Kürdistan’da 4000 yıllık şehir keşfedildi

 

isediyani

Kürdistan’ın başkenti Erbil (Hewlêr)’in kuzeyinde Büyük Zap Nehri’nin kıyısında yer alan Xeraba Kelaşîn bölgesinde 4000 (4 bin) yıllık şehir keşfedildi.      

 

     Kürdistan’ın başkenti Erbil (Hewlêr)’in kuzeyinde Büyük Zap Nehri’nin kıyısında yer alan Xeraba Kelaşîn bölgesinde 4000 (4 bin) yıllık şehir keşfedildi. 3 bin m²’lik mıntıkada arkeolojik kazılar 2012 yılından beridir hummalı bir biçimde yürütülüyordu. Kazı çalışmalarının bu yıl sona ereceği belirtiliyor.

     Bölge, terör örgütü IŞİD’in saldırıları ve siyasî bazı sorunlar yüzünden bir süre arkeologlardan uzak kalmıştı. Kazı işlerinde yer alan Polonya’nın Poznan şehrindeki Adam Mickiewicz Üniversitesi Arkeoloji Enstitüsü Başkanı Rafael Kolinski, keşfedilen antik şehir için “Yerleşim yerinin boyutu çok şaşırtıcı, muazzam” ifadesini kullandı. Rafael Kolinski, “Bölgede keşfedilen daha eski yerleşimlerin boyutu bile çok küçük. Yüzölçümü olarak bir hektarı aşmaları çok nadir. Xeraba Kelaşîn’in kent merkezi olarak çağdaş yerleşim yerlerinin aynısı olduğu söylenebilir” şeklinde konuştu.

     Zap Nehri’nin kuzey kıyısında yaklaşık 300 m çapında uzanan yarım daire şeklinde düzenlenen Xeraba Kelaşîn gibi büyüklükte olan yerleşim yerlerinin Ortaçağ’dan önce bölgede kurulduğu düşünülüyor.

     Bölgede, çoğunlukla dekorasyon dokuları için kullanılan seramik ve pişmiş toprak pulları da dahil olmak üzere yaklaşık 12000 (12 bin) eser bulundu.

     Arkeologlar 2018 yılına kadar bölgenin haritasını çıkarmayı planlıyor.

     AJANSLAR

     6 HAZİRAN 2017

 

965 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir