CHP’nin “Adalet Yürüyüşü”ne Akıl Vereceğine Akıl Al

 

İbrahim Sediyani

 

 

 

 

 

     Bak, gördün mü?

     Sadece yürüyorlar.

     Hendek kazmıyorlar. Çukur kazmıyorlar.

     Ege’de, Trakya’da kendi seçmenlerinin evlerini başlarına yıkmıyorlar. Hayatı onlara zehir etmiyorlar.

     Mahallelerde hendek kazmıyorlar. Kendi seçmenlerini yüzler, binler halinde ölüme göndermiyorlar.

     Ailelerin, kadınların ve çocukların yaşadığı evlerin altına tünel kazmıyorlar. Ailelerin, kadınların ve çocukların yaşadığı evlerin altına dinamit yerleştirmiyorlar. Ailelerin, kadınların ve çocukların yaşadığı evlerin penceresinden polise ateş açmıyorlar.

     Seçmenlerinin evlerini başlarına yıkmıyorlar, Ege ve Trakya’daki kendi seçmenleri olan aileleri yüzbinler halinde Doğu’ya göçe zorlamıyorlar.

     Teröre başvurmuyorlar. Kimseye kurşun sıkmıyorlar.

     Köylüleri öldürmüyorlar. Çocukları öldürmüyorlar. Kadınları öldürmüyorlar. Müzik öğretmeni öldürmüyorlar.

     Ankara’dan tâ İstanbul’a kadar kitleler halinde yürüyorlar ama bu uzun güzergâh boyunca hiçbir esnafın dükkânına molotof kokteyli atmıyorlar. Hiçbir esnafı da zorla kepenk kapatmaya zorlamıyorlar.

     Üstelik, sen ne talep ediyorsan, bunlar da onu talep ediyor. Sen ne söylüyorsan, bunlar da onu söylüyor. Sen de “Demokratik Türkiye” için mücadele ettiğini söylüyorsun, bunlar da. Sen de “Halkların Kardeşliği” diyorsun, bunlar da. Sen de “Adalet ve Eşitlik” talep ediyorsun, bunlar da.

     Sen de Solcu’sun, bunlar da.

     Ama bak, bunlara bak.

     Sadece yürüyorlar.

     Bunlar, “Türkiye’yi demokratikleştirmek” için mâsum insanların canına kıymıyorlar. Kadınları ve çocukları öldürmüyorlar.

     “Türkiye’yi demokratikleştirmek” için dağlarda 30 bin silahlı gerilla bulundurmuyorlar.

     “Türkiye’yi demokratikleştirmek” için karakollara saldırmıyorlar, sivil insanların arasında bomba patlatmıyorlar.

     Bu yürüyüşü “Demokratik Türkiye” için yapıyorlar ve bütün bu mücadeleyi “Türkiye’yi demokratikleştirmek” için veriyorlar. Ama “Türkiye’yi demokratikleştirmek” için Ege ve Trakya’da hendek kazmıyorlar, çukur kazmıyorlar.

     “Türkiye’yi demokratikleştirmek” için kendi seçmenlerinin evlerini başlarına yıkmıyorlar. Hayatı onlara zehir etmiyorlar.

     “Türkiye’yi demokratikleştirmek” için İzmir ile Manisa arasındaki yola mayın döşemiyorlar.

     Erdoğan “başkan” olmasın mı istiyorsunuz? AK Parti iktidardan insin ve başka bir parti mi iktidar olsun istiyorsunuz? Bunu Türkiye’deki bu diğer partiler sizden daha çok istiyorlar! Erdoğan “başkan” olamazsa, AK Parti iktidardan inerse, CHP, Saadet Partisi, bunlar sizden önce bayram edecekler.

     Evet ama, bu partiler bunun için kendi seçmenlerine günlük yaşamı zehir ediyorlar mı?

     Örneğin, Erdoğan “başkan” olmasın diye CHP gidip oy deposu olan Trakya’da, Ege’de hendek kazıyor mu?

     Edirne’yi, Tekirdağ’ı, Çanakkale’yi, İzmir’i, sanki Suriye iç savaşından çıkmış gibi harabeye çevirtiyor mu?

     Yüzbinlerce Egeli’yi, Trakyalı’yı göçe zorluyor mu?

     Evlerini başlarına yıkıyor mu?

     Bunun için köylüleri, öğretmenleri öldürüyor mu? Herhangi bir yeri bombalıyor mu?

     CHP yapıyor mu bunu? Peki ya Saadet Partisi yapıyor mu? Diğer partiler yapıyor mu?

     Bak, görüyor musun?

     Sadece yürüyorlar.

     Medenî bir biçimde. Uygar bir biçimde.

     Senin o her ağzını açtığında papağan gibi tekrarladığın “demokratik” bir biçimde.

     Ve sen… Sen…

     Bütün bunlara bakıp dersler çıkartman ve akıllanman gerekirken, bunu yapmıyor, üstüne bir de kalkıp bunlara akıl veriyorsun, öyle mi?

     Yok muhalefetin tepkisi şöyle olmalıymış da, yürüyüş aslında şöyle yapılmalıymış da, Diyarbakır’dan da ikinci bir yürüyüş güzergâhı tertiplenmeliymiş de, mış da miş de…

     Utanmadan kalkıp bunlara akıl veriyorsun haa!..

     Akıl alman gerekirken akıl vermeye kalkıyorsun, öyle mi?..

sediyani@gmail.com

     SEDİYANİ HABER

     15 HAZİRAN 2017

 

1697 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

13 Cevap CHP’nin “Adalet Yürüyüşü”ne Akıl Vereceğine Akıl Al

 1. Alaattin Zorel dedi ki:

  Kardeş kusura bakma ama örnek gösterdiğin kitle bu ülkedeki sorunların kaynağı değil mi, öve öve bitiremediğin bu sözde sosyal demokratların acaba çocuklarının cesedi hiç buzdolabına kondu mu? Acaba çıplak bedenleri sokaklarda hiç teşhir edildi mi? Kısacası beyaz kesimi övmene ve bu kıyası yapmana bir anlam veremedim.

 2. Raziye Ekinci dedi ki:

  Akıl vermenin de bir adabı vardır.

  İktifa edileceğini sanmıyorum ama burda dursun.

  Hakkı söyledim derim en azından.

 3. orta yolcu dedi ki:

  sen buna yazı mı diyorsun, kusmuşsun resmen, ne tükenmez nefrettir bu?

  bütün yazılarınızı takip ediyorum, takdir ettiğim bir sürü yazınız var, iki farklı kişi yazıyor sanki, bu yazı bir facia.

 4. Mehmet Hayri dedi ki:

  Kürdistan ile TR’yi aynı katagoride değerlendirmişsiniz, ikincisi, IŞİD marifeti ile parti binalarına ve mitiglerine saldırıya uğrayan HDP idi.

 5. Samet Yıldırım dedi ki:

  Senin bahsettigin kitle. Global amerikan mafyasının Türkiye yedeki uzantısıdır. Bakmayın usulunca yürüyüşlerine. Dunyadaki bütün mazlum müslüman ların sembolü olan hamas ve ihvani terör gösterilmesini ve Türkiyenin israil çıkarları için dis politika izlemesini isteyen bir batı zihniyetli,vede demokrasi yi din edinmiş bir ucube topluluktur. Ovulecek sevilecek bir tarafi yok. Hendeklerin de pkk ninda dhckpninde arkasındaki yılan bunlardır. Turkiye yi eski postuna burundurup pisiriklatirmak isteyen guruhtur. Yazın kafama yatmadi. Eski yazilarinizla çelişiyor. Tam bir faciya.

 6. Saide Şentürk dedi ki:

  Adalet herkese lazım, sadece CHP’ye değil herkese.

 7. Alem Mir Zana dedi ki:

  İki tane hdpli yan-yana görünse tutuklanır. İki kürt yaylaya çıksa işkence edilir. Peki chpye gösterilen toleransın milyon da biri hdpye gösterildi mi. Bu nasıl bir yazı. Chp diyorsun da, bu chp değil mi kürtlere karşı her saldırıyı destekleyen. Bu chp değil mi selahattin demirtaşın tutuklanması için evet oyu veren. Bu chp değil mi kürtler ile yanyana görünmemek için her katliama olur veren. Bu chp değil mi kürdistan bayrağı havaalanına aşıldığında kıyameti koparan. Elinizi vicdanınıza koyun. Chp nin nesinden akıl alamaz. Bu yorumunuz kürtlere hiçbir zaman reva görülmeyen bir hakkı, görmemezlikten gelip kürdü suçlamadır. Şeyh sait mele mustafa, dr qasımlo seyit rızaya ihanetçi değilim. Onlar yüzünden neler geldi kürtlerin başına. Olur dimi. Öyle yapalım.

  • Yasar Burak dedi ki:

   Alem mir Zanaya katiliyorum.. sayin Sediyani yaziniz maksadi ve eleştiri sinirlarini aşiyor. Hendek projesinin kürt ulusal hareketine zarar verdigini kabul etmekle beraber, kürt halkina ne yazik ki sadece demokratik yollarla yaşama hakki verilmedigini de biliyoruz-biliyorsunuz.Tc’ne hükmeden hic bir Türk hükümeti demokrasi yada halklarin kardesligi masalinin hatiri icin bile olsa Kürtlerin varligini hazmetmemiştir. Sadece köşeye sikiştikça kürtlerin samimiyetleri ile oynamiş oyalamiş taki yeni bir imha gücü bulana kadar. Bunun en uç örnegi, bir gözü ile ağlama numarasi yaparken dişlerinden oluk oluk akan kani gizleme geregi dahi duymadan kardeşlik ve sözüm ona ümmetçilik adina ve ilk defa kürt halkinin sehírlerini başina yikan Erdogan Rejimidir. Yaziniz aşiriya kaçmiş.

 8. N.A dedi ki:

  Bîr û zanabûna mirov diyar nake ku mirov li çi bifikre û li çi nefikre, bi çi bawer bike û bi çi bawer neke… û bi çi hawî bijî; berewajî vê yekê, şert û mercên mirov lê dijî ne ku diyar dikin mirov li çi bifikre û li çi nefikre, bawerîya xwe bi çi bîne û bi çi nîne… û bi çi hawî bijî. Bi kurtasî, zanabûn mercan diyar nake, belkî merc zanabûnê diyar dikin û wek lehî didin ber xwe û bi vir de û wêde dibin. Mixabin ev rastiyek e ku ji bo piranîya mirovan derbasdar e ango ji bilî hejmareke kêm ya mirovan yên xwedî erdem in û xwe ji nîrê cebr û zext û zordarîya derûnî û derveyî azad kirine pê ve piraniya mirovan di bin nîrê şert û mercên derûnî (wek tirsîna ji destdan û wundakirinê an çavbirçîtî û çavçêrandina bêsînor) û derveyî (wek nîrê zordest û zêrdaran) de dijîn û mixabin zimanê wan yê pê hevdu fêm dikin bi giştî zimanê cebr û zodarîyê ye.

  Ger zêr û zora te tinebe, tu hezretê Nûh bî jî ji bilî çend kesên xwedî erdem û bi rastî azad pê ve ti kes ji zimanê te fêm nake û mafê te nade û heta dibe ku tinazên xwe jî bi te bikin. Lewra divê mirov her du zimanan jî zanibe û bi zordar (yê ku tenê ji zordarîyê fêm dike) re bi zimanê zorê û bi evîndar re jî bi zimanê evînê biaxive her wekî gula bi kelem û sitrî ya ku dema neyar hat dibe kelemê çavan û ku dema yar hat dibe bêhna misk û `emberan.

  Li gorî vê rastîyê, wer tê xuyakirin ku di navbera her du alîyan de ferqeke bingehîn û cewherîn nîne; ango hem tevgera grûba ewil û hem tevgera grûba diyem encama şert û mercan e, ne encama zanabûn û hişmendîyê. Bi gotineke din, şert û merc îcab û mecbûr dikin ki grûba ewil bi nermxûyî tevbigere û ya diyem bi tundxûyî tevbigere. Yanê her du jî esîr û dîlên mercên xwe ne. Lewra hege cihê wan bihata guhartin û CHP li şûna wan û ew jî li şûna CHPê bûna dê CHP berî xwe bida tundî û tijîyê û wan jî berî bida nermxûyî û rêbaza aştîyane.

 9. Zeki dedi ki:

  Gerçekler acıdır ama ibret almazlarsa bu seni üzmesin sen hakikatleri haykırdım
  Yüreğine sağlık.

 10. Eminfuat dedi ki:

  Sevgili dostum,hiç şık olmamış.yağtığın kıyaslamalar hiç ama hiç hakkaniyetli değil!bu yazı üzerinde yazılacak çok şey var ama ben bu kadarıyla yetineyim.

 11. Şeyhmus Şimşek dedi ki:

  Adaleti kendileri için istiyorlar, oysa tüm halklar için istemeleri daha manidar olurdu.

 12. Mehmet Emen dedi ki:

  Mîna Ermenîyê çav bi penêrê ter, Kurdê çev bi dimse sor ketîye.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir