Manisa’da 3500 yıllık tahıl ambarları bulundu

 

isediyani

Manisa (Saruhan)’da 3 bin 500 yıllık tahıl ambarları ortaya çıkarıldı. Gölmarmara ilçesinin Kaymakçı köyü kırsalında 8 hektarlık bir arazide Genç Tunç Çağı’na ait 16 tahıl ambarının içinde buğday, arpa ve üzüm tohumları bulundu.

 

     Manisa (Saruhan)’da 3 bin 500 yıllık tahıl ambarları ortaya çıkarıldı. Gölmarmara ilçesinin Kaymakçı köyü kırsalında 8 hektarlık bir arazide Genç Tunç Çağı’na ait 16 tahıl ambarının içinde buğday, arpa ve üzüm tohumları bulundu. Kazılar devam ediyor ve bu tohumlar üzerinde çalışmalar titizlikle sürdürülüyor.

     TRUVA’NIN 4 KATI BÜYÜKLÜKTE BİR ALAN

     Gediz Havzası’nın en büyük Genç Tunç Çağı yerleşimi olan ve 2014 yılında kazıların başladığı Gölmarmara ilçesi Kaymakçı yerleşimi, 3 bin 500 yıllık tahıl ambarları ile büyük ilgi çekti. Kaymakçı Arkeoloji Projesi Kazı Başkanı ve Koç Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Chris Roosevelt ile Kazı Heyeti Başkan Yardımcısı ve Yaşar Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sinan Ünlüsoy, kazı çalışmaları hakkında çarpıcı bilgiler verdiler.

     8 hektarlık bir alanda kale ve evlerden oluşan Genç Tunç Çağı yapıları Manisa ilimizin tarımına da ışık tuttu. Kazı Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Sinan Ünlüsoy, kazıların 2014 yılından bu yana 25 – 30 kişilik bir ekiple sürdürüldüğünü söyledi. Gölmarmara – Kaymakçı’nın arkeologlar açısından da dikkat çeken bir yer olduğunu kaydeden Yrd. Doç. Dr. Sinan Ünlüsoy, bölgenin Truva’nın 4 katı büyüklüğünde olduğunu açıkladı. Sinan Ünlüsoy, “Burası çok büyük bir Genç Tunç Çağı yerleşimi. Türkiye’de ünlü bir Tunç Çağı yerleşimi daha var, orası da Truva. Gölmarmara – Kaymakçı, Truva’nın 4 katı büyüklüğündedir. Bu bölge Gediz Havzası’nda tespit edilen en büyük yerleşme” dedi. Kaymakçı yerleşiminin Koç Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Chris Roosevelt tarafından yapılan 10 yıllık çalışmanın ardından bulunduğunu aktaran Ünlüsoy, bölgede kazılar sırasında çok sayıda büyük tahıl ambarları bulduklarını dile getirdi.

     BULUNAN TOHUMLAR LABORATUARDA ARAŞTIRILIYOR

     Ünlüsoy, “Evler ortaya çıkıyor, mimarîsi hakkında bilgi ediniyoruz. Bizi en çok şaşırtan şeylerden biri, yuvarlak planlı, oldukça büyük tahıl ambarlarının sayıca çokluğu oldu. Tahıl ambarlarının çoğu yerleşme terk edilirken boşaltılmış ama bazı kırıntılar kalmış. Şu ana kadar tamamıyla dolu bir ambar bulamadık. Tahıl ambarlarının içinde arpa, buğday, üzüm çekirdeği bulduk. Manisa’da üzüm üretiminin 3 bin 500 yıl öncesine dayandığını söyleyebiliriz. Bulunan tohumlar Koç Üniversitesi Arkeoloji Laboratuarı’nda araştırılıyor” diye konuştu. Kaymakçı’nın yüksek kale ile çevrili büyük bir kent olduğunu aktaran Ünlüsoy, “Kalenin içinde yaklaşık 2 tane korumalı alan var. En üstte ‘iç kale’ denilen alan da surlarla çevrili. Bu tip bir plan. Yüksek yerlere konumlandırılmış, yol güzergâhlarında kaleler var. Kaymakçı bunların içinde en büyüğü. Genç Tunç Çağı’nda ticaret yolları çok önemli, özellikle metal ticareti. Bölgedeki ticaret yollarını kontrol altına almak amaçlı kaleler olduklarını düşünüyoruz” diye konuştu. Kazı alanının yanında ziyaretçi merkezi kurulmaya başlandığını kaydeden Ünlüsoy, kazı alanında bulunan materyallerin sergilenebileceğini söyledi.

     Bilim insanları, arkeobotanik çalışmalarıyla Genç Tunç Çağı’nda tarım yöntemleri, bitki ve hayvan türleri, doğal çevre ve insanların beslenme biçimlerine ilişkin sonuçlara ulaşmayı hedefliyor. M. Ö. 2000’li yıllarda Hitit (Hatti) İmparatorluğu kaynaklarında “Seha Nehri Ülkesi” olarak adı geçen bölgede, Lidyalılar’ın atalarının da yaşadığı tahmin ediliyor.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     26 TEMMUZ 2017

 

474 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir