Hak ve Adalet Platformu, Hayrettin Karaman hakkında suç duyurusunda bulundu

 

isediyani

İslamî kesimin tanınan isimlerinden oluşan Hak ve Adalet Platformu, bugün Yeni Şafak yazarı Hayrettin Karaman hakkında suç duyurusunda bulundu.

 

 

     İslamî kesimin tanınan isimlerinden oluşan Hak ve Adalet Platformu, bugün saat 13:00’de Çağlayan Adliyesi’ne giderek Yeni Şafak yazarı Hayrettin Karaman hakkında suç duyurusunda bulundu.

     Adem Geverî, Ahmet Kaya, Berrin Sönmez, Cihangir İslam, Diyadin Fırat, Edip Yüksel, Ekrem Baran, Fatma Bostan Ünsal, Halil İbrahim Yenigün, Hüda Kaya, İbrahim Sediyani, İslam Özkan, Kadrican Mendi, Mehmet Bekâroğlu, Mehmet Efe, Muharrem Şaşkın, Nurcihan Saatçioğlu Rençber, Nurten Ertuğrul, Ömer Atalar, Ömer Faruk Gergerlioğlu, Recep İhsan Eliaçık, Süheyla İnal ve Yasin Altıntaş olmak üzere yirmiden fazla ilahiyatçı, siyasetçi, gazeteci ve yazarın biraraya geldiği “Hak ve Adalet Platformu”, Yeni Şafak yazarı Hayrettin Karaman hakkında suç duyurusunda bulundu.

     Platform üyeleri savcılığa dilekçe vermeden önce İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada kadınların yaşam tarzlarına yönelik saldırıların kabul edilemez olduğu ve kadını “potansiyel suçlu” olarak gören bakışın derhal terk edilmesi gerektiği vurgulandı.

     “ELİNİZİ DÎNDEN VE KADINLARIN ÜZERİNDEN ÇEKİN!”

     Platform yaptığı açıklamada, “Dîni, elinde bir kılıç gibi kadının boynunda tutan bu hükümran dili size kim öğretiyor? Elinizi dînden ve kadınların üzerinden çekin” dedi. Suç duyurusu dilekçesinde Karaman’ın TCK’nın 125. maddesinde düzenlenen “hakaret” suçunu işlediği belirtilerek şöyle dendi: “Şüphelinin sözü edilen yazısında herhangi bir tevil veya yoruma yer bırakmayacak derecede açıklıkla sigara içen başörtülü kadınların, sigara içmekle bazı davranışlarda bulunabileceğini imâ ettiği, edebe aykırı davranışta bulunduğu, edepsiz olduğu, ayıp davranışta bulunduğu, çirkinleştiği ve iğrenç hale geldiği belirtmiştir.”

     Platform üyeleri açıklamanın devamında şu hususlara dikkat çekti: “Bu erkek ilahiyatçıların, bugüne kadar herhangi bir erkeğin giyim kuşamı, yeme – içmesi, oturması – kalkması ile ilgili tek bir uyarı yazısını görmüş değiliz. Adabı, hâyâyı, sınırları sadece mevzûbahis olunca hatırlarlar. Kadının gülmesi, yemesi, giyimi, hamile sokağa çıkması, sigara içip içmemesi gibi konularda sınırsız söz söyleme hakkına sahip olduklarını sanırlar. Size bu hakkı kim veriyor? Dîni, elinde bir kılıç gibi kadının boynunda tutan bu hükümran dili size kim öğretiyor? Örtülü kadınların kıyafet, davranış şekli, makyajı gibi tümüyle şahsî tercihi olacak konular, ilahiyatçı ağzından söylendiği için dîn kılıfına bürünmektedir. Dîn – devlet – baba – koca, ama ille de eril dayatma olarak sunulan bu kalıplar başörtülü kadınların sisteme dahil ‘makbul’ kadınlar olabilmesi için uyması gereken temel kurallar olarak sunulmaktadır. Elinizi dînden ve kadınların üzerinden çekin! Biz akıl sahibi kadınlar, Kur’ân’ı okuyunca haram ve helali ayırtedecek kadar izana sahibiz. Bizler, sizin çağdışı yorumlarınıza mâhkum değiliz ve olmayacağız.”

     HAYRETTİN KARAMAN NE DEMİŞTİ?

     Karaman Perşembe günü yazdığı yazıda şu ifadeleri kullanmıştı: “Sigara içmeyi hiçbir kimseye yakıştıramam ve caiz görmem; ama bunların başında başörtülü Müslüman hanımlar geliyor. Ben başını örten ama göstere göstere sigara içen bir bayan gördüğümde şöyle bir intibaya kapılıyorum; sanki farklı olanlara şunu diyor: ‘Siz benim başımı örttüğüme bakmayın, benden ümidinizi kesmeyin, sizinle paylaşacağım daha çok şeyim var’” ifadelerini kullanan Karaman, “Sigara içmek, sağlığa verdiği kesin zarar sebebiyle hiçbir kimse için caiz değildir, örtünen kadınlar için ise haram işlemenin yanında edebe aykırı davranış da vardır” demişti.

     CNN TÜRK, BİANET, İNTERNET HABER

     7 AĞUSTOS 2017

 

592 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Hak ve Adalet Platformu, Hayrettin Karaman hakkında suç duyurusunda bulundu

  1. ishak dedi ki:

    Bu platformun girişimlerini takdirle karşılıyorum. Umarım adalet yerini bulur vicdanlı hakimlerimizin verecekleri karar ile yıllardan beri yuzbinlerin eksen kaymalarına sebep olan bu zevatın gerekli mueyyideler ile haddinin bildirilmesi elzemdir! Fettonun kartopu gibi buyumesine bu gibilerin sebep olduklarını devlet ricali ne zaman görecek!ki, yıllardır umera olanlar bugibi ulemaya kandıkları gunyuzu gibi bilinen bir gerçektir!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir