Afrin’de 100 Bin Yıl Öncesine Ait Çocuk Mezarı

 

isediyani

Bu mezar Afrin’in en eski yerleşim birimlerinden olduğunu ortaya koydu. Uzmanlar o kemiklerin yaşının 100 binlerce yıl öncesine ait olduğu tahmininde bulunuyor.

 

 

     Kürdistan’ın Rojava (Suriye Kürdistanı) bölgesinde yer alan Afrin şehrinin tarihine dair yapılan araştırmalarda kentin en eski yerleşim birimlerinden biri olduğu bildiriliyor. Japon arkeologlar tarafından 1988’de Afrin’de yapılan kazılarda Neandertal bir çocuğun mezarının bulunmasıyla elde edilen bulgulara göre Afrin ilk yerleşim yerlerinden biri.

     Bilindiği üzere Neandertaller 100 bin yıl önce Avrupa’da aniden ortaya çıkmış ve yaklaşık 35 bin yıl önce de yine hızlı ve sessiz bir biçimde yok olmuş ya da diğer ırklarla karışarak asimile olmuş insanlardır. Neandertal çocuğun mezarı Afrin’de Duderi Mağarası’nda bulunmuştu. Şimdilerde bu mağara bölgenin en önemli kültür mirası sayılıyor. Mağaranın ismi olan “Duderi”, Kürtçe’de “İkikapı” demek.

     DUDERİ NEREDE KALIYOR?

     Duderi Mağarası, Afrin Çayı’nın ve Lelun Dağı’nın yüzlerce mağarasından biri. Birce ve Xeziwe köylerinin arasında Lelun Dağı’nın Dudere Vadisi’ndedir. Mağara Afrin’in 13 km güneydoğusunda bulunuyor. Mağaranın rakımı 450 m’dir.

     Duderi Mağarası’nın iki kapısı var: İlki kuzey yamacında vadiye doğru açılıyor. Kuzeye açılan kapının genişliği 8 m, yüksekliği de 5 m. Bir diğer kapı ise güneye açılıyor. Bu kapı geniş ve dağın yamacına doğru düzdür. Bundan dolayı yakınlaşıncaya dek kapının varlığı farkedilmiyor. Kapının ölçüleri 8 m’dir. Mağaranın derinliği ise yaklaşık 30 m.

     MAĞARADA NE BULUNDU?

     1988 yılında Japon arkeolog grubu Duderi Mağarası’nı araştırmaya değer bir alan olarak işaretledi ve 1989 yılında araştırmalara başladı. İki yıllık çalışmanın sonucunda mağaradan 70 parça Neandertal kemiği bulundu. Bu kemikler Eski Taş Devri’nin orta dönemlerine ait. 1993’te bu araştırmanın sonuç metni Japonya’da yayınlandı.

     1993’ün yazında kazı çalışmalarında bulunan çocuk mezarının Neandertal dönemine ait olduğu açıklandı. Bu mezar Afrin’in en eski yerleşim birimlerinden olduğunu ortaya koydu. Uzmanlar o kemiklerin yaşının 100 binlerce yıl öncesine ait olduğu tahmininde bulunuyor. Duderi Mağarası tanındıktan sonra Japon heyet mağaranın etrafını demir çitlerle kapattı. Ve mağarayı sadece Suriye için değil, “bütün dünya için tarihî bir alan” olarak kaydetti.

     DUDERİLİ ÇOCUĞUN KEMİKLERİ ŞİMDİ NEREDE?

     Duderi Mağarası’nda bulunan çocuğun kemikleri 1996’da Halep Millî Müzesi’ne taşınarak koruma altına alındı. Afrin’de bulunan diğer tarihî eserler de bu müzede koruma altına alındı.

     Ancak Suriye iç savaşı başladığı yıl, bütün tarihî eserlerin güvenli bir bölgeye taşındığı iddiâ edildi.

     Xelîl Gênco

     BAS GAZETESİ

     17 AĞUSTOS 2017

 

799 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir