Ekmen ve Kürt Meselesi

 

Bayram Turan

 

 

 

 

 

     Halen, Kürt sorununa duyarlı çalışmalar yürüten M. Emin Ekmen, milletvekili olduğu dönemde Kürt sorunu konusunda birçok çalışma ve komisyonlarda görev almıştı. Hatta kot pantolon üreten insanların dramından, Batı ve Karadeniz illerine çalışmaya giden mevsimlik işçilerin dramına kadar toplumu ilgilendiren önemli meselelerde önemli görevler ifâ etmişti. Şu anda sivil dinamiklerle yakın ilişkide olan Ekmen, önceki gün “PKK – Kürt sorunu ve İslamî Kürt sentezi”nin konu edildiği mühim bir meseleyle içiçe bir çalışma yürütmüştü.

     Mazlum – Der ve benzeri sivil oluşumların çalışmalarını yakından takip eden ve oluşumların çözümlere dayalı  projelerine destek veren Ekmen, TBMM’de olduğu dönemlerde, Kürt sorunu konusundan BDP’li vekillerle olan diyaloglarına kadar müsbet bir performans sergilemişti.

     Ekmen, önceki gazetelerde yer alan ve Türkiye’nin en can alıcı meselesi olan Kürt sorunu ve Kürt sorunu ile bir Türkiye gerçeği haline gelen PKK ile gili görüş, fikir ve temennilerini beyan etmişti.

     Ekmen, “Kürtler PKK’yı sorgulamaz” diyerek, PKK realitesinin bu ülkenin bir gerçeği olduğunun vurgusunu yaptı.

     2. Kürt Forumu’na katılan 22. Dönem AK Parti Batman Milletvekili M. Emin Ekmen, “İnsanî haklarını almadıkça kimse PKK’yı sorgulamaz. Kimse Kürtler’den eline silah alıp PKK’nın karşısına dikilmesini beklemesin” şeklindeki sözleriyle, Cumhuriyet’in ilk yıllarında yapılan yanlışların kötü ve vahim neticeler getireceğinin bir nevi uyarısını yaptı.

     İlki 1992 yılında Ankara’da düzenlenen Kürt Forumu’nun ikincisi yine Mazlum – Der’in organizasyonu ile İznik – Bursa’da yeniden düzenlendi. İki gün devam eden ve yaklaşık 150 katılımcının yer aldığı forumda konuşmacı olarak yer alan AK Parti 22. Dönem Batman Milletvekili M. Emin Ekmen, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

     “KÜRT SORUNU VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ”

     “Kürt Sorunu ve Çözüm Önerileri” konulu forumda Hilal Kaplan, Abdurrahman Kurt, İbrahim Sediyani, Abdurrahman Dilipak, Mehmet Bekâroğlu, Arif Koçer, Ramazan Değer, Hüsamettin Korkutata, Ümit Aktaş ve Yıldız Ramazanoğlu gibi tanınmış isimlerin yer aldığı toplantıda konuşan Ekmen, Müslüman Kürtler’in geçmişte meselenin geride kalmasının etkisi ile bugün adeta gecikmiş bir millîyetçilik riski altında bulunduklarını söyledi.

     Ekmen, 90’lı yıllarda devletin hukuksuz uygulamaları karşısında sessiz kalan İslamcı kesimlerin şimdi de PKK tarafından sürdürülen şiddetin arttırılması, “devrimci halk savaşı” adı altında yapılan saldırılar, siviller ve sivil alanlara yönelik bombalamalara sessiz kalındığını, bunun da sağlıklı bir duruş olmadığını belirtti. Kürtler’e “Kundakçı” diyen Hayrettin Karaman’ı sert bir dille eleştiren Ekmen, “Kürtler’in insan olmasından kaynaklı haklarını tanımadıkça PKK’yı sorgulamasını beklemeyin, meşruiyet tartışması yapmasını beklemeyin. Türkiye ortalamasında Kürtler’in yüzde 60 – 70’i AK Parti’ye destek vermişlerdir. Ancak kimse Kürtler’den eline silah alıp PKK’nın karşısına dikilmesini beklemesin” dedi.

     BATMAN BARIŞ GAZETESİ

     22 KASIM 2012

DSCN6137

1344 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir