Sediyani Seyahatnamesi Hollanda Medyasında

 

isediyani

Hollanda medyası: “Türkiye’de binlerce okuyucusu olan ünlü Kürt seyyah İbrahim Sediyani, Hollanda’yı Türkiye’de bütün yönleriyle tanıtıyor.”

 

 

     Seyyah İbrahim Sediyani’nin ülke ülke gezerek hazırladığı ve bugüne dek dünyadaki pekçok ülkenin medyasında hakkında haber ve yazılar kaleme alınan “Sediyani Seyahatnamesi”, şimdi de Hollanda medyasında.

     Yaptığı geziler ve yazdığı gezi yazıları hakkında daha önce Almanya, İsviçre, Liechtenstein, Makedonya, Yunanistan, Kıbrıs, İran ve Doğu Türkistan medyasında haber ve makaleler yazılan “Kürtler’in Evliya Çelebi’si” lakaplı seyyah İbrahim Sediyani’nin cilt cilt kaleme aldığı ve her cildi de bölüm bölüm yazdığı “Sediyani Seyahatnamesi” hakkında haber ve yazı yazan ülke medyalarına böylece Hollanda da katıldı.

     Hollanda’nın Noord – Holland (Kuzey Hollanda) il merkezi Haarlem şehrinin yerel haber ajansı olan Haarlem Updates (Haarlem Güncellemeler) ajansının resmî sitesinde bugün yayınlanan “Reiziger Ibrahim Sediyani Laat Turkije Kennismaken Met Haarlem” (Seyyah İbrahim Sediyani Haarlem İle Birlikte Hollanda’yı Türkiye’de Tanıtıyor) başlıklı haberde, aynen şu spot kullanılıyor: “Türkiyeli ünlü Kürt seyyah İbrahim Sediyani, şehrimiz Haarlem ile birlikte bütün Hollanda’yı kaleme alıp Türkiye’de tanıtıyor.”

     Hollanda medyası, İbrahim Sediyani hakkında övgü dolu ifadeler kullanıyor. Sediyani’nin Kürt olduğunun özellikle belirtildiği haberde, Haarlem ve Hollanda’nın bundan büyük mutluluk duyması gerektiği belirtilerek, İbrahim Sediyani için “Türkiye’de binlerce okuyucusu olan ünlü Kürt gezgin” nitelemesinde bulunuluyor.

     İbrahim Sediyani’nin Hollanda’nın “bir nevî gönüllü tanıtımını yaptığı” hakikatine dikkat çekilen haberde, Sediyani’nin Hollanda’yı tarih, doğa, kültür, spor ve sanat, bütün yönleriyle tanıttığına da özellikle vurgu yapılıyor.

     Hollanda medyası, Sediyani’nin kişisel haber sitesinin (www.sediyani.com) linkini de vermeyi ihmal etmiyor ve Hollanda kamuoyuna “Hollanda Seyahatnamesi”ni bu linkten takip edebileceklerini salık veriyor.

     İbrahim Sediyani’yi yakından takip ettikleri açıkça anlaşılan Hollanda medyası, sözkonusu haberde, Sediyani’nin Almanya’da yaşadığı ve 6 kitabının bulunduğu bilgisini de aktarıyorlar.

     Hollanda medyasında “Sediyani Seyahatnamesi” hakkında yazılan haberin linki:

     http://www.haarlemupdates.nl/2016/10/16/reiziger-ibrahim-sediyani-laat-turkije-kennismaken-haarlem/

     SEDİYANİ VE SEYAHATNAME

     İbrahim Sediyani, kaleme aldığı “Seyahatname” için şimdiye dek dünya üzerinde 26 ülke gezdi.

     Özellikle dünya ülkelerini gezerek, kendi geliştirdiği yazım sanatı ve üslûbuyla kaleme aldığı gezi yazılarıyla tanınan Sediyani, Alman medyası ve kamuoyu tarafından “Karl May des Orients” (Doğu’nun Karl May’ı) sıfatıyla anılmakta, Türkiye kamuoyunda “Çağdaş Evliya Çelebi” ve “Modern Seyyah” lakaplarıyla çağrılmakta, Kürt kamuoyunda ise “Kürtler’in Evliya Çelebi’si” ve “Kürtler’in Malcolm X’i” olarak anılmaktadır.

     İbrahim Sediyani’nin yaptığı geziler ve yazdığı gezi yazıları hakkında Almanya, İsviçre, Liechtenstein, Makedonya, Yunanistan, Kıbrıs, İran ve Doğu Türkistan medyasında haber ve makaleler yazıldı; Sediyani bu gezi yazılarından dolayı Liechtenstein Prensliği Turizm Bakanlığı, Avusturya Vorarlberg Eyaleti Turizm Bakanlığı, Çek Cumhuriyeti Marianske Lazne Belediyesi ve İran Tahran Sanat Enstitüsü’nden teşekkür mektupları aldı.

     Seyahatnameleri İran’da Farsça’ya, Doğu Türkistan’da Uygurca’ya çevrildi.

     Alman filozofların kitaplarında Yahudî kadın düşünür ve edebiyatçı Hannah Arendt’e benzettiği İbrahim Sediyani’nin edebiyat alanındaki çalışmaları ve kaleme aldığı seyahatnameler, Türkiye’deki bazı okullarda öğrencilere ders olarak okutuldu.

     SEDİYANİ HABER

     16 EKİM 2016

haarlem-updates-2

 

1516 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

5 Cevap Sediyani Seyahatnamesi Hollanda Medyasında

 1. Turgay Ogur dedi ki:

  Serkeftın mamosta. Tu dı bine Hollandi çawa kadır dıdın nıvıskara. Dest xweş..

 2. Yasemin Fidan dedi ki:

  Tebrikler İbrahim Sediyani. Haberi okudum ve gururlandım.

 3. Hüseyin Koçuk dedi ki:

  Pîroz dikim mamoste.

 4. Ümit Yaşar Işıkhan dedi ki:

  Kutluyorum sevgili dostum…Nice gezilere,yürek paylaşımlarına…

 5. Cegerxwin dedi ki:

  Allah mutlu huzurlu ömürler versin mamosta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir