Yaşam ihtimali olan 10 yeni gezegen keşfedildi

 

isediyani

NASA’ya ait Kepler Uzay Teleskobu, Güneş Sistemi’nin dışında yaşam ihtimali olan Dünya büyüklüğünde 10 yeni gezegen keşfetti.

 

 

     Kısa adı NASA olan Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (National Aeronautics and Space Administration)’ne ait Kepler Uzay Teleskobu, Güneş Sistemi’nin dışında yaşam ihtimali olan Dünya büyüklüğünde 10 yeni gezegen keşfetti.

     NASA bünyesindeki Kepler Araştırma Grubu, Kepler Uzay Teleskobu’nun Dünya büyüklüğünde yaşam ihtimali olan yeni gezegenler keşfettiğini bildirdi. Toplamda Kepler’in taradığı alanda binlerce yeni gezegen adayı bulunduğu ve bunlardan Dünya büyüklüğünde olan 10’unda yaşam ihtimali olabileceğine işaret edildi.

     NASA’nın Kaliforniya (California)’daki Bilim Direktörlüğü Misyonunun Astrofizik Bölümü’nde Kepler Programı Bilim Adamı Mario Perez, keşifle ilgili yaptığı açıklamada, “Bunların galaksideki frekanslarını anlamak, başka bir dünyayı doğrudan izleyecek şekilde NASA misyonlarının geleceğini şekillendirmesinde bilgi desteği sağlayacak” ifadesini kullandı.

     Bilim adamları yayınladıkları araştırmada, Kepler Teleskobu’yla toplamda 4 bin 34 gezegen adayı keşfedildiğini ve bunlardan 2 bin 335’inin Samanyolu Galaksisi dışında olduğunu kaydettiler.

     Adını Rönesans Dönemi Gökbilimcisi Johannes Kepler’den alan Kepler Teleskobu, uzay gözlemlerine ilk kez 7 Mart 2009’da başlamış, 2013’te yaşanan sorunlara rağmen görevine devam etmişti.

     Ekim 2018’de piyasaya sürüleceği açıklanan yeni nesil James Webb Teleskobu’nun da, gökbilimcilere Kepler’in bulduğu gezegenleri daha ileri analiz yapma imkânı sunması bekleniyor. 

     AJANSLAR

     19 HAZİRAN 2017

 

404 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir