Kürdistan Bağımsızlık Referandumu 25 Eylül’de

 

isediyani

Azad Kürdistan’da yapılması düşünülen bağımsızlık referandumunun tarihi belli oldu: 25 Eylül 2017.

 

     Azad Kürdistan’da yapılması düşünülen bağımsızlık referandumunun tarihi belli oldu: 25 Eylül 2017.

     Kürdistan Federe Devleti Başkanı Mesud Barzanî’nin bugün siyasî partilerle biraraya geldiği toplantıda, bağımsızlık referandumu için tarih belirlendi. Toplantıyı takip eden Rûdaw muhabiri Senger Abdurrahman, bağımsızlık referandumunun 25 Eylül’de yapılacağını bildirdi.

     Toplantıdan sonra yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

     “Sayın Başkan Mesud Barzanî başkanlığında bugün Kürdistan Parlamentosu’ndaki siyasî parti temsilcileri, başbakan hükümet yetkilileri, Yüksek Seçim Kurulu yetkilileri biraraya geldi.

     Toplantıda, bağımsızlık referandumu, Kürdistan Parlamentosu ve Başkanlık seçimi, iç sorunlar, bölgesel ve dünyadaki sorunlar ele alındı.

     Toplantıda şu maddeler konusunda anlaşma sağlandı:

     – 25 Eylül 2017 tarihinde Kürdistan Bölgesi ve Kürdistan idaresi dışında kalan tartışmalı bölgelerde referandum yapılmasına karar verildi.

     – Referanduma kadar tüm siyasî taraflar, millî birliğin oluşturulması, parlamentonun aktifleştirilmesi ve iç sorunların çözümü konusunda anlaştı.

     – Halkın yaşam koşullarına yönelik Kürdistan vatandaşlarının ekonomisinin inşâsının yapılması, memur, işçiler, araştırmacılar ve düşük gelirli vatandaşların durumunun iyileştirilmesi.

     – Başkan Mesud Barzanî başkanlığında Referandum Üst Komisyonu’nun kurulmasına karar verildi.

     – Siyasî partilerin temsilcileri, 12 Haziran’a kadar referandum öncesi ve referandum sonrası komiteleri için temsilcilerini belirleyecek.

     Erbil’in Pirman ilçesinde gerçekleşen toplantıya katılanlar şöyle:

     Kürdistan Demokrat Parti (KDP), Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), Kürdistan İslamî Birlik Partisi (Yekgırtu), Kürdistan İslamî Hareket Partisi (Bızutnewe), Kürdistan Komünist Partisi, Kürdistan Sosyalist Demokrat Partisi (KDSP), Emekçiler Partisi (Zehmetkeşan), Kürdistan İşçi ve Emekçiler Partisi, Kürdistan Kalkınma ve Reform Partisi, Erbil Türkmen Listesi, Irak Türkmen Cephesi (ITC), Türkmen Kalkınma Partisi, Kürdistan Parlamentosu Ermeni Listesi, Aşuri Demokratik Hareketi ve Aşuri ve Kildani Meclisi.

     Bu arada, toplantıda Kürdistan Bölgesi’nde yapılacak başkanlık ve parlamento seçimlerinin tarihi de netleştirildi. Buna göre, başkanlık ve parlamento seçimleri 6 Kasım’da yapılacak.

     Toplantıya, Değişim Hareketi (Goran) ve Kürdistan İslamî Topluluk (Komel) partileri katılmadı.

     Başkan Mesud Barzanî, Mart ayında bağımsızlık referandumu için Birleşmiş Milletler (BM)’den gözlemci talebinde bulunmuştu.

     Bağımsızlık referandumu için nihaî karar bugün alındı. 

     RÛDAW

     7 HAZİRAN 2017

     (*): SEDİYANİ HABER’İN NOTU:

     Bizler “Erdemli Bir Toplum – Aydınlık Bir Ülke” mottosuyla yayın hayatını sürdüren ve köleliğe, boyunduruk altında yaşamaya karşı olup özgürlük ve bağımsızlıktan, 60 milyonluk bir millet olan ve kendilerine özgü dili, kültürü ve binlerce yıllık tarihi olan Kürt milletinin hürriyeti ile insanlık tarihinin ve medeniyetin beşiği olan cennet Kürdistan vatanının istiklâlinden yana olan Sediyani Haber sitesi olarak, Güney Kürdistan’daki bağımsızlık referandumunu tüm kalbimizle destekliyor, bu kararı aldıkları için başta Kürdistan Hükûmeti ve Sayın Mesud Barzanî olmak üzere tüm Kürdistanî kurum, kuruluş ve şahsiyetleri can-ı gönülden tebrik ediyoruz.

     Yaşasın Kürt milleti, yaşasın Kürtçe, yaşasın Kürdistan!

     Yaşasın Kürdistan’ın bağımsızlığı!

     Yaşasın Kürdistan bayrağı Ala Rengîn!

     Yaşasın Kürt millî lideri, yüce rehberimiz Mesud Barzanî!

     (SEDİYANİ HABER)

 

909 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Kürdistan Bağımsızlık Referandumu 25 Eylül’de

  1. Merve dedi ki:

    Xwedê Teala alîkarîyê gelê Kurdan be. Daxwazîya me ewe ku Kurdistan serxwebûna xwe îlanke û gelê Kurdan piştî wî wextî xerîbîyê nekeşe. Bawer dikim ku piştî serxebûna Kurdistanê dilen me jî de azad be

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir