Elazığ’da 3000 Yıllık Urartu Kalesi Bulundu

 

isediyani

Mezire (Elazığ) ilimizin Gûla Hazar (Sivrice) ilçesinde Urartu Kürt Krallığı dönemine ait 3000 yıllık kale kalıntıları bulundu.

 

 

 

     İnsanlık tarihinin başladığı ve medeniyetlerin beşiği olan kadim Kürdistan coğrafyasında bulunan arkeolojik eserler, tarihe ışık tutmaya devam ediyor. Kürdistan’da yapılan kazılarda her geçen gün yeni buluntular ortaya çıkartılıyor.

     Mezire (Elazığ) ilimizin Gûla Hazar (Sivrice) ilçesinde Urartu Kürt Krallığı (M. Ö. 860 – M. Ö. 590) dönemine ait 3000 (3 bin) yıllık kale kalıntıları bulundu. Turistik bir mekân olan Hazar Gölü çevresinde ve Hazar Kayak Merkezi alanında kazı çalışmaları devam ediyor.

     KAYA MEZARLARI VE GÖZETLEME KULESİ KALINTILARINA ULAŞILDI

     Sivrice Belediyesi’nin imar çalışması için Şanlıurfa Kültür Varlıkları Koruma Bölge Müdürlüğü’ne başvurmasının ardından başlayan çalışmalar kapsamında Hazar Gölü’nün kıyısında Karacalı Mahallesi mevkiinde yaklaşık 3 bin yıllık kale kalıntıları olduğu tespit edildi. Tespitin ardından Elazığ Müze Müdürlüğü sorumluluğunda kalenin ortaya çıkarılması için 16 günlük kazı çalışması başlatıldı. Yapılan çalışmada kısa sürede sur duvarları, su küngleri, kaya mezarları, toprak kaplar ve gözetleme kulesi kalıntılarına ulaşıldı.

     Kazılarda ilk günler olmasına rağmen çok önemli bulgulara ulaştıklarını belirten Elazığ Müze Müdürlüğü arkeologlarından Ergül Demir, yaklaşık 2500 – 3000 yılık geçmişi olan bir yerleşim yerinde çalışma yaptıklarını ve kaleye ait dış duvar surların açığa çıktığını söyledi. Kazılarda pişmiş topraktan yapılmış kap ve kacakların bulunduğunu vurgulayan Demir, “Şu an birbuçuk metre derinliğe indik. Tahminen 2500 – 3000 yıllık yerleşim yeri olduğunu düşündüğümüz bir alanda çalışıyoruz. Kalenin güney yamacında o dönemin su ihtiyacını karşılamak için döşenmiş olan küngler açığa çıkartıldı. Sivrice bölge olarak önemli bir turizm bölgesi. Buna artı bir değer olarak da kalenin eklenmesiyle bölge turizmi daha çok canlanacak. Bölgemize faydası olacak. Kazı 16 gün sürecek. Çalışmalar iyi gidiyor ve istediğimiz sonuçları erken almaya başladık. Dönem için bölgenin stratejik konumunu yansıtan bir yerde” dedi. Alanın tüm bölgeye hakim olduğunu belirten Demir, “Depremlerden dolayı bayağı bir yıpranmış. Kazı yapılan alan kalenin kuzey etekleridir. Etekte yapılan kazılarda kalenin dış surları açığa çıkartılmış. Kaleye ait burç yapısı gün yüzüne çıkartıldı. Kale işçilik ve kullanılan malzeme bakımından gelişmiş. Yapılan aletler kaliteli. Demir ve Ortaçağ dönemlerini yansıtan seramik bulgulara ulaşıldı. İlerleyen dönemlerde daha somut verilere ulaşılacağına inanıyoruz” açıklamasında bulundu.

     GÖLDEN KALEYE SU TAŞIYAN BİR SİSTEM KURMUŞLAR

     Çok kısa sürede kalenin en önemli özelliklerinden bir tanesi olan gözetleme kulesini ortaya çıkardıklarını aktaran Sanat Tarihi Uzmanı Abdulmutalip Keskin ise, “Yapıyı ilk günde çıkardık. İlk günde en önemli yapılardan bir tanesi olan burcu bulduk. Onu takip ettik ve sur duvarlarına ulaştık. Fazla da tahrip olunmamış. Sondaj kazısı olduğu için belirli yerlerde yapıyoruz. Kazı devam ederse çok güzel eserler ortaya çıkacaktır” ifadelerini kullandı. Yapılan bir evde ev yapımı esnasında su küngleri çıktığını sözlerine ekleyen Keskin, “Büyük olasılıkla kaleye yüksek olan koddan buraya su taşınmıştır. Buradan da kalenin içerisindeki yapılara dağıtılmıştır. O küngleri bulduk ve sağlam. Onlar çok önemli ve Urartu dönemine ait olduğu düşünülüyor. Tarlayı kazarken küpler çıkıyor. Birisinde kül buluntularına rastlanıyor. O dönemde yakılan insanların küplerin içerisine bırakılarak korunduğu bilinmektedir. Burası daha yeni keşfedildi. Kazıların başlamasıyla birlikte burada eserlerin olduğunu göreceğiz. Çok güzel çalışma ve bu bölgenin turizm açısında gelişmesi için de çok büyük öneme sahiptir” değerlendirmesinde bulundu.

     Müze Müdürlüğü’nün yoğun bir şekilde çalıştığını dile getiren Sivrice Belediye Başkanı Ebubekir Irmak da, “Bu çalışma sonucu tarih çıkacak. Aynı zamanda da batık şehirle de bağlantısı olup olmadığı ileriki çalışmalarda çıkacak. Bu bizim için heyecan oldu. Sivrice, turizm denince akla gelen bir yer. Bu kazı ile inşallah ilçenin turizm potansiyeli daha artmış olacak” temennisinde bulundu.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     26 AĞUSTOS 2017

 

771 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir