Adalet Yürüyüşü’ne Adalet Zemini’nden Destek

 

isediyani

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu öncülüğünde başlatılan “Adalet Yürüyüşü”ne Adalet Zemini’nden destek geldi.

 

     CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu öncülüğünde başlatılan “Adalet Yürüyüşü”ne Adalet Zemini’nden destek geldi. Adalet Zemini tarafından bugün kaleme alınıp yayınlanan “Demokrasiye Evet, Adalete Evet” başlıklı basın bildirisi…

     * * *

     DEMOKRASİYE EVET, ADALETE EVET

     Adalet Zemini olarak, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan İstanbul’a başlattığı “Adalet Yürüyüşü”nü destekliyoruz. Dokunulmazlıkların kaldırılmasına destek veren, Selahattin Demirtaş’ın 7 aydır hapiste olmasına tepki göstermeyen CHP’nin, sonunda adaletin herkes için gerekli olduğunu anlaması memleketimiz için hayırlı olmuştur.

     Hükûmet OHAL ilan ederek ve KHK’lar yayınlayarak yargı sistemi üzerinde yoğun bir baskı kurdu. Hak ve adalet duygusu ayaklar altına alındı, FETÖ ile mücadele gerekçesi ile siyasî muhaliflere karşı adaletsiz uygulamalar sıradanlaştı.

     Hak ve adalet, basit iktidar hesaplarıyla ve kısa vadeli çıkarlarla geçiştirilemeyecek kadar önemli değerlerdir. Ve üstelik hakka ve adalete uymamanın ağır bir maliyeti vardır; çünkü haksızlık ve adaletsizlik ateşi, sadece düştüğü ocağı değil, bütün toplumu yangın yerine çevirir.

     Kılıçdaroğlu’nun başlattığı “Adalet Yürüyüşü”, toplumdaki hak ve adalet talebinin somut bir yansımasıdır. Deniyor ki, “bu yürüyüş hükûmetin lütfudur, toleransıdır”. Hayır, yürümek bir insan hakkıdır. Hak ve adalet arayışını insanlara öğretenler de peygamberlerdir. Firavunlar insanlara haklarını kendi lütufları olarak gösterirler. Hak aramanın lütuf olarak tanımlanmasını asla kabul edemeyiz.

     “Adalet Yürüyüşü”, adalet şiârıyla kamusal vicdana seslenen, meşrû zeminde ve barış içinde sürdürüleceği duyurulan demokratik bir hakkın kullanılmasıdır. Bunun etrafında menfi bir hava yaratılması ve yasalar çiğneniyormuş gibi bir söylem geliştirilmesi hem doğru değildir, hem de kimseye bir fayda sağlamaz.

     Söylemlerindeki sertliğe rağmen hükûmet de şimdiye kadar yürüyüşü fiilen engelleyici bir tavır içine girmemiştir. Bu son derece olumludur ve sonuna kadar böyle sürmelidir. Bu yürüyüş herkes için bir demokratik olgunluk sınavıdır.

     Kılıçdaroğlu ve O’na katılan herkesin “adalet” için attığı adımlar bu ülkenin demokratikleşme serüveni içinde kıymetlidir. Hükûmetin de bu yürüyüşten olumlu bir ders çıkararak OHAL dahil adaletsizce uygulamalarından vazgeçmesini umut etmekteyiz.

     Adaletten, demokrasiden, barıştan, kardeşlikten, tarafsız ve bağımsız yargıdan yana olan bizler, Adalet Zemini gönüllüleri olarak “Adalet Yürüyüşü”nü destekliyor, hak ve adaletten yana olan herkesi de destek vermeye çağırıyoruz.

     ADALET ZEMİNİ

     26 HAZİRAN 2017

 

389 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir