Amerika Kıtasında Kürdistan Tanrıları

 

isediyani

Mezopotamya’da M.Ö. 4000 – M. Ö. 2000 yılları arasında hüküm süren medeniyetlerin “Tanrı” tasvirinde görülen gizemli çantanın Orta Amerika uygarlıklarında da yer alması, bilim dünyasını şaşırtıyor.

 

     Mezopotamya’da M.Ö. 4000 – M. Ö. 2000 yılları arasında hüküm süren medeniyetlerin “Tanrı” tasvirinde görülen gizemli çantanın Orta Amerika uygarlıklarında da yer alması, bilim dünyasını şaşırtıyor.

     MEDENİYETİN BEŞİĞİ KÜRDİSTAN’DAKİ TANRILAR AMERİKA KITASINA NASIL GİTTİ?

     Arkeologlar, bu kez Kürdistan’ın kadim Riha (Şanlıurfa) şehrinin 22 km kuzeydoğusunda bulunan Xrabe Reşk (Göbeklitepe) tarihî kentindeki SİT alanında bulunan “Tanrı” tasvirleri ile Güney Amerika’da bulunan “Tanrı” tasvirlerinin benzerliğine odaklandı.

     Arkeolojik haberlerin yer aldığı Ancient Code adlı web sitesindeki habere göre, Xrabe Reşk (Göbeklitepe)’te Mezopotamya medeniyeti olan, M.Ö. 4000 – M. Ö. 2000 yılları arasında hüküm sürmüş Sümerler’in mitolojisindeki Annunaki tanrılarının tasvir edildiği heykellerde görülen küçük el çantasının Orta Amerika’daki tanrı heykellerinde de görülmesi kafaları karıştırıyor.

     Heykeller arasındaki benzerlik medeniyetlerin beşiği olarak tanımlanan Mezopotamya ile Orta Amerika arasında nasıl bir bağ olduğu sorusunu gündeme getiriyor. Bundan binlerce yıl önce yaşamış medeniyetler arasındaki sayısız benzerliğe ise şimdilik net cevaplar vermek oldukça zor.

     PİRAMİTLER DE BENZİYOR

     Maya, Aztek, Toltek ve Olmek kültürlerinin ortaya çıktığı Orta Amerika ve Mısır’da görülen piramitler arasındaki benzerlik de cevaplanamamış sorulardan yalnızca biri. Üstelik heykeller arasındaki benzerlikler bununla sınırlı değil. Sümerler, Eski Mısırlılar ve Orta Amerika’daki eski kültür tanrıların insan formunda yapılması bu benzerlikler arasında.

     Mısır’da haç şekline büyük benzerlik gösteren “anx” sembolünün, Mezopotamya ve Amerika’daki tanrı heykellerinin taşıdığı çantaların üzerinde olması akıllara şu soruyu getiriyor: Bazı farklılıklar olsa da Amerika, Mısır ve Mezopotamya’da binlerce yıl önce aynı tanrılara mı inanılıyordu?

     KÜRDİSTAN TANRILARI AMERİKA’NIN HER YERİNDE

     Sümerler’in büyük tanrılarını ifade etmek için kullanılan ve insan formunda yapılan Annunaki heykellerinde merak uyandıran çanta tasvirinin Orta Amerika’daki heykellerde de bulunması merak uyandırıyor.

     Meksika’nın Tobasco eyaletinde bulunan La Venta arkeolojik sitesinde, Mezoamerika’nın eski kültürlerinde görülen Quetzalcoatl adlı tanrı aynı el çantasını taşıyor. Ancak bu site Meksika’da çanta tasvirinin görüldüğü tek bölge değil. Orta Amerika’da 496 – 1122 yılları arasında hüküm sürdüğü düşünülen Toltec İmparatorluğu’nun başkenti olduğu sırada zirveye ulaşan ve önemli bir dînî merkez olan Tula kentinde görülen ve Toltec savaşçılarının tasvir edildiği Atlantean heykellerinde bu el çantasını görmek mümkün.

     El çantasının içinde ne olduğu da en büyük merak konularından biri. Annunaki heykellerindeki kol saatine benzer betimlemeler de merak uyandıran diğer unsurlar arasında yer alıyor.

     KÜRDİSTAN’DAKİ XRABE REŞK TAPINAĞI EN ESKİ UYGARLIK

     Dünyadaki en eski megalitik tapınaklarından birinin bulunduğu Xrabe Reşk (Göbeklitepe)’teki tapınaklarda kullanılan sütûnların, 12 bin yıl önce avcı toplayıcı insanlar tarafından oyularak yapıldığı düşünülüyor. O zamanın koşullarında bu boyutta sütûnların nasıl dikildiği halen bilinmiyor.

     Ancak birçok arkeolog, tanrı heykellerinin taşıdığı çantaların Mezopotamya ile Orta Amerika kültürleri arasında büyük bir bağ olduğunu kanıtladığını düşünüyor.

     ANCIENT CODE, SEDİYANİ HABER

     5 NİSAN 2017

 

1859 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir