Vartolu Kürt kızı Eda Beytaş, TEOG’da Türkiye birincisi oldu

 

isediyani

TEOG Sınavı’nda Türkiye birincisi olan Kürt kızı Eda Beytaş, yaşadığı Muş (Mıj) ilinin Varto (Gûmgûm) ilçesine büyük gurur yaşattı. Aynı sınavda geçen yıl da Eda’nın ablası Ezgi Beytaş Türkiye birincisi olmuştu.

 

     Türkiye’de gerçekleştirilen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) Sınavı sonuçları açıklandı. Muş (Mıj) ilimizin Varto (Gûmgûm) ilçesinden Eda Beytaş, büyük bir başarıya imza atarak “Türkiye birincisi” oldu. Eda, 2 ayrı sınavda sorulan 120 sorunun tamamını doğru cevapladı.

     Varto’nın Dağlıca (Canê Sera) köyünün Seyitkamer (Sekê Mêran) mezrâsında yaşayan Kürt kızı Eda’nın bu başarısı, Varto ve Muş’ta büyük sevinç yaşanmasına vesile oldu. Aynı sınavda geçen yıl da Eda’nın ablası Ezgi Beytaş bu başarıyı yakalamış ve “Türkiye birincisi” olmuştu.

     Muş’un Varto ilçesindeki Çaylar Yatılı İlköğretim Bölge Okulu öğrencisi olan Eda kızımızın bu başarısı hem ailesine, hem de tüm Varto ve Muş’a büyük gurur yaşattı. TEOG Sınavı’nda Türkiye birincisinin 2 yıl üst üste aynı aileden çıkması, her ikisinin de kız öğrenci olması, bu kızkardeşlerin aileleriyle birlikte Varto’nun küçük bir köyünün şirin bir mezrâsında yaşamaları, kendi söylediklerine göre hayatları boyunca Muş il sınırları dışına dahi çıkmamış olmamaları, fakir olup kendi imkânlarıyla ve zekâlarıyla bu başarıyı yakalamış olmaları, olayın en dikkat çekici boyutlarını oluşturuyor.

     Geçtiğimiz ay da Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)’nda başka bir Kürt kızı Bingöllü Ahsen Zeynep Kaya 500 tam puan alarak “Türkiye birincisi” olmuştu.

     Kürt kızlarının bu başarısı tüm Kürt halkı gibi Sediyani Haber olarak bizlerin de göğsünü kabartmakta, geleceğe daha umutla bakmamıza vesile olmaktadır.

     VARTO DERNEKLER FEDERASYONU (VADEF) BASIN – YAYIN SEKRETERLİĞİ

     28 NİSAN 2017

2017 TEOG Türkiye Birincisi Eda Beytaş

2016 TEOG Türkiye Birincisi Ezgi Beytaş (Eda’nın ablası)

 

4122 Total Views 4 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Vartolu Kürt kızı Eda Beytaş, TEOG’da Türkiye birincisi oldu

  1. yavuz konuk dedi ki:

    tebrikler kızım sakary ada bir amcan olarak muştan varto dan teog birincileri arasında yer almandan emin olun mtlu oldum insan eğer olacaksa doğasında vardır senın gibilerin doğasında bu yetenek- zeka çalışma azmi kendini yeşertiyor hele babnın anlatıklarını ve cekilen zorluğu görünce abla kız bu ne muhteşem bir aile bu ne değerli bir baba en azından seni kuran kurslarına değilde okula göndermesi tebriğe şayan bie-r davranış
    tebrik ederim başarılarını devam etsin güzel haberlerini alalılm gelecek yıllarda

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir