Sediyani’nin “Benelüks Seyahatnamesi” Tamamlandı

 

isediyani

“Sediyani Seyahatnamesi”nin 9. cildi tamamlandı. Hollanda, Belçika ve Frizya gezisini kapsayan ve “Erdem ve Bilgelik Arıyorsan Nehirlerin Akıntısını Takip Et” başlığıyla kaleme alınan bu cilt, 47 bölüm sürdü.

     Ülke ülke gezerek yazdığı gezi yazılarıyla bilinen seyyah İbrahim Sediyani’ye ait “Sediyani Seyahatnamesi”nin 9. cildi tamamlandı. Hollanda, Belçika ve Frizya gezisini kapsayan ve “Erdem ve Bilgelik Arıyorsan Nehirlerin Akıntısını Takip Et” başlığıyla kaleme alınan bu cilt, toplam 47 bölüm sürdü.

     Sediyani, 26 Mayıs – 6 Haziran 2016 tarihleri arasında gerçekleştirdiği 11 günlük Hollanda ve Belçika gezisini gezi bittikten hemen sonra bölüm bölüm kaleme almaya başlamıştı. İlk bölümü 18 Haziran 2016 günü yayınlanan gezinin son bölümü 4 Nisan 2017 günü (bugün) yayınlandı. Gezinin kaleme alınması tam 47 bölüm sürdü.

     Hollanda ve Belçika ile birlikte, üç ülke (Hollanda, Almanya, Danimarka) arasında üçe bölünmüş bir kadim coğrafya olan ve yüzyıllarca asimilasyon politikalarına maruz kalıp büyük ölçüde anadilleri unutturulan Friz halkının ülkesi Frizya (Friesland) da, “Seyahatname”nin 9. cildinde yer alan topraklar. “Sediyani Seyahatnamesi”nin bu 9. cildi, okurlarına kapsamlı bir “Frizya Dosyası” sunuyor.

     Kendisi de Kürt olduğu için, “kimliksiz halklar” olarak nitelediği başka ulusların egemenliği altında yaşayan uluslar ve “yitik ülkeler” olarak nitelediği bağımsızlık kazanamamış coğrafyalara karşı özel bir ilgisi olan, şiirlerinde de sıklıkla “yitik ülkeler”i işleyen ve hatta şiir kitabının ismi olan “Gülistan” da O’nun “yitik ülkeler”e verdiği özel bir isim olan İbrahim Sediyani, Seyahatname’nin bir önceki cildi olan Bangladeş gezisinde de okurlarına kapsamlı bir “Arakan (Rohingya) Dosyası” sunmuş, bu Seyahatname gerek Türkiye’de gerekse Bangladeş’te büyük bir ilgi uyandırmıştı. Bangladeş seyahati vesilesiyle Sediyani’den kapsamlı bir “Rohingya Dosyası” okuyan sevenleri, Hollanda gezisi vesilesiyle de kapsamlı bir “Frizya Dosyası” okumuş oldular.

     “Seyahatname”nin içinde 20. – 24. bölümleri kapsayan ve toplam 5 bölüm tutan “Frizya Dosyası”, gezi dizisinin içindeki en önemli bölümlerdirler. İbrahim Sediyani’nin hazırladığı “Frizya Dosyası”nın en önemli özelliği, ayrı bir millet olan Frizler ve üç devlet arasında üçe bölünüp paylaşılmış olan Frizya (Friesland) coğrafyası hakkında tarih boyunca Türkçe olarak kaleme alınmış en kapsamlı çalışma olmasıdır. Bugüne dek Frizler ve Frizya hakkında Türkçe olarak bu kapsamlıkta ve genişlikte bir çalışma yapılmamıştır. Hiç yapılmamıştır. Bunu ilk kez Sediyani yapmaktadır.

     “Erdem ve Bilgelik Arıyorsan Nehirlerin Akıntısını Takip Et” başlığı altında kaleme alınan Benelüks Seyahatnamesi’nde şu konular işleniyor:

     – Önsöz (bölüm 1)

     – Almanya, Hollanda ve Belçika, bu ülke sınırlarının birleştiği “3 Ülke Sınır Buluşma Noktası” (bölüm 2 – 3)

     – Maas Nehri ve Maastricht şehri (bölüm 4)

     – Eindhoven şehri, PSV Eindhoven futbol takımı ve maçlarını oynadığı Philips Stadı (bölüm 5)

     – Avrupa ülkelerinin kendi aralarında kaldırdıkları sınırlar, aralarında hiçbir duvar, dikenlitel ve gümrük olmayan ülke sınırları (bölüm 6)

     – Hollanda’nın sembolü olan ve ülkenin dış dünyada tanıtımında kullanılan tüm kartpostallarda fotoğrafı basılan Kinderdijk köyü (bölüm 8)

     – Dünyaca meşhur olan Lahey (Den Haag) şehri ve tanıtımı (bölüm 9 – 10)

     – Kuzey Denizi’nin tanıtımı (bölüm 10)

     – İsviçre’de doğan, Avrupa’nın 11. büyük ırmağı olan ve tam 6 ülkenin (İsviçre, Liechtenstein, Avusturya, Fransa, Almanya, Hollanda) topraklarını sulayan 1320 km uzunluğundaki Ren (Rhein, Rjin) Nehri’nin Kuzey Denizi’ne dökülüp akıntısına son verdiği nokta (bölüm 11 – 12)

     – Avrupa’da isimleri Kürtçe kökenli olan nehirler (bölüm 13)

     – Haarlem şehri ve tanıtımı (bölüm 14)

     – AZ Alkmaar futbol takımı ve maçlarını oynadığı AFAS Stadı’nın tanıtımı (bölüm 15)

     – Dünyaca meşhur Frizyan ineklerin tanıtımı (bölümü 16)

     – Den Helder şehri ve Friz Adaları’nın tanıtımı (bölüm 17)

     – Amsteldiepdijk’ın tanıtımı (bölüm 18)

     – İki deniz (Kuzey Denizi ile Güney Denizi) arasında inşâ edilmiş bir karayolu olan ve üzerinde aracınızla seyrettiğinizde tıpkı Hz. Musa (as) gibi iki deniz arasında yol alıyormuş hissine kapıldığınız 32 km uzunluğundaki Afsluitdijk (bölüm 19)

     – Frizya Dosyası… Kaderleri tıpkı Kürtler’e benzediği için “Bu toprakların Kürdistan’ı” olarak nitelenen, Hollanda, Almanya ve Danimarka arasında üçe bölünmüş bir kadim ülke olan Frizya (Friesland) toprakları, sistematik bir asimilasyona tabi tutulmuş ve anadilleri yasaklanmış olan Friz halkının “yitik ülkesi” olan Frizya coğrafyası ve Frizler gerçeği. (bölüm 20 – 24)

     – Frizya’dan Flevoland’a yolculuk, Lelystad şehrinin tanıtımı (bölüm 25)

     – Hollanda’nın “toprağın ıslahı” programı çerçevesinde deniz suyunun üzerine toprak ekerek ülke coğrafyasını genişletme çalışmaları hakkında kapsamlı bilgiler (bölüm 26)

     – Deniz (Güney Denizi) arasında inşâ edilmiş bir karayolu olan ve üzerinde aracınızla seyrettiğinizde deniz arasında yol alıyormuş hissine kapıldığınız 27 km uzunluğundaki Markerwaarddijk (bölüm 27)

     – Lahey (Den Haag) şehrinde düzenlenen “Şeyh Said’i Anma Günü” etkinliği (bölüm 28 ve 30)

     – İbrahim Sediyani’nin Lahey (Den Haag) şehrinde verdiği Şeyh Said Konferansı (bölüm 29)

     – Lahey (Den Haag) şehrinde aile arasında yapılan etkinlikler (bölüm 31 – 33)

     – Marken Gölü üzerinde, bu göle adını veren Marken Adası ve adanın tanıtımı, ülkenin sembollerinden olan Hollanda çiftçi ayakkabılarının tanıtımı (bölüm 34 – 35)

     – Dünyanın en büyük petrokimya limanı olan Rotterdam Europoort Limanı ve tanıtımı (bölüm 36)

     – Hollanda’nın “delta çalışmaları” programı çerçevesinde deniz suyunun üzerine toprak ekerek ülke coğrafyasını genişletme çalışmaları hakkında kapsamlı bilgiler (bölüm 37)

     – Avustralya kıt’âsındaki Yeni Zelanda toprakları Hollandalılar tarafından keşfedildiğinde, bu coğrafyaya benzettikleri için adını verdikleri, bugün koskoca bir ülke olan Yeni Zelanda’ya adını veren Zelanda (Zeeland) ili, bu ilin merkezi Middelburg şehri ve tanıtımı (bölüm 38)

     – Hollanda’dan Belçika’ya yolculuk (bölüm 39)

     – Anvers (Antwerpen) şehrinde aile arasında yapılan etkinlikler (bölüm 40)

     – Bir zamanlar dünyanın en büyük liman kenti olan, günümüzde farklı dîn ve etnisitelerin yaşadığı multikültürel bir şehir olan Anvers (Antwerpen) şehri ve tanıtımı (bölüm 41 – 42)

     – Belçika’nın başkenti Brüksel’de organize edilen “Kürt Aydınlar İnisiyatifi Avrupa Toplantısı” (bölüm 43)

     – İbrahim Sediyani’nin Brüksel şehrinde verdiği Qazî Muhammed Konferansı (bölüm 44)

     – Brüksel ile Antwerpen arasında nazlı nazlı akan, sadece 86 km uzunluğunda küçük bir akarsu olan ama ismi Dijle olan nehir (bölüm 45)

     – Anvers (Antwerpen) şehir gezisi (bölüm 46)

     – Final (bölüm 47)

     SEDİYANİ SEYAHATNAMESİ

 • “Muzaffer” Bir Komutan Gibi “Âbâd” Fethetmenin Yolu, “İslam” İle “Âbâd” Olmaktan Geçer, 2006, Pakistan ve Keşmir gezisi, 1 bölüm + 2 makale
 • Dünyada En Çok Merak Edilen Ülke: Mısır, 2006, Mısır gezisi, 1 bölüm + 8 makale
 • Bir Günde 4 Ülke ve Alpler’in Eteklerinde 4 Gün, 2008, Almanya, Avusturya, Liechtenstein ve İsviçre gezisi, 5 bölüm + 5 makale
 • Alpler’in En Başından En Sonuna ve En Tepesinden En Aşağısına, 2008, Almanya, Avusturya ve İtalya gezisi, 5 bölüm + 3 makale
 • Doğu ile Batı Arasında Sınırlar Kalkınca, 2008, Almanya ve Çek Cumhuriyeti gezisi, 5 bölüm + 2 makale
 • Su: Akarsa Nehir, Düşerse Şelâle, Durursa Göl Olur, 2009 – 10, Almanya, Avusturya, İsviçre ve Fransa gezisi, 25 bölüm + 8 makale
 • Suya Yazılan Tarih, 2010, Mavi Marmara hadisesi, 3 bölüm + 21 makale
 • Balkanlar’ın En Kilitli Kapısından İçeri, 2010 – 11, Arnavutluk ve Makedonya gezisi, 21 bölüm + 11 makale
 • Yaseminler Gülümsüyordu Ellerimiz Kavuştuğunda, 2011 – 14, İran gezisi, 70 bölüm
 • Masai Ülkesinde Mülteci Kamplarına Serdim Seccademi, 2011 – 14, Kenya gezisi, 68 bölüm
 • Bir Yanım Su, Bir Yanım Ateş; Aç Bana Kucağını Bangladeş, 2012 – 15, Bangladeş ve Rohingya gezisi, 50 bölüm
 • Erdem ve Bilgelik Arıyorsan Nehirlerin Akıntısını Takip Et, 2016 – 17, Hollanda, Frizya ve Belçika gezisi, 47 bölüm

     SEDİYANİ HABER

     4 NİSAN 2017

ERDEM VE BİLGELİK ARIYORSAN NEHİRLERİN AKINTISINI TAKİP ET

(Sediyani Seyahatnamesi, cilt 9)

 

974 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

3 Cevap Sediyani’nin “Benelüks Seyahatnamesi” Tamamlandı

 1. Zeki dedi ki:

  Selâmlar Mamoste
  Çalışmalarında başarı diliyorum Allah yar ve yardımcın olsun.
  Ğuda hafız.

 2. Kadir Karaç dedi ki:

  Gezme şansı olmayanların ve aynı zamanda yazılmış bir sürü kitabı okuma şansı olmayanların ufkunu açan bu çalışmanızdan dolayı sizi tebrik ediyor ve başarınızın çabalarınızın devamını diliyorum.

  Fotoğraflar da bir harikaydı, eserinizde onlara da yer vermişsiniz umarım.

 3. Tarık Ercan dedi ki:

  Selam Ibrahim Kardesim,
  Senı takip ediyoruz..Maşallah tam seyyah oldun..
  Kitapları nasıl edinebiliriz?
  Berlin e de gel. .

  Allaha e,anet ol
  Tarık Ercan. Berlin ( tarikercan@gmx.de)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir