Danimarkalı heykeltraş Kadziola’dan Kürt seyyah Sediyani’ye teşekkür

 

isediyani

Danimarkalı ünlü heykeltraş Thomas Birch Kadziola, Kürt seyyah İbrahim Sediyani’ye bir mesaj yazarak kendisine teşekkür etti.

 

 

     Danimarkalı ünlü heykeltraş Thomas Birch Kadziola, Kürt seyyah İbrahim Sediyani’ye bir mesaj yazarak kendisine teşekkür etti.

     Ülke ülke gezerek yazdığı gezi yazılarıyla bilinen İbrahim Sediyani’nin halen devam eden ve “Sediyani Seyahatnamesi”nin 10. cildi olacak olan İskandinavya Seyahatnamesi’nin dün yayınlanan 8. bölümünde, Danimarka’nın Zelanda (Sjælland) iline ait Lollanda (Lolland) Adası üzerinde yer alan Dodekalitten adlı san’ât anıtı tanıtılmıştı. Dodekalitten adlı bu san’ât eserini yapan heykeltraş olan Thomas Birch Kadziola, “Sediyani Haber”de yayınlanan “Seyahatname”nin o bölümünün altına Danca bir yorum yazarak, seyyah İbrahim Sediyani’ye teşekkür etti.

     Ünlü heykeltraş Kadziola’nın o yazıdan nasıl haberdar olduğu bilinmiyor. Ancak yazının sitede yayınlanmasından hemen bir gün sonra Sediyani’ye teşekkür mesajı yazıp bunu yorum olarak siteye göndermesi, şu anda Danimarka’yı anlatmakta olan “Sediyani Seyahatnamesi”nin Danimarka kamuoyunda da dikkatle takip edildiğini gösteriyor.

     Danimarkalı ünlü heykeltraş Kadziola, Danimarka’ya yaptığı seyahatte kendi eseri Dodekalitten’i ziyaret edip seyahatnamesinde kaleme alarak Türkiye ve dünya kamuoyuna tanıtımını yapan Sediyani’ye teşekkürlerini sunmakla kalmıyor, yazdığı mesajda ayrıca bu eserin ne zaman tamamlanacağını da açıklıyor.

     Thomas Birch Kadziola’nın “Vikingler Selam Durdu Ben Âşık Olunca İskandinavya’ya – 8” başlıklı bölüme yazdığı mesaj şöyle:

     “Tak for besøget og den fine blog. Sten nr. 4 er netop blevet færdig og er udlånt til Sverige. September / Oktober 2018 vil der så blive rejst to færdig mere. Den sidste sten kan ses her hvis man klikker p billederne: http://skulpturparkhunnebostrand.se/index.php/se/aktuellt-nu

Med venlig hislen

Thomas Kadziola”

     İSKANDİNAVYA SEYAHATNAMESİ

     Kürt seyyah İbrahim Sediyani’ye ait “Sediyani Seyahatnamesi”nin 10. cildi olacak olan İskandinavya Seyahatnamesi, Avrupa’nın en kuzeyindeki İskandinavya coğrafyasının 3 ülkesini kapsıyor: Danimarka, İsveç ve Norveç.

     Sediyani’nin 25 – 29 Mayıs 2017 tarihlerinde bu üç ülkeye düzenlediği 5 günlük gezinin ardından kaleme almaya başladığı gezi dizisi, henüz yeni başladı ve halen devam ediyor. Gezinin şu ana kadar 8 bölümü kaleme alınıp yayınlandı. Kaç bölüm süreceği ise bilinmiyor.

    İskandinavya Seyahatnamesi, şu anda Danimarka’nın Baltık Denizi üzerindeki Lollanda Adası’nda. Gezinin bundan sonraki bölümlerinde Falster Adası, Bøgø Adası, Møn Adası, Sjaælland Adası ve ülkenin başkenti Kopenhag gezilip tanıtıldıktan sonra İsveç’e geçilecek. İsveç bölümlerinde ise Göteborg şehri ve ona bağlı adalar gezilip tanıtılacak. Daha sonra da Norveç’e geçilecek ve Norveç’in başkenti Oslo gezilip tanıtılacak. Seyahatname’de okurları ayrıca oldukça geniş ve kapsamlı bir “Viking Dosyası” bekliyor.

     Sediyani’nin İskandinavya Seyahatnamesi, Türkiye ve Almanya’nın yanısıra Danimarka, İsveç ve Norveç’te de ilgiyle takip ediliyor.

     SEDİYANİ HABER

     7 TEMMUZ 2017

 

611 Total Views 3 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir