Temmuz 2017 İnstagram Paylaşımları

 

isediyani

Kişisel Twitter, Facebook ve İnstagram hesaplarında birbirinden ilginç ve güzel fotoğraflar paylaşan yazar İbrahim Sediyani’nin İnstagram’da Temmuz ayında paylaştığı fotoğraflar…

 

     Kendisine ait kişisel Twitter, Facebook ve İnstagram hesaplarında birbirinden ilginç ve güzel fotoğraflar paylaşıp altına düşündüren sözler yazan yazar İbrahim Sediyani’nin bu yılın Temmuz ayında İnstagram’da paylaştığı fotoğrafları sitemiz takipçilerinin ilgisine sunuyoruz.

     İşte Sediyani’nin Temmuz ayı boyunca paylaştığı birbirinden ilginç ve güzel doğa, hayvan, insan, toplum, çocuk ve kadın, aile, kırsal yaşam ve san’ât fotoğrafları ve onların altına yazdığı düşündüren, anlamlı ve güzel sözler…

     * * *

“Annesi kurban olsun sana…”

“Otelin etrafını saran vatandaşlarımıza hiçbir zarar gelmemiştir.”

(Başbakan Tansu Çiller, 2 Temmuz 1993)

Gerçek dost, sıkıştığın zaman belli olur.

“Aaa… Kardeş geldi.”

Hayvan gözleri… Allah’ın muhteşem san’âtı.

Çocukluk, insanın geçmişi değil, geleceğidir.

Bing – bang’den 20 saniye sonra: “Ne oluyoz yaa? O ses neydi?..”

Az sabredin çocuklar. Anne yemek aramaya gitti.

Şırnak (Şehr-i Nûh)’taki Cudi Dağı ve Hz. Nûh’un gemisinin bulunduğu Sefine Tepesi; 100 yıl önceki hali (üstte) ve şimdiki hali (altta).

“Başkanlığa heves etmekle hata mı ettim acaba?..”

“Çak kanka…”

“Valla n’olsun işte, iş güç, uğraşıyoruz…”

Yazmasını bilmeyen cahil kişilerin İslam’da aradığı, eğitimli kişilerin İslam’da aradığı.

Batmanlı Kürt Kızı Mizgin Ay, Dünya Atletizm Şampiyonu Oldu

Kenya’nın başkenti Nairobi’de düzenlenen Dünya Yıldızlar Atletizm Şampiyonası’nda, Batmanlı Kürt kızı millî sporcu Mizgin Ay, kadınlar 100 m’de birinci olarak altın madalya kazandı. Kadınlar 100 m final yarışında 11.62’lik derecesiyle yarışı ilk sırada bitiren Kürt atlet Mizgin Ay, altın madalyanın sahibi oldu.

Kısa adı IAAF olan Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (International Association of Athletics Federations) tarafından Afrika ülkesi Kenya’nın başkenti Nairobi’de düzenlenen şampiyonada kadınlar 100 metrede final koşan 17 yaşındaki Kürt kızı Mizgin Ay, 11.62’lik derecesiyle birinci sırayı alma başarı göstererek, altın madalya kazanmanın haklı gururunu yaşadı.

2000 doğumlu Mizgin Ay, aslen Batman (Élîh) ilimizdendir. Batman’dan 14 yıl önce mevsimlik işçi olarak Ankara’nın Beypazarı (Laganya) ilçesine gelerek yerleşen 7 çocuklu ailenin iki kızından biri olan Kürt kızı Mizgin, şu anda Beypazarı Anadolu Lisesi’nde okuyor ve 11. sınıf öğrencisi.

Henüz 17 yaşında olan gururumuz Mizgin Ay, Türkiye Salon Atletizm Şampiyonası’nda “Türkiye şampiyonlukları” kazandı. Başarılı kızımız Mizgin, okul dışında da hafta sonları ailesine yardım etmek için tarlaya çalışmaya gidiyor.

Bir kötülüğü defetmek, ancak yerine iyiliği ikame ettiğiniz zaman değer ifade eder. “İllallah” diyemiyorsan, “La İlahe” demiş olmanın bir mânâsı yoktur.

Yüce dînimizin en temel düsturlarından biri olan “emr-i bi’l- mâruf we nehy-i ani’l- mûnker” (iyiliği emretmek ve kötülüğü nehyetmek) iki aşamalı bir vecibedir. Eğer “emr-i bi’l- mâruf” yapamıyorsanız, “nehy-i ani’l- mûnker” yapmanızın bir anlamı kalmaz. Yerine iyiliği ikame etmeyecekseniz, kötülüğü defetmiş olmanızın bir mânâsı olmaz.

15 Temmuz darbe teşebbüsüne karşı azîz halkımızın gösterdiği asil direniş neticesinde “kötülüğü defettik”, ancak bunun anlam kazanabilmesi için, yerine “iyiliği ikame etmemiz” gerekmektedir.

Tankların önüne korkusuzca yatan, yüzlerce kurban vererek ülkeyi cuntacılara ve asker kılıklı terör çetesine teslim etmeyen bu şerefli halkımız, uygar bir ülkeyi ve demokratik bir yönetimi herkesten fazla hakketmektedir.

Bu güzel insanlara verilecek en güzel ödül, onlara daha demokratik bir devlet, çocuklarına da daha uygar ve daha çağdaş bir ülke armağan etmektir.

Onlara bunu çok görmeyin.

Sivil anayasayı bir an önce çıkartın. Barış Süreci’ni yeniden başlatın ve bunu Kürdistan’daki tüm STK’ları, âlimleri, entelektüelleri kapsayacak genişlikte ama daha önemlisi, bu kez sulandırarak değil, ciddî bir şekilde yürütün. Türk ile Kürt arasında, Sünnî ile Alevî arasında, hatta Müslüman ile gayr-ı müslîm arasında ayrım yapmayın. Herkese eşit yaklaşın, toplumun tüm kesimlerini kucaklayın. Toplumu kutuplaştırmayın. Nefret dilini terk edin.

Ve unutmayın ki, 15 Temmuz gecesi meydanlara akın eden milyonlar, yalnızca sizin partinizin seçmenleri değildi. CHP, HDP, MHP, BBP, Saadet Partisi, HüdaPar, Yeşiller ve Sol; her partinin seçmeni vardı.

Seçim dönemlerinde hedef gösterdiğiniz, kendilerine karşı “nefret dilini” kullandığınız kesimler vardı. Sizi ve demokrasiyi korumak için canlarını ortaya koydular.

Bu insanlarla helâlleşin, gönüllerini alın. Kalplerine girmeye çalışın, kalbinizde onlara yer açın.

Tankları fethetmekle yetinmeyin, kalpleri de fethedin.

(İbrahim Sediyani, Darbelerin Panzehiri Demokrasidir, Taraf Gazetesi, 22 Temmuz 2016)

Bize çay kaynatıp getirecek, bekleyelim.

“Herkes simit atıyor yaa, herkes simit veriyor. Ulan simit hiç çaysız yenir mi, insanoğlu insanlar?!”

Nezaket, kazandırır.

“Bütün uyuyanları uyandırmaya, bir tek uyanık yeter.”

(Malcolm X)

Hamravat suyu dondu,
Dicle’de dört parmak buz,
Biz kuyudan işliyoruz kaba – kacağa,
Çayı kardan demliyoruz.
Anam sır gibi saklar siyatiğini,
“Yel” der, “Baharın geçer”.
Bacım, ikicanlı, ağır,
Güzel kızdır, bilirsin.
İlki bu, bir yandan saklı utanır
Ve bir yandan korkar
“Ölürüm” deyi.
Bir can daha çoğalacağız bu kış.
 
(Ahmed Arif, “Diyarbekir Kalesinden Notlar ve Adiloş Bebenin Ninnisi”)
 
 
“Çay henüz herşey bitmedi demektir.”
 
(Cezmi Ersöz)
 
 
“Düşünüyorum da biz, büyüyerek çocukluk etmişiz.”
 
(Turgut Uyar)
 
 
Çeşmê Çeşme (Çeşme’nin Gözü)
 
 
Çete bunlar, çete!
 
 
“Ne Yahudîler’in ‘Âhit Sandığı’, ne Hristiyanlar’ın ‘Antlaşma Sandığı’, ne de Müslümanlar’ın ‘Kutsal Emanetler Sandığı’. En gizemli ve kutsal şey, genç bir kızın ‘çeyiz sandığı’.”
 
(İbrahim Sediyani)
 
 
Çiçek ağacı tüneli, Bonn – Almanya.
 
 
“Hmmm, ne güzel kokuyor…”
 
 
“Sevgi satıyorum, yok mu alan?..”
 
 
“İmân sahibi kişi asla haksızlığa sabredemez.”
 
(Selahaddîn Eyyubî)
 
     INSTAGRAM
 
     31 TEMMUZ 2017
 
 
461 Total Views 4 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir