Nehirler canlıdır, saygılı olun! Yeni Zelanda’dan sonra Hindistan da aynı yasayı çıkardı

 

isediyani

Yeni Zelanda’nın ardından bir tebrik de Hindistan’a… Nehirler “yaşayan canlı varlık” olarak tanınıyor ve yasal haklar elde ediyor.

 

 

 

     Yeni Zelanda’nın ardından bir tebrik de Hindistan’a… Nehirler “yaşayan canlı varlık” olarak tanınıyor ve yasal haklar elde ediyor.

     Geçtiğimiz hafta Yeni Zelanda Parlamentosu’nun aldığı kararla dünyada ve tarihte ilk kez bir nehrin “yaşayan canlı varlık” olarak tanınması, Kuzey Adası’ndaki Whanganui Nehri’nin “canlı varlık” olarak tanınıp nehre hukukî statü verilmesinin ardından, bugün de Hindistan’daki Kuzey Bölgesi Eyalet Parlamentosu benzer bir karar aldı.

     GANJ VE YAMUNA NEHİRLERİNE “İNSAN HAKLARI”

     Hindistan’ın kuzeyindeki Kuzey Bölgesi (Uttar Axand) Eyalet Mahkemesi’nin aldığı kararla Ganj (Ganga) Nehri ve onun yan kolu Yamuna Nehri’ne “insan haklarına sahip, insan olmayan varlık” statüsü verildi. Bu kararla Ganj ve Yamuna ırmakları, Hindistan’da “insan haklarına sahip, insan olmayan ilk varlık” oldular.

     Mahkeme, üç ay içinde Ganj ve kollarının yasal haklarını koruyacak bir komisyon oluşturulmasını emretti.

     Çevre koruma örgütleri ve doğaseverler tarafından sevinçle karşılanan karar uyarınca, kirletme ya da başka bir yolla bu iki nehre zarar verenler, mahkemelerde “insana zarar vermiş gibi” kabul edilecek ve cezalandırılacak.

     Hindu tanrıçası Ganga’nın adını taşıyan 2 bin 525 km uzunluğundaki Ganj (Ganga) Nehri’ne günde 1, 5 milyar litre işlenmemiş kanalizasyon atığı ve 500 milyon litre sanayi atığı karıştığı belirtiliyor. Ganj’ın bazı bölümlerinde aşırı kirlilik nedeniyle canlı organizma barınmıyor.

     Başkent Yeni Delhi’de 19 milyon kişi, Yamuna Nehri’nden arıtılan suyu içiyor.

     YENİ ZELANDA’DA ALINAN KARAR EMSAL OLDU

     Hindistan’da bu kararı alan yargıçlar, Yeni Zelanda’da Maori yerlileri tarafından kutsal kabul edilen Whanganui Nehri için geçen hafta alınan kararı emsal gösterdi.

     Yeni Zelanda hükümeti geçen hafta bu nehre, insanlarınkiyle aynı hukuki haklara sahip canlı varlık statüsü vermişti. Maoriler kararı sevinç gözyaşlarıyla karşılamıştı.

     Yeni Zelanda’nın yerli halkı Maoriler tarafından kutsal sayılan ve ülkenin en uzun 3. ırmağı olan Whanganui Nehri’nin hakları bundan sonra Maori kabilesinden ve kraliyetten birer kişi tarafından mahkemelerde temsil edilecek.

     Anlaşma Görüşmeleri Bakanı Christopher Francis Finlayson yaptığı açıklamada, Maoriler’in 160 yıldan uzun süredir nehre bu statüyü kazandırmak için mücadele ettiğini belirtmişti. Konuyla ilgili oldukça çarpıcı bir açıklama yapan Finlayson, “Biliyorum ki insanların hissettiği ilk şey doğal bir kaynağa hukukî şahsiyet kazandırmanın oldukça garip olacağıdır, ancak bu, şirketlerden ya da anonim topluluklardan daha garip değildir” ifadesini kullanmıştı.

     Yeni Zelanda Hükûmeti tarafından nehir için 80 milyon Dolar tazminat ödenmesi ve ayrıca nehrin temizlenmesi için 30 milyon Dolar fon verilmesi karara bağlanmıştı.

     THE GUARDIAN (BRİTANYA), UTTARAKHAND NEWS (HİNDİSTAN), SEDİYANİ HABER (TÜRKİYE)

     23 MART 2017

 

547 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir