Kürt Gençleri Dünya Sporunda Tarih Yazıyorlar

 

isediyani

Diyarbakırlı Meryem, Sena ve Muhammed, Batmanlı Mizgin, ulusal ve uluslararası alanlarda katıldıkları çok sayıdaki spor faaliyetlerinde Türkiye’ye şampiyonluk kazandırıyorlar. 

 

     Sporun birçok alanında başarılı olan Kürt gençleri, tarih yazmaya devam ediyor. Başta Diyarbakır, Batman ve Bitlis olmak üzere diğer Kürt kentlerindeki gençler altın madalyadan bronza kadar her çeşit kupayı alma başarısını elde ediyorlar.

     Bölgede spor faaliyetlerine katılan genç Kürt kadın ve erkekleri zor şartlara rağmen bugüne kadar birçok dalda yüzlerce madalya ve kupa kazandı. Kadın futbol takımlarının bölge ve Türkiye liglerinde elde ettikleri başarılar her geçen gün artarken, diğer taraftan gençler judodan atletizme, yüzmeden yürüyüşe, halterden tekvandoya, karateden masa tenisine kadar birçok spor dalında başarılı sonuçlar elde ediyorlar.

     Diyarbakırlı Meryem, Sena ve Muhammed, Batmanlı Mizgin, ulusal ve uluslararası alanlarda katıldıkları çok sayıdaki spor faaliyetlerinde Türkiye’ye şampiyonluk kazandırıyorlar. 

     TARLADAN DÜNYA ŞAMPİYONLUĞUNA

     Geçtiğimiz hafta Kenya’nın başkenti Nairobi’de düzenlenen Dünya Yıldızlar Atletizm Şampiyonası’nda, Türkiye millî sporcusu Batmanlı Kürt kızı Mizgin Ay, kızlar 100 m’de birinci olarak altın madalya kazandı. Mizgin’in bu başarısı “tarladan dünya şampiyonasına giden yol” şeklinde yorumlandı.

     17 yaşındaki Kürt kızı Mizgin Ay, 18 yıl önce Batman’dan Ankara Beypazarı’na göç eden bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Ailesinin bütün fertleri tarım işçisi olan Mizgin’in hayat çizgisini değiştiren kişi ise, antrenör Muhsin Soysal. Olay, Soysal’ın kendi çabasıyla yaptığı bir tarama testi ile gelişiyor. Henüz 10 yaşında olan Mizgin, antrenör Soysal’ın yaptığı bu tarama testinde çocukları 50’şer metre koşturup seçme yaparken, kendi grubunda birinci olan Mizgin’in koşusunda kronometre önce 8.13, daha sonraki koşularda da 8 net olarak yazıyor. Bu da Soysal’ın dikkatini çekiyor.

     Maddî sıkıntılardan dolayı spor hayatına devam etmeyen Mizgin, ailesiyle birlikte tarlalarda çalışmaya başlar. Bunun üzerine Mizgin’in babasını ikna eden antrenör Soysal, iki yıl boyunca Mizgin’e düzenli antrenman yaptırmaya başlıyor. Bununla birlikte iyi dereceler de peş peşe gelmeye başlıyor. Muhsin Soysal’ın yardımıyla önce ayda sadece 250 TL’ye Bursa Osmangazi’de koşmaya başlar. Mizgin, Eskişehir’de 16 yaşaltı ligi yarışlarında 100 m’yi 12.65’le kazandığında ise, Fenerbahçe Spor Kulübü’nün ilgisini çeker ve oradan ayda 1500 TL maaş ile çalışmaya başlar.

     HEDEF 2020 TOKYO OLİMPİYATLARI

     Tarladan pistlere, Dünya Yıldızlar Atletizm Şampiyonası’na adım atan Batmanlı Kürt kızı Mizgin Ay’ın hedefi şimdi 2019 Dünya Gençler Şampiyonası ve ardından 2020 Tokyo Olimpiyatları

     Mizgin Ay’ı Fenerbahçe’ye kazandıran amatör şubeler sorumlusu Fikret Çetinkaya, genç sporcunun gelişimi için ne gerekiyorsa yapacaklarını söylüyor. Çetinkaya, “Ailesiyle kamp imkânı tanıyacağız. Hocasının ve kendisinin daha iyiye gitmesi için bilimsel anlamda her türlü desteği veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

     DİYARBAKIRLI MERYEM DÜNYA İKİNCİSİ

     Geçen yıl kırdığı rekorlarla gündeme oturan ve Avrupa Yıldızlar Atletizm Şampiyonu olan ve aynı zamanda Avrupa Kupası’nda bir ilki başaran Diyarbakırlı Meryem Bekmez, tarihî bir başarıya daha imza attı. Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) tarafından başkent Nairobi’deki Moi Uluslararası Spor Merkezi’nde yapılan şampiyonada kadınlar 5000 m yürüyüş finalinde yarışan Diyarbakırlı Meryem Bekmez, 22.32.79’luk zamanlamasıyla ikinci oldu. Meryem Bekmez’in elde ettiği gümüş madalyanın ardından Türkiye’nin şampiyonadaki madalya sayısı 2’ye yükseldi.

     Diyarbakırlı millî atlet Bekmez, başarılı Kürt gençlerinden sadece biri. Tarihî bir başarıya imza atan Bekmez, 23 Mayıs’ta Çek Cumhuriyeti’nde yapılan 12. Avrupa Yürüyüş Kupası’nda ikinci olmuştu. Gazetemize konuşan Diyarbakırlı millî atlet Meryem Bekmez, Diyarbakır adına yarıştığı için çok mutlu olduğunu söylüyor. Genç kızlara bir çağrıda bulunan Pekmez, şunları söylüyor: “Başta Diyarbakırlı hemşerilerim, spor yapmaktan uzak durmasınlar. Spor, okumanıza engel değildir. Hem eğitiminizi sürdürüp hem spora devam edebilirsiniz.”

     Ayrıca Bitlisli Şevval Ayaz da Türkiye rekoru kırarak adını 100 metre engelli branşında finale yazdırmayı başardı. 100 m engellide geçen Ayaz, Dünya Liselerarası Şampiyonası’nda altın madalya almaya hak kazandı.

     Cesim İlhan

     BAS GAZETESİ

     27 TEMMUZ 2017

Batmanlı başarılı kızımız Mizgin, dünya şampiyonu

Diyarbakırlı başarılı kızımız Meryem, dünya ikincisi

Mizgin ile Meryem, Kenya’nın başkenti Nairobi’de şampiyon olup madalyalar kazandıktan sonra ülkeye dönerken

 

844 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Kürt Gençleri Dünya Sporunda Tarih Yazıyorlar

  1. Yılmaz Ozana dedi ki:

    Başlamaları ve devam etmeleri için tebrikli teşekkür ediyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir