Newroz Nevruz’la Elele Tutuşsun, Barış Baharla Filizlensin!

 

isediyani

Adalet Zemini tarafından Nevruz vesilesiyle yayınlanan mesaj…

 

 

 

 

     Newroz Nevruz’la Elele Tutuşsun, Barış Baharla Filizlensin!

     Toprağın altında çetin bir kış geçiren tohumun yeşillendiği, kar ile boranın zorluğuna direnebilen dalın çiçek verdiği, yeniden doğuşun, dirilişin, ümidin adı bahar Newroz’la geldi, hoş geldi.

     Yeni doğuşlara, yeniden doğuşlara en çok yakışan mevsimlerden bahar, bundan tam 4 sene önce bir barış müjdelemişti, Newroz’a, Nevruz’a, herkese. Elbirliği ile kıymetini bilemediğimiz o bahar, çok çetin bir kışa mahkum edildi. Biz baharı getirme sorumluluğu yüklenenlerin karşılıklı suçlamalarını seyrederken kış uzadı, bahar gelmez oldu.

     Geç bulup tez yitirdiğimiz barış baharı, istendiğinde barışı tesis edebilecek bir irade olduğunu gösterdi. Biz Türkler, Kürtler, Müslümanlar, Gayr-ı Müslimler… Hepimiz bu barışın gölgesinde serinledik, suyundan içtik. Barışın aramızda dolaştığı günler, ağızlarımıza bir parmak bal çalıp kara kışa teslim edildi ancak biz o tadı unutmadık, nasıl birşey olduğunu çok iyi biliyoruz.

     Barışın gelir gibi olduğu “yalancı bahar” bu kadar güzelse, hiç gitmemek üzere gelip aramıza yerleşmesinin güzelliğini tahmin edebiliyoruz, bu yüzden onu en uzak olduğu zamanda dahi, kara kışa direnen tohumun ısrarı ve inadıyla istiyoruz. Baharların birinde başını topraktan çıkarıp etrafı yeşillendireceğini biliyoruz, istiyoruz ki o bahar bu bahar olsun!

     Gelin vazgeçmeyelim! Küllenen barış közüne birlikte üfleyelim. Barışın ateşini harlayalım. Newroz’la Nevruz’un en güzel durduğu yerde, eşitlik ve adalet zemininde, bir arada durmaya inat edelim.

     Gelin savaş inadından vazgeçin! Üç nesli kurşun sesleri altında kışa teslim ettiğimiz kara zamanları kara toprağın bağrına gömün, topraktan barış yeşermesi için üzerinize düşeni yerine getirin. Silahları, saldırıları, çatışmaları, operasyonları terk edin, barışın serin ve selamet yurduna yerleşin.

     Umudumuz inadımızdır, umutla ve inatla çağırmaya devam edeceğiz: Bıji barış!

     Newroz kutlu olsun! Nevruz piroz be!

Adalet Zemini, 21 Mart 2017

     ADALET ZEMİNİ

     21 MART 2017

 

546 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir