Dortmund Konferansı – 10 Aralık 2011

 

isediyani

 

 

 

 

 

     Değerli katılımcılar;

     Dergimiz FoodReport, bu sayıyla birlikte 10. sayısına ulaştı. Yarısı Türkçe yarısı Almanca olmak üzere iki ayrı dilde yayınlanan ve Avrupa’nın en kaliteli gıda dergisi olan FoodReport ile evlerinize ve işyerlerinize onuncu defa misafir olmanın sevinç, mutluluk ve haklı gururunu yaşıyoruz.

     Bu sayımızda “sağlık” ve “kış aylarında beslenme” konularına ağırlık verdik. Kışın hastalıklardan korunmanın yolları, kış besinleri ile sağlıklı yaşam arasındaki doğrusal ilişki, evde ve işyerinde dikkat edilmesi gereken hususlar gibi konularda biribirinden önemli haberler ve beslenme uzmanı yazarlarımızın kaleminden değerli makaleler bulacaksınız.

     Bendeniz hem gıda dergisinin yazıişleri müdürü olan bir “gıdacı” olarak ve hem de bir “seyyâh” olarak, dünyayı ülke ülke gezerek hazırladığım ve değerli okurlarımızı dünyanın en uzak köşelerinde bulunan en gizemli ülkelerine götürüp gezdirmeye devam eden “Seyyâh FoodReport”, bu sayıda sizleri Afrika’nın esrarengiz ülkesi Kenya’ya götürüyor.

     Bildiğiniz üzere, FoodReport Dergisi olarak sevgili okuyucularımız için geçtiğimiz sayıdan itibraren “Seyyâh Food Report” adlı bir dizi başlatmıştık. Bu seride, her sayıda uzak ve gizemli bir ülkenin mutfağını tanıtıyor, kültürlerini evinize, yemeklerini de sofranıza getiriyoruz.

     İlk durağımız, Asya ülkesi İran idi. Bu sayıdaki durağımız ise, Afrika ülkesi Kenya. Afrika Boynuzu’nda yer alan Kenya’yı siz sevgili FoodReport okuyucuları için gezdik.

     Kenya’da toplam bir hafta kaldım. Muhteşem bir ülke. Dünyanın en çok sevilen ve en gazla tüketilen sıcak içeceği olan kahvenin anavatanı

     Avrupa’nın en kaliteli gıda dergisi olan ve Almanca ve Türkçe olmak üzere 2 dilde yayın yapan FoodReport, dünya ülkelerinin mutfağını evinize getirmeye devam ediyor.

     Avrupa’da faaliyet gösteren Türk gıda firmaları, gurur kaynağımız olan ve bu topraklarda yüzümüzü ağartan en önemli aktörler olmaya devam ediyorlar.

     Gıda sektörüne hizmet eden başarılı ve girişken işadamlarımızın sadece Almanya’daki yıllık yatırımları 5 milyar Euro’ya yaklaşırken, yıllık ortalama ciroları ise 15 milyar Euro’yu aştı.

     Bu hakikaten gurur duyulması gereken bir başarı. 40 bin civarında gıda şirketimiz var Avrupa’da.

     Şu anda sadece gıda firmalarımızın Avrupa ülkelerinde iş imkânı sağladığı kişi sayısı, yarım milyona yaklaşmakta. Bu sayı, Avrupa’daki bazı ülkelerin toplam nüfûsundan bile fazla.

     İnşaat, tekstil, turizm vb. alanlarda faaliyet gösteren firmalarımız bu rakamlara dahil değil. Bu rakamlar, sadece gıda firmalarımızın başarı rakamları.

     Gıda, büyük bir sektör ve biz de bu sektörde büyük bir aktörüz artık. Her ikisini de daha da büyütmek için çaba göstermekteyiz.

     Gösterdiğiniz ilgi için dergimiz adına teşekkür ediyorum.

İbrahim Sediyani

     FOODREPORT DERGİSİ YILLIK TOPLANTISI

     (DORTMUND – ALMANYA)

     10 ARALIK 2011

 

711 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir