Gelsenkirchen Konferansı – 12 Eylül 2010

 

isediyani

 

 

 

 

 

     Mavi Marmara gemisinde bulunan gazeteci – yazar İbrahim Sediyani, Gazze yolculuğunda yaşadıklarını Almanya’da anlatmaya devam ediyor. Sediyani, son olarak Gelsenkirchen’deki bir hayır kermesinin konuğu oldu. 

     Qur’ân-ı Kerim tilavetinin okunmasıyla başlayan programda Sediyani, önce Gazze’de yaşanan durum ve uygulanan ambargo hakkında bilgiler verdi. Gazze halkının 2006 yılından beri korkunç bir ambargo altında bulunduğunu söyleyen Sediyani, uzunluğu 41 km, genişliği 14 km olan bu toprak parçasına uygulanan ambargonun ortadan kaldırılması için mücadele etmenin onurlu ve erdemli her insanın üzerine düşen bir sorumluluk olduğunu kaydetti.

     30 Mayıs Pazar günü, yolculuğun son etabı için harekete başladıklarını ve toplam 6 gemiyle Gazze’ye doğru harekete geçtiklerini dile getiren İbrahim Sediyani, İsrail’den müdahale beklediklerini ancak katliam boyutunun beklediklerinden daha büyük olduğunu dile getirdi. 

     Kendilerinde bırakın silahı, bir tane bıçak bile olmadığını tekrarlayan Sediyani, iki gün İsrail zindanlarında kaldıktan sonra Türkiye’nin ve dünya kamuoyunun baskısı sonucu serbest bırakıldıklarını ve Tel Aviv’de uçağa bindirilerek İstanbul’a getirildiklerini söyledi.

     Program, dinleyicilerin sordukları soruların cevaplandırılmasıyla son buldu.

     WELTWEITER EINSATZ FÜR ARME (WEFA)

     GELSENKIRCHEN

     (ALMANYA)

     12 EYLÜL 2010

 

678 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir