Meryem Mirzaxanî Vefat Etti

 

isediyani

Matematik ilminin en prestijli ödülü olan “Matematikte Olağanüstü Keşifler İçin Uluslararası Madalya”yı bugüne dek kazanan tek kadın olan İranlı matematikçi Meryem Mirzaxanî, henüz 40 yaşında hayatını kaybetti. 

 

     Matematik ilminin en prestijli ödülü olan “Matematikte Olağanüstü Keşifler İçin Uluslararası Madalya” (International Medal for Outstanding Discoveries in Mathematics)’yı bugüne dek kazanan tek kadın olan İranlı matematikçi Meryem Mirzaxanî, uzun süredir mücadele ettiği meme kanserine yenik düştü. 1977 Tahran doğumlu olan genç bilim kadını, henüz 40 yaşındaydı.

     Matematik dünyasının Nobel’i” olarak tanımlanan ve kamuoyunda kısaca “Fields Ödülü” olarak bilinen “Matematikte Olağanüstü Keşifler İçin Uluslararası Madalya” (International Medal for Outstanding Discoveries in Mathematics)’ya layık görülen şimdiye kadarki tek kadın matematikçi olan dünyaca ünlü İranlı matematikçi Meryem Mirzaxanî’nin genç yaşında vefat etmesi, başta ülkesi İran ve yaşadığı ABD olmak üzere tüm dünyayı ve özellikle bilim çevrelerini yasa boğdu. Ödül, dünyaca ünlü Kanadalı matematikçi John Charles Fields (1863 – 1932)’in anısına veriliyor.

     2008 yılından beridir ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Leland Stanford Junior Üniversitesi’nde profesör olarak çalışan İranlı kadın matematikçi Mirzaxanî için bir mesaj yayımlayan İran Cumhurbaşkanı Hasan Feridun Ruhanî, vefat haberini “yürek parçalayıcı” olarak niteledi.

     İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif Xwînsarî de yayınladığı mesajında, “İranlı genç dehâ ve matematik profesörü Meryem Mirzaxanî’nin ölümü benim ve İranlılar için büyük bir acı kaynağı” ifadelerini kullandı.

     MERYEM MİRZAXANÎ KİMDİR? (SEDİYANİ HABER)

     3 Mayıs 1977 tarihinde İran’ın başkenti Tahran’da dünyaya gelen Meryem Mirzaxanî, ilkokul, ortaokul ve liseyi burada okudu.

     Henüz bu okul döneminde zekâsıyla dikkat çeken ve sıradışı bir çocuk olduğu anlaşılan Meryem, ilkokulu bitirdikten sonra, sadece üstün zekâlı öğrencilere hizmet veren Tahran Ferzanegân Lisesi (Dıbiristana Ferzanegân Tehran)’nde okudu. Bu lise, 1976 yılında kurulmuş olan Olağanüstü Yetenekleri Geliştirme Millî Teşkilâtı (Sazmanê Millîyê Pervareşê İsti’dadhayê Deraxşan)’na bağlı olarak tedrisat veren bir okuldu.

     1994 yılında Hong Kong’da ve 1995 yılında Kanada’nın Toronto şehrinde düzenlenen Uluslararası Matematik Olimpiyatı (International Mathemathical Olympiad)’na İran Matematik Olimpiyat Millî Takımı ile beraber katılan Meryem, Matematik olimpiyatlarında iki yıl üst üste birinci olarak “altın madalya” kazandı.

     1999 yılında Tahran’daki Şerif Sanat Üniversitesi (Danişgâhê San’atî Şerif)’nden mezun olan Meryem, bu üniversiteden “Baccalaureus derecesi” olarak tanımlanan üstün akademik dereceyle mezun olmuştu.

     Bu başarısından sonra doktora eğitimi için Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’ne giden Meryem Mirzaxanî, Cambridge eyaletinin Massachusetts kentinde bulunan Harvard Üniversitesi (Harvard University)’nde öğrenim görmeye başladı. 2004 yılında Harvard’dan doktorasını alan Meryem, doktora tezini hocası olan ABD’li matematik profesörü Curtis Tracy McMullen (doğumu 1958)’e sunduğu “Simple Geodesics on Hyperbolic Surfaces and Volume of the Moduli Space of Curves” (Hiperbolik Yüzeylerde Basit Geodeziksellik ve Eğrilerin Modül Boşluğunun Hacmi) adlı çalışmasıyla elde etmişti.

     2004 yılından 2008 yılına kadar Cambridge eyaletinin Massachusetts kentinde bulunan Clay Matematik Enstitüsü (Clay Mathematics Institute)’nde “araştırma görevlisi” ve Princeton eyaletinin başkenti New Jersey’de bulunan Princeton Üniversitesi (Princeton University)’nde “asistan profesör” (doçent) olarak çalışan Meryem Mirzaxanî, gösterdiği üstün başarının ardından Kaliforniya eyaletindeki Leland Stanford Junior Üniversitesi (Leland Stanford Junior University) tarafından dâvet aldı.

     1 Eylül 2008 günü Kaliforniya eyaletinin Stanford şehrindeki Leland Stanford Junior Üniversitesi’nde “profesör” olarak göreve başlayan Meryem, üstün başarılarını burada da sürdürdü ve halen bu üniversitede çalışıyordu.

     Bilim dünyasındaki başarısının yanında özel yaşamındaki mütevaziliğiyle de dikkat çeken Meryem Mirzaxanî, 2010 yılında kendisi gibi matematik profesörü olan Çek bilim adamı Jan Vondrák (doğumu 1979) ile evlendi. Çiftin 2011 yılında bir kızı dünyaya geldi.

     Meryem Mirzaxanî, 2014 yılında Matematik ilminin en prestijli ödülü olan “Matematikte Olağanüstü Keşifler İçin Uluslararası Madalya” (International Medal for Outstanding Discoveries in Mathematics)’sını kazandı. Güney Kore’nin başkenti Seul’de toplanan Uluslararası Matematikçiler Kongresi (International Congress of Mathematicians) tarafından bu ödüle layık görülen Meryem, şimdiye kadar bu ödülü kazanmış olan tek kadın bilimci olarak tarihe geçti. Meryem, eğri yüzeylerin simetrisi üzerine yaptığı çalışma ile ödülü almıştı. Dünyaca ünlü Kanadalı matematikçi John Charles Fields (1863 – 1932)’in anısına verilen bu ödül, kamuoyunda kısaca “Fields Ödülü” olarak biliniyor.  

      2013 yılından beri yakalandığı “meme kanseri” hastalığıyla mücadele eden İranlı dünyaca ünlü bilim kadını ve matematik profesörü Meryem Mirzaxanî, bugün hayata gözlerini yumdu.

     Meryem Mirzaxanî’nin çalışmaları, fizik ve kuantum mekaniği alanındaki araştırmalara büyük katkı sağlamıştı.

     İranlı kadınlar için de en büyük ilham kaynağı olan Meryem Mirzaxanî, çeşitli medya kuruluşlarına verdiği röportajlarda, lise yıllarında edebiyâtla ilgilendiğini ve uzun süre “yazar” olmanın hayâlini kurduğunu söylemişti. Ağabeyi sayesinde matematikle ilgilenmeye başladığını söyleyen Meryem, matematik problemi çözmeyi vahşî ormanda kaybolmaya benzetiyor, “Çözümü bulmak, tüm bilgilerinizi seferber etmek zorundasınız” diyordu.

     Sediyani Haber olarak kendisine Tanrı’dan râhmet diliyoruz. Mekânı Cennet olsun.

     Haber: Ajanslar / Biyografi: Sediyani Haber

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     15 TEMMUZ 2017

 

827 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Meryem Mirzaxanî Vefat Etti

  1. هادی dedi ki:

    “Vefat Etti” terimi guzel bir terim baska gazetelerde gormedim.

    Sagolun.

    Basarilar
    Bir Iranli

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir