14 bin yıllık hayvan resimleri bulundu

 

isediyani

İspanya egemenliği altındaki Bask ülkesinde bir mağarada Paleolitik Çağ (Yontma Taş Devri)’a ait 14 bin yıllık hayvan resimleri bulundu.

 

     İspanya egemenliği altındaki Bask ülkesinde bir mağarada Paleolitik Çağ (Yontma Taş Devri)’a ait 14 bin yıllık hayvan resimleri bulundu.

     Ülkenin en kuzeydoğusundaki Gipuzkoa (Guipúzcoa) iline bağlı 39 bin 381 nüfûslu Errenteria (Rentería) ilçesindeki Aitzbitarte Mağaraları (Aitzbitarte Caves)’nda geçen Nisan ayında keşfedilen hayvan resimlerinin tanıtımı Donostia (San Sebastián) kentinde yapıldı.

     “Felix Ugarte Elkartea” adlı mağara bilimcileri grubundan Javier Busselo ile arkeologlardan Diego Garate ve Olivia Rivero, gazetecilere yaptıkları açıklamada, hayvan resimlerinin çizim tekniği açısından İberya Yarımadası’nda bir ilk olduklarını ve günümüze kadar “çok iyi korunmuş” olduklarını dile getirdi.

     Dieogo Garate, mağaranın 10 m kadar içinde 8 m’lik iki yarıdüşey delikten geçtikten sonra bulunan 15 kadar bizon, at ve geyik gibi hayvan resimlerinde kullanılan çizim tekniğinin şimdiye kadar İberya Yarımadası’nda görülmediğine dikkat çekti.

     Mağara bilimci Busselo, kil üzerindeki çizimlere yoğunluk vermek için taş delgilerin yanısıra parmakların da kullanıldığı bilgisini aktararak, “Resimlerin fotoğraflarını cep telefonundan bana ilk gönderdiklerinde birileri kandırmaya çalışıyor diye düşündüm. Ama gidip çıplak gözle görünce söyleyecek söz bulamadım. Mağaradaki hayvan resimleri girişi çok zor bir yerde olup, 14 bin yıldır, ‘özel bir buzdolabında’ hiçbir değişime uğramadan korunmuş” dedi.

     Tarihöncesi (Prehistory) döneme ait çizimlerin 19. yy’dan itibaren keşfedilmeye başlandığı Aitzbitarte Mağaraları’nda 2015 yılında da 25 bin yıllık mağara çizimleri bulunmuştu.

     EXCELSIOR, ELUNIVERSAL, ANIMALGOURMET, SEDİYANİ HABER

     10 TEMMUZ 2017

 

407 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir