Dünyaca ünlü Kürt bilim adamı Prof. Emir Hesenpur vefat etti

 

isediyani

Dünyaca ünlü Kürt bilim adamı Prof. Emir Hesenpur, Kanada’da kanser nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

 

 

 

     Dünyaca ünlü Kürt bilim adamı Prof. Emir Hesenpur, Kanada’da kanser nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. 4 yıl önce kanser teşhisi konulan Hesenpur, ülkenin en büyük şehri olan Toronto’nun Downtown semtinde bulunan Prenses Margaret Kanser Merkezi (Princess Margaret Cancer Centre) adlı hastanede yaşamını yitirdi.

     Ünlü bilim adamı Prof. Emir Hesenpur’un eşi Şehrzad Muceb, üzüntü içinde yaptığı açıklamada, “O müthiş bir bilim insanıydı. Toplumsal adaletle ilgili konular üzerine çalışıyordu. O dürüst bir arkadaş ve dosttu. Herkes tarafından sevilirdi” dedi.

     1943 yılında Doğu Kürdistan’ın (İran Kürdistanı; Rojhılat) Mehâbâd şehrinde dünyaya gelen Emir Hesenpur, 74 yaşındaydı.

     Üniversite, yükseklisans ve doktorasını İran’da tamamlayan Hesenpur, 1986 yılında Kanada’ya taşınmıştı.

     Dünyaca ünlü Kürt bilim adamı Prof. Emir Hesenpur, Toronto Üniversitesi Yakındoğu ve Ortadoğu Uygarlıkları Bölümü’nde görev yapıyordu. Hesenpur, Ortadoğu’daki toplumsal mücadelelerin yanısıra Latin Amerika üzerine de çalışmalar yaptı.

     Çok sayıda akademik dergide çalışmaları yayınlanan Prof. Emir Hesenpur, “Kürdistan’da Milliyetçilik ve Dil (1918 – 1985)” kitabının da yazarı. Kitap, Avesta Yayınları tarafından Türkçe’ye çevrildi.

     AJANSLAR

     24 HAZİRAN 2017

 

839 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir