Van’da Urartular’a Ait Dînî Mekân Bulundu

 

isediyani

Kürdistan’daki tarihî Van Kalesi civarında yapılan kazı çalışmalarında ilk kez yeni bir kutsal mekân bulundu.

 

 

 

     Kürdistan’daki tarihî Van Kalesi civarında yapılan kazı çalışmalarında ilk kez yeni bir kutsal mekân bulundu.

     Urartu Kürt Krallığı tarafından yaptırılan ve Urartular’ın başkenti olan Tuşba (Van)’yı kuşbakışı gören Van Kalesi, 3 bin yıldır görkemiyle ayakta kalmaya devam ederken, etrafındaki tarih de araştırılıyor. Van Kalesi civarında 5 yıldır Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izniyle İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Van Bölgesi Tarih ve Arkeoloji Merkezi Müdürü Doç. Dr. Erkan Konyar başkanlığında sürdürülen kazı çalışmaları, bu yıl değişik üniversitelerden 46 öğretim üyesi ve lisansüstü öğrenciyle devam ediyor.

     Kazıların Eski Van Şehri, Van Kalesi ve Van Kalesi Höyüğü olmak üzere 3 aşamada sürdürüldüğünü belirten Doç. Dr. Erkan Konyar, Van’ın 5 bin yıllık tarihinin araştırıldığı kazı çalışmalarında bu yıl bir sürpriz yaşandığını söyleyerek, kazı çalışmalarından ilk kez yeni bir kutsal mekânın bulunduğunu açıkladı. Bu gelişmenin çok önemli olduğunu belirten Erkan Konyar, “Biz Urartu dînini genellikle stadellerde, kalelerdeki tapınaklardan daha çok biliyoruz. İlk defa sivillerin aşağı yerleşmede, halkın dînî inanışlarını yansıtan bir mimarîyle karşılaştık” dedi.

     DÎNÎ UYGULAMALARIN NASIL GELİŞİM GÖSTERDİĞİ ORTAYA ÇIKACAK

     Van Kalesi’nin kendileri için her zaman önemli olduğunu belirten Konyar, şöyle konuştu: “Bu yıl önemini daha çok anlamış olduk. Çünkü çok sürpriz gelişmeler oldu. Bir sütûnlu salon ortaya çıkardık ki, olasılıkla bu sütunlu salon, dînî bir mekân. Stadel dışındaki Van halkının, Urartular’ın dînî törenlerinin yapıldığı kutsal bir alan. Büyüklüğü, yapı malzemesinin niteliği, sütûnun olması gibi ve kapı aralıklarının ölçüleri, bütün bunları biraraya getirdiğinizde böyle bir sonuca ulaşmak mümkün oluyor. Çevresinde daha küçük boyutlu bu alana hizmet eden mekânlar olduğunu ortaya çıkardık. Bunlar yemek pişirilen ocaklı alanlar, hizmet sektörünün barındığı ve buraya hizmet sunduğu alanlar ki, kiler, küçük depo yapıları gibi, yani bu kutsal ve kült alanının olduğu alan merkez ve etrafında, bu merkezin aslında yardımcı birimlerinin olduğu anlaşılıyor.”

     Bulunan mekânın önemine de değinen Konyar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu noktada içindeki buluntulardan da yola çıkarak, yeni yorumlara gideceğiz. Çünkü Urartu’nun şimdiye kadar devlet dîni ve tanrıları tanınıyordu. Bu aşamada aslında çok yeni bir bilgi kaynağına ulaştık. Bu çerçevede devam edecek kazılarda bu alanın niteliği daha da netleşecek ve dînî uygulamalar çerçevesinde nasıl bir gelişim gösterdiği ortaya çıkmaya başlayacak.”

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     9 AĞUSTOS 2017

 

719 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir