ABD Musul’da katliâm yaptı: Çoğunluğu kadın ve çocuk 240 sivil öldürüldü

 

isediyani

Türkiye’den kalkan ABD savaş uçakları, Musul’da katliâm yaptı. Çoğunluğu kadın ve çocuk 240 sivil insan öldürüldü.

 

     Türkiye’den kalkan ABD savaş uçakları Musul’da katliâm yaptı. Çoğunluğu kadın ve çocuk 240 sivil öldürüldü. Geçtiğimiz ay da yine Türkiye’den kalkan ABD savaş uçakları Halep’te korkunç bir katliâma imza atmıştı.

     Türkiye’deki üslerden kalkan ABD savaş uçakları, bu sabah Musul’u havadan bombaladı. Korkunç katliâmda çoğunlğu kadın ve çocuk 240 kişinin öldürüldüğü bildirildi.

     Musul’un El Cedide mahallesine düzenlenen hava saldırısında 240 kişi hayatını kaybederken en az 130 kişinin de enkaz altında kaldığı söyleniyor. Sivil savunma güçleri enkaz altında kalanları kurtarma çalışmalarını sürdürüyor. Sivil savunma kaynakları, Musul’daki enkaz kaldırma çalışmaları sırasında 214 sivilin cenazesine ulaşıldığını belirtti. Yıkımın, koalisyonun güçlerinin düzenlediği bombardıman sonucunda gerçekleştiği bildiriliyor. Cenazeler, Musul’un batı yakasında yer alan 3 semtten çıkarıldı.

     Bazı aktivistler ve görgü tanıkları, enkaz altındaki cenaze sayısının 300’e yükselebileceğini ifade ediyor. Sivil savunma yetkilileri, enkaz kaldırma çalışmalarının sürdürülmesi için gereken bazı aletlerin eksikliği nedeniyle çalışmaların güçlükle yapılabildiğini söylüyorlar.

     Yetkililer, geçen Cuma günü bir hava saldırısı sonucunda Rahma Hastanesi civarında da 30 evin yıkıldığını belirtmişlerdi.

     Görgü tanıklarına göre, Musul’un batısında yer alan binada en az 137 kişi bulunuyordu. Yerel medyaya yansıyan haberlere göre ise yaklaşık 230 kişi hayatını kaybetti.

     Associated Press’e konuşan Musullu Ahmed Ahmed, “Tüm mahalle isabet eden füzeler nedeniyle kaçıyordu, yani insanlar buraya sığınmıştı. Benim bütün ailem içerideydi. 27 kişi. Sadece birini çıkarabildik. Ölüydü. Kalanlara ne olduğunu bilmiyorum” dedi.

     Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne yakınlığıyla bilinen Rudaw, çoğu sivil olduğu düşünülen 137 kişinin, El Cedide bölgesindeki bir binaya isabet eden bombanın neden olduğu patlama sonucu öldüğünü duyurmuştu. Yandaki binada ise 100 kişinin hayatını kaybettiği iddiâ edilmişti.

     ABD’nin Irak’taki askerî hareketlerini koordine eden Merkezî Komutanlık Sözcüsü, The Independent gazetesine yaptığı açıklamada, Rudaw’ın haberleştirdiği sivil kayıplardan haberdar olduklarını söyledi.

     Öte yandan Bağdat Hükûmeti Parlamentosu Göç ve Göçmenler Komisyonu Başkanı Raad ed- Dehlekî ise, “Musul kent merkezinin batı yakasında evlerini terkedip iç göçmen statüsüne düşenlerin sayısı 200 bini geçti” dedi. Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kuruluşların yeteri kadar destek olmadığını ifade eden Dehlekî, siviller için daha fazla yardım çağrısında bulundu.

     AJANSLAR

     23 MART 2017

     (*): SEDİYANİ HABER’İN NOTU: Bizler “Erdemli Bir Toplum – Aydınlık Bir Ülke” mottosuyla yayın hayatını sürdüren ve her türlü katliâma, vahşete, barbarlığa ve yabancı işgaline karşı olup halkların özgürce ve barış içinde yaşamasını savunan Sediyani Haber sitesi olarak, ABD’nin Musul’da gerçekleştirdiği bu insanlıkdışı saldırı ve barbarca katliâmı lanetliyor, hayatını kaybeden ve büyük çoğunluğu kadın ve çocuk olan mâsumlara Allah’tan râhmet diliyoruz.

 

799 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir