TEOG sınavında Kürt çocukları büyük başarı sağladılar

 

isediyani

TEOG Sınavı’nda gururlandıran sonuç: Kürt çocukları rüzgâr gibi esti…

 

 

 

     Eğitim, modern toplumun bilinçli ve özgür bireylerin temelidir. Kürt toplumunda birçok aydın zamanında Kürtler’in en temel sorununun “eğitim sorunu” olduğunu sıklıkla dile getirmiştir. Kürt çocukları, anadilde eğitim hakkından mahrum olmasına rağmen geçtiğimiz hafta yapılan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) Sınavı’nda büyük bir başarıya imza attılar. Bölgedeki sokağa çıkma yasakları ile uzun zaman eğitim hakkından mahrum kalmalarına rağmen, çok sayıda Kürt merkezinden yüzlerce öğrenci sınavdaki 120 sorunun tamamına doğru cevap vererek birinci oldular.

     Bu başarının dikkat çekmesinin sebebi sadece çocukların çatışma ortamında sınava hazırlanması değil, aynı zamanda tarım ve hayvancılık işlerinde çalışarak da ailelerinin geçimine yardımcı olmalarıydı. Konuyla ilgili bir diğer önemli nokta ise başarı sağlayanların büyük bir çoğunluğunun kız çocuğu olmasıydı.

     Yıllardır Kürtler’in en temel taleplerinden biri olan “anadilde eğitim” ise Kürt çocukları için en büyük sorun. Kürdistan’daki birçok çocuk hâlâ ilk kez okulda Türkçe ile tanışıyor ve anadilinde bir eğitim alamıyor.

     Kürt çocuklarının, anadili dışında bir dille eğitim alması, sokağa çıkma yasakları ve yaşanan çatışmalar ve küçük yaşta hem çalışıp hem okumak zorunda kalmalarına rağmen yakaladığı bu başarıyı ise çocuklarla görüşerek, sizler için değerlendirdik.

     “OKUMASAM HAYATIM İŞÇİ OLARAK GEÇECEK”   

     Siirt’in Şirvan ilçesine bağlı Maden köyü Park Ortaokulu son sınıf öğrencisi Esma Açıkça, girdiği TEOG Sınavı’nda 120 sorunun tamamına doğru cevap vererek, Türkiye birincisi oldu. 

     Bas Gazetesi’ne konuşan Esma Açıkça, özel bir eğitim almadığını söylüyor. Temelinin sağlam olması için 7. sınıfta TEOG’a hazırlanmaya başladığını söyleyen Esma, sınavdaki başarısını ailesi öğretmenleri ve arkadaşlarının desteği ile yakaladığını belirtiyor ve şunları söylüyor: “Ailem kalabalık olmasına rağmen, bana destek oldular. İleride pişman olmamak için ve iyi bir yere gelmek için çalıştım. Kendimde bu başarıyı bekliyordum ama belki heyecandan 1 – 2 soruyu kaçırırım gibi bir kaygım vardı. Buna rağmen iyi bir sonuç alacağıma dair kendime inanıyordum”. Sınav sonuçları açıklanmadan önce “Acaba kaydırma yapmış mıyım?” diye kendi kendime sorduğunu da söyleyen Esma, birincilik haberi ile çok mutlu olduğunu dile getiriyor.

     Esma, köyde taşımalı eğitimle okuluna devam ediyor ve doktor olmak istiyor. En büyük hayâli, ailesini mutlu etmek, en sevdiği kitap ise “Açlık Oyunları”. Okul dışında arkadaşlarıyla oyunlar oynasa da derslerini ihmal etmediğini de söylüyor Esma.  

     Eğitimine devam ederken bir yandan da işçilik yapan başarılı öğrenci Esma Açıkça şunları söylüyor: “‘Eğer okumasam çocuk işçiliği yaparak hayatım geçecek’ diyordum. Bu şekilde daha fazla ders çalıştım.”

     “ÜNİVERSİTEYİ KÜRDİSTAN DEVLETİ’NDE OKUMAK İSTİYORUM”

     Diğer bir başarılı Kürt kızı Gülnihal Ronahi ise İstanbul’da ikamet ediyor. Olumsuz şartlara rağmen yılmadan ve büyük başarı sağlayana kadar çalışan Gülnihal de tıpkı Esma gibi hayallerini paylaşıyor. O da sınava kendi imkânlarıyla, sadece okulda derslerini dinleyerek ve evde çalışarak hazırlanmış. “Dershaneye gitme şansım yoktu” diyen Gülnihal’in bir ablası ile engelli 2 kardeşi var ve kendine ait bir odası yok. O da tıpkı Esma gibi doktor olmak istiyor. Ve “Halkıma, ülkeme faydalı olmak istiyorum” diye de ekliyor. Gülnihal, Güney Kürdistan Bölgesi’nin devletleşmesini beklediğini dile getiriyor ve şunları söylüyor: “İnşallah yakın zamanda Kürdistan Bölgesi devletleşir, ben de eğitimimi Kürdistan’da sürdürürüm. Üniversiteyi Kürdistan’da okumak istiyorum.”

     EĞİTİMİN PARLAYAN ŞEHRİ BATMAN

     Batman Millî Eğitim Müdürlüğü’nün verdiği bilgilere göre Batman’da 60 öğrenci sınavda sorulan soruların hepsine doğru cevap vererek Türkiye birincileri arasına girdi. Özellikle İMKB Belde Ortaokulu 8. sınıf öğrencileri, TEOG 2’de inanılmaz bir başarıya imza attı. 10’u okulun 8 – C sınıfında eğitim gören öğrenciler olmak üzere toplam 16 öğrenci, TEOG Sınavı’nda sorulan 120 sorunun tamamını doğru cevaplayarak Türkiye birincileri arasına girmeyi başardı. Işıl Canpolat, Arjin Canpolat, Mustafa Emir Özel, Mehmet Fatih Ocak, Miray İnci Başaran, Edanur Çetin, Muhammed Talha Gökmen, Cansu Çiçek, Beyzanur Kiper, Şahin Göymen, Gamze Akın, Edanur Özhan, Yusuf Yapıcıoğlu, Ahmet Şimşek, Abdullah Ardıl Acar ve Seyfullah Binay adlı öğrenciler TEOG’da birinci oldu. Okulun 15 öğrencisi ise 120 sorunun 119’unu doğru yanıtladı.

     AYNI SINIFTAN 10 TÜRKİYE BİRİNCİSİ

     İMKB Belde Ortaokulu’nun başarısında en dikkat çeken başarı ise 8 – C sınıfının oldu. Sınıfta eğitim gören 40 öğrenciden 10’u soruların tümüne doğru cevap verirken, 5 öğrenci 119, 6 öğrenci ise 118 soruyu doğru yanıtlayarak, büyük başarı elde etti.

     Okul Müdürü Necat Demiralp bu başarı ile ilgili şunları dile getirdi: “Bu başarının altında yatan asıl etmen, öğrencilerin ve öğretmenlerinin çok sistematik ve disiplinli işbirliği. Öğrenciler geçen yaz aylarında TEOG konularını bitirmiş, sene içerisinde eksikliklerini tamamlamışlardı.”

     Öğrenciler sonuçları kutlarken tercih dönemini beklemeye başladılar.

     Dersim’de okul dışındaki vakitlerinde çobanlık yapan Habib Bitkin de TEOG Sınavı’nda 119 soruyu doğru cevaplayarak Türkiye ikincileri arasında yer aldı.

     Dara Porxelek

     BAS GAZETESİ

     6 HAZİRAN 2017

 

924 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir