Kürdistan’da Semavî Dînlerden Önce de Âhiret İnancının Olduğu Kanıtlandı

 

isediyani

Neolitik süreçte günümüz uygarlıklarının temelinin Kürdistan’da atıldığı, sosyo – ekonomik yapılanmanın bu topraklarda oluştuğu, insan yaşamında büyük ve köklü değişiklikler meydana geldiği anlaşılıyor.

     Kürdistan’daki Mardin (Mêrdîn) ilimize bağlı olan ve ilin bilinen en eski yerleşimi Dargeçit (Kerboran) ilçesinde geçtiğimiz günlerde başlatılan kazı çalışmalarında tarihi yeniden yazdıracak çok önemli bulgulara ulaşıldı. Bir doğa katliâmı ve arkeoloji cinayeti olan Ilısu Barajı göl alanında kalacak olan ilçe topraklarındaki Boncuklutarla (Bermeçok) yerleşiminde Mardin Müze Müdürlüğü tarafından arkeolojik kazı çalışmalarına hafta içerisinde başlanmıştı.

     Kazı çalışmalarında, günümüzden 10 bin yıl önceki Yukarı Mezopotamya (Ceziret’ul- Kurdî) topraklarında yaşayanların kültürleri, sosyal yaşamları ve ölü gömme geleneklerine ilişkin önemli bilgi ve verilere ulaşıldı. Seramiksiz Neolitik Dönem’i yansıtan M. Ö. 10000 – M. Ö. 7000 yılları arasındaki dönemde temelleri moloz taşlarla örülmüş duvar ve sertleştirilmiş kil tabanları olan konutlar açığa çıkarıldı. Neolitik Çağ’ın insanlık tarihinde, Kürdistan’da birkaç noktada saptanan besin üretimi yanında ilk yerleşik toplumların kurulması ile başlayan dönemi yansıttığı belirtiliyor.

     “ÂHİRET İNANCI İLE GÖMÜ”

     Belirli bir düzene göre inşâ edilen yapı, taş ya da kemik alet ve silahları, süs eşyaları ile ilk yerleşik köy örneklerini yansıtan Mardin – Dargeçit (Mêrdîn – Kerboran)’teki Boncuklutarla (Bermeçok) neolitik yerleşim yerinde ölülerin ev tabanlarının altına, dizleri karın bölgesine çekik ana rahmindeki biçimde yeniden doğuş inancı ile gömüldüğü belirlendi. Bunun yanısıra mezarların içerisinde çok sayıda boncuktan oluşan takı ve yontma taş aletler bulundu.

     Mardin Müze Müdürü Nihat Erdoğan, bu dönemden bu yana insanların inanç, bereket, büyü, totem, muska ve uğur getirmesi için takıları süslenme ihtiyacı için binlerce yıldır kullandığını belirterek, “Renkli taşlar, hayvanların diş, boynuz, kemik ve tırnak kısımları ile deniz kabukları gibi doğal malzemeler, sürtme ve kazıma yolu ile şekillendirilirken, delinip dizilerek takı haline getirilmiş. Kimi zaman kötülükten ve hastalıklardan koruyucu gücüne inanılan, kimi zaman şans veya uğur getirmesi için kullanılan takılardan Boncuklutarla’da açığa çıkarılan üçgen formlu kolye uçları, günümüzde hâlâ kullanılan muskaların formlarının ve kullanılış amacının 10 bin yıldır değişmediğini gösteriyor” dedi.

     Mardin Müze Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, bölgedeki Boncuklutarla (Bermeçok) yerleşim yerinde binlerce takı için üretilen boncuğun yanısıra çok sayıda obsidiyen (camsı dokuda ve koyu renkli bir kayaç türü) ve çakmaktaşı dilgi (arkeolojik bulgu), çekirdek ve yongalardan oluşan üretim artıkları, yontma taş aletlerin yerleşim yerinde üretildiğine tanıklık etmektedir. Bunlar arasında ok uçları, kesici aletler, delgiler ve mikrolitler bulunmakta.

     Yapılan açıklamalardan, neolitik süreçte günümüz uygarlıklarının temelinin Kürdistan’da atıldığı, sosyo – ekonomik yapılanmanın bu topraklarda oluştuğu, hâkim toplumsal sınıflar oluşmaya başladığı, insan yaşamında büyük ve köklü değişiklikler meydana geldiği anlaşılıyor.

     Daha önce Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi ekibinin çalışma yaptığı bölgede kazı çalışmaları Ekim sonuna kadar devam edecek. Kazı çalışmalarında açığa çıkarılan eserler Mardin Müzesi’nde sergileniyor.

     MARDİN MÜZE MÜDÜRLÜĞÜ, AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     16 TEMMUZ 2017

 

931 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir