12 yaşındaki İzmirli kız Nehir Özzengin, piyanoda dünya ikincisi oldu

 

isediyani

İzmirli 12 yaşındaki kızımız Nehir Özzengin, İtalya’nın Napoli kentinde düzenlenen “Ischia” Uluslararası Piyano Yarışması’nda dünya ikincisi oldu.

 

 

     İzmirli 12 yaşındaki kızımız Nehir Özzengin, İtalya’nın Napoli kentinde düzenlenen “Ischia” Uluslararası Piyano Yarışması (“Ischia” International Piano Competition)’nda dünya ikincisi oldu.

     İtalya’nın Napoli şehrinin hemen karşısında, Tirene Denizi üzerinde yer alan 46, 3 km² büyüklüğündeki volkanik Ischia Adası üzerinde 5 – 8 Temmuz 2017 günlerinde düzenlenen 5. “Ischia” Uluslararası Piyano Yarışması (5th “Ischia” International Piano Competition)’nda sonuçlar açıklandı. İzmir şehrimizden 12 yaşındaki Nehir Özzengin, dünya ikincisi oldu.

     Dünya çapındaki bu müzik yarışmasına 26 ülkeden 80 yarışmacı katılmıştı.

     Müzik yeteneği 4 yaşında keşfedilen yetenekli kızımız Nehir, şu anda 7. sınıf öğrencisi. 5 yıl önce burslu kazandığı İzmir Yaşar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Müzik Akademisi’nde klasik piyano eğitimi aldı.

     Girdiği daha önceki yarışmalarda da uluslararası ödüller almış olan Nehir, bundan önce de Uluslararası Mozart Academy Piyano Yarışması’nda ikincilik ve üçüncülük, Belçika’da düzenlenen Uluslararası Cesar Frank Piyano Yarışması’nda ikincilik elde etmişti.

     Yetenekli kızımız Nehir, her gün en az iki saat piyanoyla antrenman yaptığını söylüyor. Bu nedenle tatile gittiği mekânlarda dahi piyano bulunması şartı aradığını belirten Nehir, “İleride tüm dünyayı dolaşıp konserler vererek, müziğimi ve ülkemi herkese tanıtmayı hayâl ediyorum” diyor. Müzik yeteneği henüz 4 yaşında bir çocukken keşfedilen, piyanonun yanısıra gitar ve bateri gibi farklı enstrümanları da iyi düzeyde çalabilen Nehir Özzengin, sporu da ihmal etmeyerek, aynı zamanda lisanslı olarak basketbol ve tenis de oynuyor.

     ISCHIA PIANO COMPETITION, SEDİYANİ HABER

     31 TEMMUZ 2017

VİDEO – NEHİR’İN MUHTEŞEM PİYANO PERFORMANSI

 

541 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir