Kürdistan Hükûmeti’nden Myanmar’a Sert Kınama

 

isediyani

Kürdistan Hûkümeti, Arakan’da Müslüman Rohingya kardeşlerimize yapılan katliâmlara karşı ırkçı ve faşist Myanmar’ı sert bir biçimde kınadı.

 

 

     Kürdistan Hûkümeti, Arakan’da Müslüman Rohingya kardeşlerimize yapılan katliâmlara karşı ırkçı ve faşist Myanmar’ı sert bir biçimde kınadı.

     Başbakanlık’tan yapılan açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre bir hafta içerisinde bine yakın Rohingya Müslüman’ın katliâmla yüzyüze kaldığı, onlarca köyün yakılıp yıkıldığı ve 125 bin Rohingya Müslüman’ın Bangladeş’e göç etmek zorunda kaldığı belirtilerek, bu uygulamalarından dolayı ırkçı ve soykırımcı Myanmar rejimi sert bir biçimde kınandı.

     Hükûmet açıklamasında “Myanmar’da yaşayan Arakanlı sivil Müslümanlar’a karşı yapılan katliâmı sert bir şekilde kınıyoruz” denildi.

     Uluslararası toplumun soykırıma karşı yeterli düzeyde tepki göstermediğine de özellikle dikkat çekilen açıklamada, “Katliâm, soykırım ve terör örgütü IŞİD saldırıları ile yüzyüze kalmış bütün Kürdistan halkı adına Arakanlı Müslümanlar’ın bu acılarını çok derinden hissediyor ve bu Müslüman kardeşlerimize desteklerimizi sunuyoruz” ifadeleri kullanıldı.

     Arakanlı Müslümanlar’a karşı yapılan bu katliâmların önüne geçilmesi gerektiğinin altının çizildiği açıklamada, sivil halka karşı yapılan katliâmların durdurulması ve suçluların gerektiği biçimde cezalandırılması istendi.

     AJANSLAR

     7 EYLÜL 2017

 

436 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir