İstanbul Konferansı – 13 Haziran 2010

 

isediyani

 

 

 

 

 

     Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün Trabzon’da dikkat çektiği kartel medyasının “İsrail taşeronluğu”na, Mavi Marmara gemisi ile insanî yardım götürürken saldırıya uğrayan gönüllüler de tepki gösterdi. Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür – Der)’nin 13 Haziran Pazar günü İstanbul Fındıkzade Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde düzenlediği panelde konuşan Gazze gazisi yazar İbrahim Sediyani, “Saldırıya uğradık, işkence gördük, hapse atıldık. Yine de moralimiz yerindeydi. Türkiye’ye gelip kartel medyasının tavrını görünce moralimiz bozuldu” dedi.

     Yazar İbrahim Sediyani, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün Trabzon’da dikkat çektiği ve tepki gösterdiği kartel medyasının “İsrail taşeronu” tavrından yakındı. Kartel medyasına sert tepki gösteren İbrahim Sediyani, baskın sırasına İsrail askerleri tarafından her şeylerinin yağmalandığını, gözaltına alındıktan sonra işkence gördüklerini ve akabinde hapse atıldıklarını anlattı. Saldırı sırasında, hapishanede ve hatta gözaltına alındıktan sonra işkenceye maruz kaldıkları sırada bile moral ve motivasyonlarının çok iyi olduğunu kaydeden Sediyani, Türkiye’ye gelip, kartel medyasının tavrını gördükten sonra morallerinin bozulduğunu söyledi. İsrail’in cinayet işlediğine uluslararası sularda korsanlık yaptığına dikkat çeken Sediyani, “Ancak kartel medyası bunları görmek yerine İsrail askerlerine karşı kendilerini sopalarla savunan gönüllüleri eleştirdi” dedi.

     Gemiye bindikleri günden saldırının gerçekleştiği güne kadar yaşananlardan bahseden Sediyani, kimsenin gündemleştirmemesine rağmen 27 Mayıs’tan önce yola çıkamamalarının sebebinin, İsrail’in Akdeniz açıklarında yaptığı askerî tatbikatlar olduğunu ifade etti. Gemideki atmosferden bahseden Sediyani, “Her toplumdan, dînden, mezhepten, yaştan, meslekten insan vardı ve tek bir amaç için birleşip, yola çıkmışlardı” dedi.  İsrail’in katliâma varacak boyutlarda bir operasyon gerçekleştirmesini beklemediğini belirten Sediyani, iki ihtimal üzerinde durduklarını, ilk olarak, İsrail’in moral bozmak adına bir takım takip etmek vb. gibi tacizler yapacağını ama en sonunda Gazze’ye gireceklerini ya da bir diğer ihtimal olarak, müdahale edebileceklerini ama bunun en fazla gemileri kontrol altına almak olabileceğini düşündüklerini, bunun bir katliâmla sonuçlanmasına ihtimal vermediklerini kaydetti.

     Dikkatini çeken bir nokta olarak, gemi İsrailliler tarafından işgal edilince İsrail parlamentosunda milletvekili olan Hanin Zuabi’nin, koruma amaçlı olarak gidip Raid Salah’ın yanına oturduğunu ifade etti. İlk şehîdlerin gelmesi ile yaşananları da anlatan Sediyani, “Normalde hepimizde ölüm korkusu vardır. Ama gemideki herkeste o anda bu korku bitmişti. İnsanlar kurşunların üzerine yürüyorlardı. Ölüm bir nevi hoş gelmişti orada” diyerek atmosferi özetledi.

     ÖZGÜR DÜŞÜNCE VE EĞİTİM HAKLARI DERNEĞİ (ÖZGÜR – DER) İSTANBUL ŞUBESİ

     13 HAZİRAN 2010

 

618 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir