Güneş’ten Yüzbin Kat Daha Büyük Karadelik Bulundu

 

isediyani

Samanyolu galaksisinin merkezine yakın bir bölgede Güneş’ten yüzbin kat daha büyük olduğu düşünülen büyük bir karadelik bulundu.

 

 

 

      Gökbilimciler, Samanyolu galaksisinin merkezine yakın bir bölgede, zehirli bir gaz bulutunun altında kalan ve Güneş’ten yüzbin kat daha büyük olduğu düşünülen büyük bir karadelik buldu.

     Bu karadelik, keşfi onaylanması halinde galaksinin tam merkezinde bulunan ve “Sagittarius A” (Sgr A) olarak bilinen süper karadelikten sonra şimdiye kadar görülen en büyük ikinci karadelik olarak kayıtlara geçecek.

     Japonya’daki gökbilimciler, bulunan bu yeni karadeliği Şili’nin kuzeyindeki Atacama Çölü’nde bulunan teleskop gaz bulutuna doğru döndüklerinde farkettiler. Bu bulutun galaksideki diğer bulutlardan farklı olarak, içindeki hidrojen siyanür ve karbon monoksit gazlarıyla birlikte farklı hızlarda hareket ettiklerini gördüler.

     Şili’de bulunan Alma Teleskobu’ndan yapılan gözlemler sonucunda karadeliğin, Samanyolu galaksisinin merkezine 200 ışıkyılı uzaklıkta olduğu tespit edildi. Karadeliğin genişliğinin ise 1, 4 trilyon km’yi aşmadığı düşünülüyor.

     Japonya’nın başkenti Tokyo’da bulunan Keio Üniversitesi (Keiō Gijuku Daigaku)’nden gökbilimci Prof. Tomoharu Oka, tespit edilen deliğin üstünde yer aldığı düşünülen bulutlardan gelen radyo dalgalarının tespit edilmesiyle, gaz bulutunun ortasında bir karadeliğin bulunduğu yönündeki şüphelerin güçlendiğini söyledi.

     EN AZ 60 KARADELİK VAR

     Bilim insanlarına göre, Samanyolu galaksisinde bu küçük karadeliklerden en az 60 tane var. Ancak gökbilimciler, Samanyolu da dahil olmak üzere büyük galaksilerin merkezinde, çok daha büyük ve tehlikeli karadeliklerin olduğunu düşünüyorlar. Teorilerden ilki, küçük karadeliklerin birleşerek daha büyük bir karadelik haline gelmesi.

     “The Nature Academy” dergisinde bir araştırması yayımlanan Tomoharu Oka, yeni bulunan karadeliğin milyonlarca yıl önce Samanyolu’nun oluşumu sırasında yok olmuş eski bir galaksinin çekirdeği olabileceğini söylüyor.

     THE NATURE ACADEMY, AJANSLAR

     5 EYLÜL 2017

 

354 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir