nükleer DNA’sını araştırmaya karar verdi.

     Araştırmacılar, bireyin hem diş kökünü hem de üst kol kemiğinden örnek alarak test ettiler. Her iki nümune de biyolojik cinsiyet konusunda net bir cevap sundu: İki X kromozomu var ve Y kromozomu yok. MtDNA haplogrup, İngiltere, İzlanda ve İskandinavya’da yaygın olan T2b olarak geri döndü. Bununla birlikte, bireyin stronsiyum izotop değerleri, erken göçerliğe işaret ediyor. Bu kadın, 4 yaşlarında ilk azı dişinin ve 9 yaşlarında ikinci azı dişinin şekillenmesi arasındaki bir zamanda, belirlenemeyen bir anavatandan Birka’ya geçmişti.

     Bunları tespit eden araştırma ekibi, net bir belirlemede bulundular: “Bu mezardaki kişi, yüksek rütbeli, kadın bir Viking savaşçısıdır.”

     AVRUPALILAR VİKİNGLER’E İFTİRA ATIYORLAR

     Norveç’in farklı bölgelerinde bulunan iskeletlerin mitokondriyal DNA’larının verdiği bilgiler ışığında Viking erkeklerinin yanısıra kadınlarının da koloniler kurmak için gemilerle yeni topraklara yelken açtığı tahmin ediliyordu. Folklorik bilgilere dayanarak, 300 yıl boyunca Fransa, İngiltere ve Almanya kıyılarında “dehşet saçan yağmacı ve korsan savaşçılar” olarak gösterilen Vikingler’in yalnız seyahat ettiği, bir bölgeye yerleştiklerinde başka bölgelerden yerli kadınlar getirdikleri iddiâsı; bu bulgu ile sarsılmıştı. Bunlar tamamen İskandinavyalı Vikingler’e Almanlar’ın, Fransızlar’ın ve İngilizler’in attığı iftiralardır. Amaç, kendileriyle savaşmış olan bu yiğit savaşçıları kötülemektir. Kendilerini “Avrupa’nın hakimi ve efendileri” sanan bu üç ulus (Almanlar, Fransızlar, İngilizler), kendilerinden daha güçlü bir kavmin ortaya çıkmış olmasını yüzyıllardır hazmedemiyorlar ve okullardan sinemaya kadar her alanı kullanarak Vikingler’i barbar ve talancı göstermeye çalışıyorlar. Vikingler’in de aynı zamanda yerleşimler kuran, tarım ve ticaret yapan insanlar olduğu artık bilimsel olarak da kanıtlanmış ve kabul ediliyor ve o yıllardan beri de arkeoloji dünyasında gündemdeydi.

     Ancak folklorik öğelerde yer alan kadın savaşçıların varlığı konusu geçtiğimiz günlerde sonuçlanan bir araştırmaya kadar ispatlanamamıştı. İsveç’teki eski Viking köyü Birka’da, Hjalmar Stolpe başkanlığındaki arkeolojik kazılarda 1880’li yıllarda bulunan, 10. yy’dan kalma bir Viking mezarındaki iskeletin özellikleri onun bir kadın olabileceğini gösteriyordu. Ancak, uzmanlar tarihî kayıtlara dayanarak iskeletin kadın olamayacağını savunup, bir erkek Viking’e ait olduğuna karar vermişlerdi. Ancak yanılıyorlardı.

     Uppsala Üniversitesi ve Stockholm Üniversitesi öğretim üyelerinden oluşan araştırma ekibinin ulaştığı veriler, bugün (8 Eylül 2017) yayınlandı.

     “Amerikan Fizik Antropolojisi Dergisi” (American Journal of Physical Anthropology)’nde 8 Eylül günü Charlotte Hedenstierna – Jonson, Anna Kjellström, Torun Zachrisson, Maja Krzewińska, Veronica Sobrado, Neil Price, Torsten Günther, Mattias Jakobsson, Anders Götherström ve Jan Storå imzasıyla yayınlanan “A Female Viking Warrior Confirmed By Genomics” (Bir Kadın Viking Savaşçısı Genomik Araştırmayla Teyit Edildi) başlıklı makalede, iskeletin diş kökü vemüst kol kemiğinden alınan örneklerin analiz edildiği belirtildi.

     Sözkonusu makaleyi aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz:

     http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ajpa.23308/full

     VİKİNGLER İLE KÜRTLER ARASINDAKİ İLİŞKİLER DE ORTAYA ÇIKACAK

     Bu arada Kürt seyyah İbrahim Sediyani’nin halen devam eden İskandinavya Seyahatnamesi’nde de pek yakında kapsamlı bir “Viking Dosyası” kaleme alınacak. “Vikingler Selam Durdu Ben Âşık Olunca İskandinavya’ya” başlığıyla kaleme alınan Danimarka, İsveç ve Norveç gezisinde Vikingler konusu masaya yatırılacak.

     Daha önceki Bangladeş ve Arakan Seyahatnamesi’nde (“Sediyani Seyahatnamesi”nin 8. cildi) okurlarına kapsamlı bir “Rohingya Dosyası” sunan, Belçika, Hollanda ve Frizya Seyahatnamesi’nde (“Sediyani Seyahatnamesi”nin 9. cildi) okurlarına kapsamlı bir “Frizya Dosyası” sunan Kürt seyyah Sediyani’nin halen devam eden İskandinavya Seyahatnamesi’nde de (“Sediyani Seyahatnamesi”nin 10. cildi) okurlarına kapsamlı bir “Viking Dosyası” sunması bekleniyor.

     Dünyayı ülke ülke gezerek farklı ülke ve coğrafyalardaki “Kürt izleri”ni arayan Kürt seyyah Sediyani, hazırlayacağı “Viking Dosyası”nda tarihteki Viking – Kürt ilişkilerini anlatacak, Vikingler ile Kürtler’in tarihteki ilginç ve çarpıcı münasebetlerini ortaya çıkaracak.

     AMERICAN JOURNAL OF PHYSICAL ANTHROPOLOGY, UPPSALA UNIVERSITET, STOCKHOLMS UNIVERSITET, SEDİYANİ HABER

     8 EYLÜL 2017

Evald Hansen’in, kazı başkanı Hjalmar Stolpe’nin 1889 tarihindeki orijinal planına dayalı illüstrasyonu

Sözkonusu Viking mezarının orijinal halinin nasıl gözüktüğüne dair yapılan bir canlandırma ve Þórhallur Þráinsson tarafından çekilmiş fotoğrafı

İsveçli arkeologin Charlotte Hedenstierna – Jonson

 

1214 Total Views 4 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

7 Cevap Kadın Viking Savaşçılarının Varlığı DNA Vasıtasıyla Kanıtlandı

 1. Johnb409 dedi ki:

  Hi. Only wanted to ask a quick issue. Now i am bdefccdfbedd

 2. Johne634 dedi ki:

  Hey, you used to write amazing, but the last couple of posts have been kinda boring I miss your tremendous writings. Past couple of posts are just a little out of track! come on! baedkceaakfb

 3. I hope you all are having a great weekend. I added a new list. This one is smaller, but still useful. I think the next one will be bigger.

 4. Etits dedi ki:

  Thank you for publishing this awesome article. I’m a long time reader but I’ve never been compelled to leave a comment. I subscribed to your blog and shared this on my Twitter. Thanks again for a great post!

 5. Your post on Kad??n Viking Sava??????lar??n??n Varl?????? DNA Vas??tas??yla Kan??tland?? | Sediyani Haber is great. We hope u can continue posting many lot blog soon. Long live http://www.sediyani.com

 6. Sniper 3D jotnak dedi ki:

  Thanks for publishing this awesome article. I’m a long time reader but I’ve never been compelled to leave a comment. I subscribed to your blog and shared this on my Twitter. Thanks again for a great post!

 7. Anibal Blattler dedi ki:

  I’ll right away clutch your rss feed as I can’t in finding your e-mail subscription link or newsletter service. Do you have any? Kindly let me understand in order that I may just subscribe. Thanks.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir