Hak ve Adalet Platformu, MAZLUMDER’deki Tasfiye Süreciyle İlgili Panel Düzenledi

 

isediyani

Hak ve Adalet Platformu, MAZLUMDER’deki tasfiye süreciyle ilgili panel düzenledi…

 

 

 

     İslamî camiânın önde gelen yazar ve siyasetçilerinin kurduğu Hak ve Adalet Platformu, referandum kapsamında çalışmalarına devam ediyor.

     Platformun “İslamî Muhalefetin Düzenle İmtihanı ve MAZLUMDER Deneyimi” adı altında düzenlediği panel, ilgiyle takip edildi.

     Hak ve adaleti savunan en önemli derneklerden olan İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER)’nde son süreçte yaşanan olağanüstü genel kurulu ve sonrasında yaşananları masaya yatıran platformun düzenlediği panele, mâhkeme kararı kesinleşmediği halde İstanbul Şubesi öncülüğünde yapılan olağanüstü bir kongre ile fiilî olarak genel başkanlığı elinden alınan MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, MAZLUMDER Genel Eski Başkanı ve Hak ve Adalet Platformu Kurucu Üyesi Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu ve Kafkas Üniversitesi Öğretim Görevlisi iken akademisyenler bildirisine imza attığından dolayı KHK ile görevden alınan Prof. Cihangir İslam konuşmacı olarak katıldılar.

     “BU HUKUKSUZ OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL, MAZLUMDER’İN 28 ŞUBAT’IDIR!”

     Panelde Ahmet Faruk Ünsal, MAZLUMDER’in 26 yıllık serüvenini, çalışma alanlarını, prensiplerini, iktidarları rahatsız eden noktalarını ve MAZLUMDER’de son süreçte yaşananları anlattı. 

     Daha önce sürekli yardım kuruluşları şeklinde çalışan İslamî camiâ içinde nev-i şahsına münhasır bir organizasyon olarak kurulmuş ve “insan hakları” alanında çalışmalar yapmış olan MAZLUMDER’in 26 yıl boyunca camiânın yüzakı olan işlere imza attığını belirten Ünsal, AK Parti hükümetleri döneminde MAZLUMDER’in yaptığı çalışmalar ile hem iktidarı hem de İslamî camiâyı rahatsız ettiğini belirtti. 

     Roboskî Katliâmı süreci, Kobanî sürecinde Bayırbucak Türkmenleri’ne yapılan yardımın Kobanî’ye de yapılması gerektiği yönündeki beyanatları, Gezi eylemleri sırasında iktidara yapılan çağrılar, 6 – 8 Ekim olaylarında devlete ve PKK’ye yapılan eleştiriler ve hazırlanan raporlar, 7 Haziran sonrası Kürt kentlerinde başlatılan operasyonlardan sonra bu kentlerde işlenen insan hakları ihlalleri ile ilgili raporların iktidar ile karşı karşıya geldikleri noktalar olduğunu belirten Ünsal, OHAL sürecinden sonra da kendilerine karşı bir operasyonun başlatıldığını dile getirdi. 

     Ahmet Faruk Ünsal, MAZLUMDER’e yapılan bu operasyonu 28 Şubat’ta İslamî camiâya karşı yapılan darbeye benzeterek, “Bu süreç, MAZLUMDER’in 28 Şubat’ıdır” dedi.

     REFERANDUMDA “HAYIR” İÇİN ÇALIŞMA ÇAĞRISI

     Hak ve Adalet Platformu adına konuşan Ömer Faruk Gergerlioğlu da İslamî muhalefetin düzenle bütünleşmesinin hangi alanlarda olduğu, bu bütünleşmenin nasıl bir seyir izlediği, gelinen noktada İslamî camiâ içinde nasıl bir yozlaşmanın yaşandığı konularına temas etti. İktidarın haksız uygulamalarını referandumda çıkacak EVET sonucu ile daha da arttıracağını, bu sebeple HAYIR için daha çok çalışılması gerektiğini belirtti.

    Prof. Cihangir İslam ise Müslümanlar’ın Türkiye’de iktidar eli ile sağcı, muhafazakâr ve millîyetçi yapıldığını, 15 Temmuz’dan sonra haksız ve hukuksuz uygulamaların darbe süreçlerini aratmadığını, KHK mağduriyetleri ile toplumun kutuplaştırıldığını ve bu duruma bir “dur” denilmesi gerektiğini belirtti. 

     Çok sayıda KHK mağdurunun da katıldığı panel, platformun çalışmalarına katılım çağrısıyla son buldu. 

     HAK VE ADALET PLATFORMU

     2 NİSAN 2017

 

622 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir