Batmanlı Kürt Kızı Mizgin Ay, Dünya Atletizm Şampiyonu Oldu

 

isediyani

Kenya’nın başkenti Nairobi’de düzenlenen Dünya Yıldızlar Atletizm Şampiyonası’nda, Batmanlı Kürt kızı millî sporcu Mizgin Ay, kızlar 100 m’de birinci olarak altın madalya kazandı.

 

     Kenya’nın başkenti Nairobi’de düzenlenen Dünya Yıldızlar Atletizm Şampiyonası’nda, Batmanlı Kürt kızı millî sporcu Mizgin Ay, kadınlar 100 m’de birinci olarak altın madalya kazandı. Kadınlar 100 m final yarışında 11.62’lik derecesiyle yarışı ilk sırada bitiren Kürt atlet Mizgin Ay, altın madalyanın sahibi oldu.

     Kısa adı IAAF olan Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (International Association of Athletics Federations) tarafından Afrika ülkesi Kenya’nın başkenti Nairobi’de düzenlenen şampiyonada kadınlar 100 metrede final koşan 17 yaşındaki Kürt kızı Mizgin Ay, 11.62’lik derecesiyle birinci sırayı alma başarı göstererek, altın madalya kazanmanın haklı gururunu yaşadı.

     Şampiyonanın 100 m elemelerinde ilk seride koşan ve 11.92’lik derecesi ile yarıfinale kalan Mizgin Ay, yarıfinalde 11.58 olan Türkiye rekorunu geliştirerek 11.57 saniye ile finale yükseldi. Finalde ise 11.62’lik bir performans sergileyen Kürt kızı Mizgin, yarışını ilk sırada tamamladı ve “Dünya Şampiyonu” oldu.

     DÜNYA ŞAMPİYONU MİZGİN AY: “ALTIN MADALYA ALDIĞIM İÇİN GURURLUYUM”

     Türkiye millî sporcusu olan Kürt kızı Mizgin Ay, şampiyon olup altın madalya kazandığı için mutlu olduğunu söyledi. Mizgin Ay, yarışmanın ardından yaptığı açıklamada, “Çok şaşkınım, çok mutluyum. İnanamıyorum” sözleriyle duygularını dile getirdi.

     İyi bir yarış çıkardığını vurgulayan 17 yaşındaki millî sporcu, “Antrenörümün Kenya’ya gelememesinden dolayı endişe ediyordum ama buradaki hocalarıma çok teşekkür ediyorum. Altın madalya aldığım için gururluyum” şeklinde konuştu.

     Yarışın ardından konuşan Türkiye Atletizm Millî Takımı Antrenörü Mustafa Yavaş, Dünya Yıldızlar Atletizm Şampiyonası tarihinde Türkiye’ye kadınlar 100 m’deki ilk altın madalyasını kazandırdıkları için mutlu olduklarını belirtti.

     Bu arada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Mizgin’i telefonla arayarak tebrik etti. Erdoğan, millî sporcuya gelecekte de başarılarının devamı dileğinde bulundu.

     MİZGİN AY KİMDİR?

     2000 doğumlu Mizgin Ay, aslen Batman (Élîh) ilimizdendir. Batman’dan 14 yıl önce mevsimlik işçi olarak Ankara’nın Beypazarı (Laganya) ilçesine gelerek yerleşen 7 çocuklu ailenin iki kızından biri olan Kürt kızı Mizgin, şu anda Beypazarı Anadolu Lisesi’nde okuyor ve 11. sınıf öğrencisi.

     Henüz 17 yaşında olan gururumuz Mizgin Ay, Türkiye Salon Atletizm Şampiyonası’nda “Türkiye şampiyonlukları” kazandı. Başarılı kızımız Mizgin, okul dışında da hafta sonları ailesine yardım etmek için tarlaya çalışmaya gidiyor.

     Beypazarı’nda “Rüzgârın Kızı” lakabı ile tanınan Mizgin Ay, İstanbul’da yapılan Salon Atletizm Şampiyonası Yıldızlar Kategorisi’nde 60 ve 200 m’lerde “Türkiye şampiyonu” olup 2 altın madalya kazanmıştı. Mizgin Ay, 28 Ocak – 8 Şubat 2017 tarihleri arasında İstanbul Olimpiyat Kampı’nda yapılan yarışmalarda ise 4 defa birincilik kazandı. 2014 yılında katıldığı yarışların tümünü kazanıp 6 altın madalya alan kızımız Mizgin Ay, hedefinin olimpiyatlar olduğunu söylüyor.

     Kürt kızı Mizgin Ay, 2020 Olimpiyatları’na katılacak sporcuları belirleyip hazırlamak üzere kurulan Olimpiyat Hazırlama Merkezi (TOHM)’ne Ankara’dan katılan 23 sporcunun en küçüğü olarak çalışmalara başlamıştı. Mizgin’in bu başarısı, Atletizm Federasyonu’nun da dikkatini çekti. Mizgin, okulu nedeniyle millî takım kamplarına katılamadı. Mizgin Ay’ın antrenörü Muhsin Soysal, sporcusunun İstanbul’da yapılan Salon Türkiye Şampiyonası’na dizindeki sakatlık nedeniyle antrenmansız katılmasına rağmen başarılı olduğunu belirtirken, “Şimdi çalışmalarımıza belirlenen bir program dahilinde devam ediyoruz” dedi.

     Spordaki başarısının dikkat çekmesi sonucu 2014 yılında Beypazarı Kaymakamlığı tarafından Mizgin Ay’ın ailesine maddî destek sağlandı. Ailesi, elde ettiği başarıları dikkate alıp, kaymakamlığın desteği ve tavsiyelerine uyarak kızlarını son dönemlerde tarlaya çalışmaya göndermedi. Sadece spora odaklanan kızımız Mizgin’in başarı çıtası ise giderek yükseldi. 

     IAAF.ORG, AJANSLAR

     13 TEMMUZ 2017

 * * * 

YARIŞIN VİDEOSU

3717 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir