Uzayda bir ülke kuruluyor: Asgardia

 

isediyani

Uzayda “Asgardia” adında bir ülke kuruluyor. Dünya’nın yörüngesine kurulacak olan ilk bağımsız ülke için başvurular yarım milyona ulaştı.

 

     Uzayda “Asgardia” adında bir ülke kuruluyor. Dünya’nın yörüngesine kurulacak olan ilk bağımsız ülke için başvurular yarım milyona ulaştı.

     Uzayda “Asgardia” isimli bir ülke kurmayı hedefleyen proje, geçtiğimiz yıl Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen bir etkinlikte tanıtılmıştı. 

     Tarihin ilk uzay ülkesi “Asgardia”nın hayata geçtikten sonra Birleşmiş Milletler (BM)’e bağlı ve kendi yasaları ile yönetilen bir ülke olması planlanıyor. 100 bin kişiye ev sahipliği yapması planlanan ülke için başvurular 500 bine ulaştı. Ancak başvuru yapan kişilerin kurayı kazanması durumunda ülkelerine ait vatandaşlıklarından vazgeçmeleri gerekecek. 

     Ekibin açıklamasına göre, uluslararası anlaşmalar kapsamında başvuru sayısı 100 bini geçtiği takdirde “devlet statüsü” için de BM’ye başvuru yapma önünde bir engel kalmayacak. 

     “Asgardia” bir uluslararası uzay istasyonuna benzeyecek olsa da ondan çok daha farklı bir yapıya sahip olması hedefleniyor. Uluslararası yasaların ise “uzayda bir devletin kurulması” gibi ilk defa dillendirilen bu isteğe nasıl cevap vereceği henüz cevap bulmuş değil. 

     İskandinav mitolojisinden tanrı Odin’in hüküm sürdüğü Asgard’dan esinlenilerek isimlendirilen ülke için ilk adımın atılacağı tarih ise hâlâ gizemini koruyor.

     AJANSLAR

     8 HAZİRAN 2017

 

516 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir