Ahtapotların DNA’sı Bu Gezegene Ait Değil

 

isediyani

Bilim insanlarının yaptığı son araştırmalar, ahtapotların DNA’sının bu gezegene ait olmadığını ortaya çıkardı.

 

 

 

     Bilim insanlarının yaptığı son araştırmalar, ahtapotların DNA’sının bu gezegene ait olmadığını ortaya çıkardı.

     Oldukça gelişmiş beyinleri ve mükemmel seviyede problem çözme becerileriyle omurgasız hayvanların en karizmatik üyeleri olan ahtapotların gen dizilimlerinin diğer tüm canlılardan farklı olduğu ortaya çıktı.

     Daha önce 33 bin protein kodlayan yapıda bir genoma sahip canlıyla karşılaşmadıklarını belirten Chicago Üniversitesi’nden bilim adamı Dr. Clifton Ragsdale, ahtapotlarla ilgili şunları söyledi: “Bu zamana kadar yapılan araştırmalar, 8 kola sahip olan bu canlıların dünya üzerinde yaşayan tüm hayvanlardan farklı bir yapıda olduklarını ortaya çıkardı. Ahtapotlar, müthiş büyüklükte bir beyne ve sıradışı problem çözme yeteneğine sahipler.”

     AHTAPOTLAR DARWİN’İN TEORİSİNİ ÇÜRÜTÜYOR

     Araştırmacılar bu durumu açıklamaya çalışırken, “Ahtapotlara henüz ‘uzaylı’ diyemeyiz; fakat Darwin’in teorisi için büyük bir problem teşkil etmekte” değerlendirmesinde bulundular.

     Araştırmacılara göre ahtapotun genomu, “zıplayan gen” adına sahip olan transpozon dizilerine sahip. Kendini genom içinde tekrar düzenleyebilen transpozonun, ahtapotlar üzerinde ne gibi bir etki yarattığı henüz net olarak bilinmese de sinir dokularında yüksek seviyede bulunduğu tespit edilmiş durumda.

     Yine Chicago Üniversitesi’nden bilim kadını Caroline Albertin, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Birkaç değer farkı dışında ahtapotun genomunun yeniden düzenlenmiş bir omurgasızın genomunu andırdığı görülüyor. Bunu, genomu blendere koyup karıştırmak gibi düşünebilirsiniz. Bu da genlerin farklı bir ortamda yer almalarına sebep oluyor ki, bu hiç karşılaşmayı beklediğimiz birşey değildi” dedi.

     AJANSLAR

     19 AĞUSTOS 2017

 

556 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir