Erdem ve Bilgelik Arıyorsan Nehirlerin Akıntısını Takip Et – 11

 

İbrahim Sediyani

 

 

 

 

 

11... 0

     Bugün gezi günümüz olduğu için hem erkenden kalkmış, hem de heyecanlıydık. Güzel bir tatil gününde hep birlikte yolculuğa çıkmak, Hollanda’nın her karış toprağına ayak basmak, bize unutamayacağımız bir gün yaşayacağımız hissi veriyordu.

     Üstelik şansımıza hava da çok güzeldi bugün. Tek korkumuz yağmurdu ama korktuğumuz başımıza gelmemişti. Tamamen güneşli bir gökyüzü vardı.

     Ellerimizi ve yüzlerimizi yıkayıp kahvaltı sofrasına oturduk.

28 MAYIS

HOLLANDA

     Kahvaltıyı kalabalık bir şekilde yapınca, lezzeti bir başka oluyor. Oldum olası çok severim, böyle toplu halde kahvaltı yapmayı.

     Bugün önemli bir gün. Çünkü Frizya gezisine çıkıyoruz.

     Hollanda, Almanya ve Danimarka arasında üçe bölünmüş bir “yitik ülke” olan, tıpkı Kürdistan gibi “bağımsızlığını kazanamamış ülkeler” arasında yer alan, tıpkı ayrı bir halk olup kendi anadilleri olan Kürtçe’yi konuşan Kürtler gibi ayrı bir halk olup kendi anadilleri Frizce’yi konuşan Frizler’in yaşadığı Frizya (Friz. Fryslân; Flm. Friesland; Alm. Friesland; Dan. Frisland) coğrafyasına gideceğiz.

     Akşama kadar Frizya’yı şehir şehir, köy köy gezip Lahey’e geri döneceğiz bugün. Kürdistan’ın, Rohingya (Arakan)’nın, Katalonya’nın bir kardeşi var burda: Frizya

     Kahvaltıdan sonra, saat 10:30’da çıkıyoruz evden. Önce yeğenim Leyla’yı evinden alıyoruz, sonra da eniştemin çalıştırdığı “Thuis Markt” adlı süpermarkete uğrayıp, “yolluk” niyetine biraz kek, börek ve meyve – sebze alıyoruz. Eniştemi “yoluyoruz” ve adına da “yolluk” diyoruz yani, anlayacağınız. Sonra da yola koyuluyoruz…

     Bugünkü Frizya gezimizde, gezi ekibimizde beş kişi var: Ablam, ben, yeğenim Leyla, yeğenim Hilal ve en büyük yeğenim olan ama bugünkü ekipte bulunmayan Saime’nin en küçük oğlu Emir.

     Gezideki ilk hedefimiz, Lahey (Den Haag) şehrinin sadece 20 km kuzeyinde yer alan Katwijk aan den Rijn ilçesi.

     Buraya gitmek isteyişimizin sebebi, Batı Avrupa’nın en uzun 2., tüm Avrupa’nın ise en uzun 11. ırmağı olan ve tam 6 ülkenin (İsviçre, Liechtenstein, Avusturya, Fransa, Almanya ve Hollanda) topraklarını sulayan Ren (Flm. Rijn; Alm. Rhein; Frsz. Rhin; İt. Reno; Retr. Rain) Nehri’nin 1320 km’lik mavi akıntısını burada tamamlaması ve Kuzey Denizi (Flm. Noordzee)’ne dökülerek nazlı nazlı akıntısına burada son vermesidir.

     İsviçre Alpleri’nde doğan Ren Nehri’nin Hollanda’daki Kuzey Denizi’ne dökülerek 1320 km’lik mavi akıntısını tamamladığı noktayı ziyaret etmek istiyoruz. Tam 6 ülkenin topraklarına cansuyu olan, 6 ülkenin yaşamına kan pompalayan dev bir akarsuyun vefât edişine tanıklık etmek, cenazesine gitmek…

     Marketin önünden başlıyor yolculuğumuz…

     Boslaan (= Orman Caddesi) adlı yolu sonuna kadar gidip yol bitiminde direksiyonu sağa kırarak N 44 yoluna giriyoruz. Yolumuzun sağ tarafı baştan başa Lahey Ormanı (Flm. Haagse Bos), sol tarafımızda ise sırasıyla Nassaubuurt, Benoordenhout ve Uilennest mahalleleri.

     Ormanın bittiği yerde Louwman Müzesi (Flm. Louwman Museum) var. Burası, Marlot mahallesi. Marlot Tenis Parkı’nı da geçtikten sonra, “Dormitory” adlı bir Endonezya okulu görüyoruz.

     Hollanda’nın en büyük 3. şehri olan Lahey (Den Haag) şehrinden çıktık artık…

     Şehirden çıktıktan sonra yolumuza devam ederken, karşımıza şirin köyler çıkıyor. Şimdi yolumuzun sağ tarafı Kerkehout (= Ahşap Kilise) köyü, sol tarafı ise Nieuw Wassenaar (= Yeni Wassenaar) köyü.

     Biraz daha gidince, yine yolumuzun sağ tarafında “Sekolah Indonesia Nederland” adlı başka bir Endonezya okulu çarpıyor gözüme. Buralarda birçok Endonezya göçmeni yaşıyor olmalı. “Zon Medische Praktijk” adlı tıp merkezi ise yolun diğer tarafında, sol tarafımızda.

     Veen Watering isimli küçük park gölü, Den Deijl mezrâsının hemen girişinde. Bu mezrâ, Wassenaar köyünün en dış mezrâsı. “Tuincentrum De Bosrand” adlı bahçecilik merkezi, yolumuzun sağ tarafında.

     Maaldrift köyünü geçtikten sonra, Stevenshof köyüne giriyoruz. Valkenburgse Meer adlı güzel göl, yolumuzun sol tarafında.

      Denize dökülüp akıntısını tamamladığı ve 1320 km’lik mavi akıntısına son verdiği noktayı görmek için yola verdiğimiz Ren (Flm. Rijn) Nehri’nin üzerinden geçiyoruz. Hüzünlü hüzünlü bakıyorum nehrin sularına, arabayla üstünden geçerken. Burası, 1320 km’lik mavi yolculuğunun son etapları, son 5 km’si artık…

     Ren Nehri’nin üzerinden geçtikten sonra N 44 yolundan çıkıyor ve N 206 yoluna giriyoruz.

     N 206 üzerinde sadece 2 km yol aldıktan sonra, nihayet Katwijk ilçesine varıyoruz. İlçenin bu taraftan girişteki ilk semti, Valkenburg ismini taşıyor. Daha sonra gelen Molenwijk semtini de geçtikten sonra, ilçe merkezine varıyoruz.

     İlçe merkezinde güzel bir değirmen görüyoruz. Değirmenin güzelliği bizi büyülüyor ve yola devam etmiyoruz. Aracı yolun kenarına çekip, dışarı çıkıyoruz. Değirmenin yanında toplu fotoğraf çektirmek için.

     Önünde hatırâ fotoğrafı çektirdiğimiz değirmenin ismi çok güzel: “Windmill De Geregtigheid”. Anlamı, “Adalet Değirmeni”.

     İlçenin sembollerinden biri olan bu yuvarlak taş değirmenin yüksekliği, 25 m 60 cm. Un değirmeni olarak kullanılıyor.

     1740 yılında inşâ edilmiş, Adalet Değirmeni (Flm. Windmill De Geregtigheid).

     Daha doğrusu, tarihini şöyle anlatırsak daha iyi olur: O tarihten çok çok eski zamanlarda da burada bir değirmen vardı. Başka bir değirmen, ama aynı işleve sahip, un değirmeni olarak kullanılıyor. Ancak bu değirmen, 1360 yılında çıkan büyük yangında tamamen yanıyor, kül oluyor. Aradan 380 yıl geçtikten sonra, buraya 1740 yılında yeniden bir değirmen dikiyorlar. Şu anda altında olduğumuz Adalet Değirmeni.

     Eski değirmenin başına gelen, bu yeni değirmenin başına da gelir. 1968 yılında bu değirmende de büyük bir yangın çıkar. Adalet Değirmeni, büyük ölçüde tahrip olur bu yangında. Yaşanan bu felâketlerin sonucunda “Adalet ve Kalkınma”nın birbirinden ayrı düşünülemeyeceğini anlayan Katwijk Belediyesi, 1968 yılında değirmeni daha sağlam ve modernize edilmiş bir şekilde diker.

     29 Nisan 2010 tarihinde ise çubukları değiştirilir.

     Merkezi Lahey (Flm. Den Haag) şehri olan Güney Hollanda (Flm. Zuid – Holland) ilinin bir ilçesi olan Katwijk, iki parçadan oluşan bir yerleşim birimi. (Tıpkı Mardin’in Midyat ilçesi gibi. Midyat, iki parçadan oluşur: Midyat ve Estel. Birinde Kürtler, birinde Araplar yaşar. Sizden iyi olmasınlar, genelde iyi insanlar çıkar ordan. İnsanları güzeldir, hoştur ama size ne anlatsam boştur. Sizin kötü insanlara ihtiyacınız var çünkü, durmadan kötüleyeceğiniz, hakaret edeceğiniz insanlara ihtiyaç var. Başkası “kötü” olursa siz otomatikman “iyi” oluyorsunuz çünkü. Sahip olduğunuz bütün “iyi hasletleri”, başkasının “kötü” olmasına borçlusunuz.)

     Katwijk, iki parçadan oluşan bir yerleşim birimi. İlçenin denizden uzak doğu kesimi Katwijk aan den Rijn (= Ren Nehri Üzerindeki Katwijk) ismini taşırken, Kuzey Denizi’ne kıyısı olan batı kesimi ise Katwijk aan Zee (= Deniz Kıyısındaki Katwijk) ismini taşıyor.

     Bizler şu anda Katwijk aan den Rijn kesimindeyiz, yani “Ren Nehri Üzerindeki Katwijk” kesiminde. Ren Nehri’nin denize döküldüğü nokta, tahmin edeceğiniz üzere, ilçenin Katwijk aan Zee kesiminde, yani “Deniz Kıyısındaki Katwijk” kesiminde.

     Türkiye’deki siz sevgili Ik lieve U azîz dîn kardeşlerim için yaptığım araştırmaya göre, ilçenin nüfûsu 64 bin 232. Deniz seviyesinin sadece 5 m üzerinde kurulan ilçenin Hollanda içi telefon ön numarası 071.

     İlçenin 5 semti bulunuyor. Bunlar; Katwijk aan Zee (nüfûsu 17 bin 300), Rijnsburg (nüfûsu 14 bin 760), Katwijk – Noord (nüfûsu 13 bin 300), Katwijk aan den Rijn (nüfûsu 11 bin 790) ve Valkenburg (nüfûsu 4 bin 770).

     “Katwijk” ismindeki “wijk” kelimesi, Flamanca’da “alan, saha” demektir. Yani şehrin ismi “Kat alanı” oluyor. Ancak isimdeki ilk kelime olan “Kat” sözcüğünün kökeni tam olarak bilinmiyor. Ben araştırıp ortaya çıkartırdım ama, bu zamanda bu tür çalışmaların kıymeti pek bilinmediğinden buna girişmedim. “Yer isimleri” konusunda tıpkı benim gibi kafayı sıyırmış olan bazı Hollandalı araştırmacılar, ilçenin “Katwijk” ismindeki “Kat” kelimesinin eski bir Cermen kabilesinin ismi olduğunu, henüz yerleşim birimi kurulmadan bu mıntıkada mesken tutmuş bu Cermen kabilesinin isminin “Chatt” olduğunu, ilçenin isminin de buradan geldiğini söylemektedirler.

     Romalılar (M. Ö. 27 – M. S. 395) döneminde Katwijk büyük bir öneme sahipti. Zira Ren (Rijn) Nehri, Roma İmparatorluğu’nun kuzey sınırlarını oluşturuyordu. O dönemler bu mıntıka, Kuzey Denizi üzerinden Britanya’ya geçiş için bir sıçrama noktasıydı. 

     Yerleşim birimi, Roma İmparatoru Tiberius Claudius Caesar Augustus Germanicus (M. Ö. 10 – M. S. 54) döneminde, M. S. 41 – 54 yılları arasında inşâ edilmiştir. Katwijk’i ilk kurduklarında ismini Lugdunum Batavorum koymuşlardı. Anlamına gelince: “Lugdunum”, ilçenin kurucusu olan Roma İmparatoru Claudius’un doğum yeri, yani memleketi olan Lyon şehrinin o zamanki ismi. Bugün Fransa’nın önemli bir şehri olan Lyon’un, Roma İmparatorluğu dönemindeki Latince ismi Lugdunum idi. Diğer kelime “Batavorum” ise, açık bir şekilde görülüyor ki, Latince’de “Batavyalı, Batavyalılar” anlamındadır. Yani ilçeyi kurduklarında, isim olarak, Fransa’daki Lugdunum (bugünkü Lyon) şehrine atfen, “Burası da Batavyalılar’ın Lugdunum’u” anlamında “Lugdunum Batavorum” demeyi uygun görmüşler. (Günün birinde AB Dönem Başkanı olursam, şehrin ismini “Lugdunum Kurdavorum” olarak değiştireceğim.)

     Roma İmparatoru Gaius Caesar Augustus Germanicus (12 – 41) döneminde, burada bir deniz feneri kurdular. Sonra da kentte Kalla Kalesi (sonraki dönemlerde ismi Brittenburg) adını verdikleri bir kale yaptılar.

     Kendi döneminin en önemli Hristiyan misyonerlerinden biri olan Azîz Willibrord (658 – 739), bugünkü Katwijk aan Zee ağzına 690 yılında yanındaki 11 misyonerle birlikte iner. “Hz. İsa adına” yolculuk yaptıklarını söyleyen ve kutsal bir dâvâ yüklendiklerini iddiâ eden bu misyonerlerin amacı, hemen her “kutsal dâvâ” gibi karanlık ve kirliydi. “Dînsel asimilasyonun” ve “Tanrı adına sömürgeciliğin” gönüllü neferleriydi, onlar. Bu ünlü misyonerler, kuzeydeki Frizya (Friz. Fryslân; Flm. Friesland) ülkesine gitmek niyetiyle buraya gelmişlerdi. O yıllar, Hollandalılar’ın, Almanlar’ın ve Danimarkalılar’ın kılıç zoruyla, saldırılar ve katliâmlar yaparak Frizler’i zorla “Hristiyanlaştırmaya” çalıştığı, Hristiyanlık dînini Frizya’ya yaymaya ve Friz halkını zorla Hristiyan yapmaya çalıştığı yıllardır. Ellerinde İncil’le dolaşan bu misyonerler de, Flaman, Alman ve Dan ordularının kılıçtan geçirdiği, Hristiyanlık inancını benimsemedikleri, Hristiyan olmak istemedikleri ve buna karşı direndikleri için katliâmdan geçirdiği, kadın – çocuk demeden soykırıma uğrattığı mazlum Friz halkına ellerinde İncil’lerle gidiyorlardı, onlara “Tanrı’nın (!) sözlerini” götürüyorlardı. (ÇOK ÖNEMLİ NOT: Şu anda oraya doğru geze geze yolculuk ettiğimiz ancak henüz varmadığımız, takriben 3 – 4 bölüm sonra o topraklara varacağımız Frizya coğrafyasında yaşayan Frizler, kılıçtan ve katliâmdan geçirilerek zorla Hristiyan yapılmış bir halktır ve Avrupa kıt’âsında Hristiyanlık dînine EN SON girmiş olan millettir. Avrupa kıt’asının en son Hristiyanlar’ıdırlar. Fakat gönüllü olarak bu dîni benimsememişler, Hristiyan olmamak için Hollandalılar’a, Almanlar’a ve Danimarkalılar’a karşı yüzyıllarca direnmişlerdir. Bu direnişlerinin sonucu olarak da katliâmdan hatta soykırımdan geçirilmiş, sonra da asimilasyon politikasıyla asimile edilmişler, anadilleri olan Frizce bile yasaklanmıştır. İlgi ve merakla takip ettiğiniz bu “Seyahatname”de, siz sevgili okurlara oldukça oylumlu ve geniş kapsamlı bir “Frizya Dosyası” sunacağız, b’iznillah. Yapmanız gereken tek şey, “Seyahatname”mimizi bölüm bölüm takip etmek.)

     İlçenin “Lugdunum” olan isminin “Katwijk” olarak değişmesi, kurulduğu 41 – 54 tarihlerinden yüzyıllar sonra yaşanmış bir değişimdir. Sebebi ise, ilçenin çok yakınlarında bulunan ve bugünkü ismi “Leiden” olan şehrin de o dönemler “Lugdunum” ismini taşımasıdır. Birbirine oldukça yakın olan ve bugün her ikisi de Lahey (Den Haag)’ye bağlı ilçeler olan Leiden ve Katwijk, her ikisinin de o dönemler ismi “Lugdunum” olduğu için, bizim ilçemiz olan Katwijk’e 13. yy’da “Katwijk” ismi verilir. Tarihî kaynaklarda “Katwijk” ismine ilk kez 1231 yılında rastlanmaktadır. (İsmin anlamını yukarıda anlatmıştık)

     Katwijk, 18. yy’ın sonuna kadar küçük ve fakir bir köy olarak kalmıştı. Bu fakir köyde halk balıkçılık yaparak geçimini temin ediyordu. Köyde bir tane kilise vardı ve köylüler Ortodoks Hristiyan idi.

     Ancak köy çok güzeldi. Özellikle manzarası çok hoştu. Ren Nehri’nin Kuzey Denizi’ne dökülüp 1320 km’lik mavi akıntısına son verdiği nokta olduğu için, iş bu “nehir – deniz buluşması”, sanatçıları ve edebiyatçıları buraya çekiyor, onlara ilhâm kaynağı oluyordu. O dönemler henüz “Eurovision” ve “Yetenek sizsiniz” gibi şeyler icad edilmemiş olduğu için, 19. yüzyıl sanatçıları daha çok resim, heykel, klasik müzik gibi alanlarla iştigal ediyorlardı. Bilhassa “Empresyonizm” (İzlenimcilik) akımının – ki bütün sanat dallarını, özellikle de resim sanatını etkileyen bir akımdır – temsilcileri için burası gözde bir mekândı. Bu dönemde Katwjik’in ilhâm verdiği ve bu yüzden gelip buraya yerleşerek eserlerini bu şirin köyde yaratan bazı sanatçılar şunlardır: Lahey (Den Haag) doğumlu Hollandalı ressam Johannes Theodorus Toorop (1858 – 1928) ve O’nun kızı, Katwijk doğumlu ressam Charley Toorop (1891 – 1955) ile Berlin doğumlu Alman ressam Max Liebermann (1847 – 1935).

     20 Şubat 1817 tarihinde Hollanda yönetimi tarafından çıkartılan “Kraliyet Kararnamesi” (Flm. Koninklijk Besluit) ile, Katwijk ülkenin “silah deposu” yapılır. Savaş durumlarında ihtiyaç duyulacak önemli ve güçlü silahlar, burada saklanıp muhafazâ edilmeye başlanır.

     II. Dünya Savaşı (1939 – 45) esnasında Katwijk büyük hasara uğrar. Almanlar’ın işgaline uğrayan ilçede, Alman devleti tarafından 1942’den 1944’e kadar, Batı Avrupa kıyısı boyunca Büyük Britanya’dan ve Avrupa ana karasında bekleyen Müttefik Devletler’in istilasına karşı savunmak amacıyla inşâ edilen savunma hattı olan Atlantik Duvarı (Alm. Atlantikwall)’nın yapımı sırasında ilçenin yarısı yok oldu. Özellikle Ekim 1943’te ilçedeki evlerin çoğu yıkıldı.

     Savaştan sonra, özellikle 1950’li yıllarda bu yıkımlar önemli ölçüde tamir edilmiş, ilçe adetâ yeniden kurulmuştur.

     1 Ocak 2006 tarihi itibariyle Rijnsburg ve Valkenburg köyleri Katwijk ile birleştirilip ilçe belediyesine dahil edilmiştir.

     Bugün itibariyle Katwijk, 64 bin 232 kişilik nüfûsuyla Hollanda’nın en şirin beldelerinden biri ve aynı zamanda gözde turistik mekânlarındandır. Özellikle Ren Nehri’nin akıntısını tamamladığı nokta olduğu için, en çok da Almanlar ziyaret etmektedir. Bunu anlamak ise gayet basittir: Tam 6 ülkenin topraklarını sulayan Ren (Flm. Rijn; Alm. Rhein; Frsz. Rhin; İt. Reno; Retr. Rain) Nehri, en çok Almanya topraklarında akmakta ve Almanya’nın adetâ can damarı durumundadır. Dolayısıyla en çok Almanlar’ın rağbet etmesi, anlaşılır bir durumdur. Bunun gibi, örneğin 10 ülkenin topraklarını sulayan Tuna (Alm. Donau; Slvk. Dunaj; Mac. Duna; Hrv. Dunav; Srp. Dunav; Bulg. Dunaw; Mold. Dunǎrea; Rom. Dunǎrea; Ukr. Dunaj) Nehri’nin Almanya’nın Donaueschingen kentinde doğduğu kaynağa giderseniz, orda da en çok Balkan ülkelerinden gelen ziyaretçileri görürsünüz. Zirâ Tuna, en fazla Balkan coğrafyası için öneme sahiptir. (Tuna Nehri’nin doğduğu kaynak için bkz. Su: Akarsa Nehir, Düşerse Şelâle, Durursa Göl Olur – 16)

     Katwijk ilçesinin en ilginç özelliklerinden biri de, Hollanda’nın tren ulaşımı bulunmayan en büyük yerleşim birimi olmasıdır. Yani ray döşenmemiş en büyük yerleşim birimi, Katwijk.

     Katwijk’in dünyadaki 3 şehirle arasında “kardeş şehir” bağı bulunuyor. Bunlar; Almanya’nın Siegen kenti, Büyük Britanya’nın Lowesoft kenti ve Makedonya’nın siz sevgili okurlarımızla birlikte Balkan gezimizde doyasıya gezdiğimiz güzel şehri Ohri (Mak. Охрид [Ohrid]).

     Son olarak, Türkiye’deki okurlarımız için Katwijk ile ilgili farklı bir bilgi notu: Türkiye’deki futbolseverlerin yakından tanıdığı Hollandalı millî futbolcu Dirk Kuyt buralıdır, bu şehrin çocuğudur. 22 Temmuz 1980 günü Katwijk’te doğan Dirk Kuyt, futbola henüz 5 yaşında bir çocukken bu ilçenin KVV Quick Boys (Katwijk Voetbalvereniging Quick Boys) takımında başlamıştır. 2012 – 15 yılları arasında Fenerbahçe’de oynayan Kuyt, şu anda Hollanda’nın Feyeneoord Rotterdam takımında forma giymektedir.

     Siz nasıl ki ilçenizden çıkan siyasetçilerle, hırsızlarla, mafya babalarıyla ve terör örgütü liderleriyle gurur duyuyorsanız, bu fukaralar da ilçelerinden çıkan sanatçılarla, edebiyatçılarla, ressamlarla ve sporcularla gurur duyuyorlar.

sediyani@gmail.com

     SEDİYANİ SEYAHATNAMESİ

     CİLT 9

FOTOĞRAFLAR:

11... 1

Katwijk, iki parçadan oluşan bir yerleşim birimi. İlçenin denizden uzak doğu kesimi Katwijk aan den Rijn (= Ren Nehri Üzerindeki Katwijk) ismini taşırken, Kuzey Denizi’ne kıyısı olan batı kesimi ise Katwijk aan Zee (= Deniz Kıyısındaki Katwijk) ismini taşıyor.

Bizler şu anda Katwijk aan den Rijn kesimindeyiz, yani “Ren Nehri Üzerindeki Katwijk” kesiminde. Ren Nehri’nin denize döküldüğü nokta, tahmin edeceğiniz üzere, ilçenin Katwijk aan Zee kesiminde, yani “Deniz Kıyısındaki Katwijk” kesiminde.

11... 2

Katwijk, 18. yy’ın sonuna kadar küçük ve fakir bir köy olarak kalmıştı. Bu fakir köyde halk balıkçılık yaparak geçimini temin ediyordu. Köyde bir tane kilise vardı ve köylüler Ortodoks Hristiyan idi.

11... 3

Katwijk ilçesinin en ilginç özelliklerinden biri de, Hollanda’nın tren ulaşımı bulunmayan en büyük yerleşim birimi olmasıdır. Yani ray döşenmemiş en büyük yerleşim birimi, Katwijk.

11... 4

Andreas Kilisesi

Nr 4 van de Viersprong

Buraya gelmemizin sebebi, Batı Avrupa’nın en uzun 2., tüm Avrupa’nın ise en uzun 11. ırmağı olan ve tam 6 ülkenin (İsviçre, Liechtenstein, Avusturya, Fransa, Almanya ve Hollanda) topraklarını sulayan Ren (Flm. Rijn; Alm. Rhein; Frsz. Rhin; İt. Reno; Retr. Rain) Nehri’nin 1320 km’lik mavi akıntısını burada tamamlaması ve Kuzey Denizi (Flm. Noordzee)’ne dökülerek nazlı nazlı akıntısına burada son vermesidir.

İsviçre Alpleri’nde doğan Ren Nehri’nin Hollanda’daki Kuzey Denizi’ne dökülerek 1320 km’lik mavi akıntısını tamamladığı noktayı ziyaret etmek istiyoruz. Tam 6 ülkenin topraklarına cansuyu olan, 6 ülkenin yaşamına kan pompalayan dev bir akarsuyun vefât edişine tanıklık etmek, cenazesine gitmek…

Fotoğrafta, 1320 km uzunluğundaki Ren Nehri’nin son 500 m’sini görüyorsunuz…

11... 6

Önünde hatırâ fotoğrafı çektirdiğimiz değirmenin ismi çok güzel: “Windmill De Geregtigheid”. Anlamı, “Adalet Değirmeni”.

İlçenin sembollerinden biri olan bu yuvarlak taş değirmenin yüksekliği, 25 m 60 cm. Un değirmeni olarak kullanılıyor.

1740 yılında inşâ edilmiş, Adalet Değirmeni (Flm. Windmill De Geregtigheid).

11... 7

Katwijk aan den Rijn, 28 Mayıs 2016

 

1021 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Erdem ve Bilgelik Arıyorsan Nehirlerin Akıntısını Takip Et – 11

  1. Prof. Dr. Cevdet Akbay (Fayetteville / USA) dedi ki:

    Eline saglik Ibrahim kardes. Eve dogru (100 km) giderken okudum (hayalen gezdim). Araba surerken kolay olmadi ama iyi oldu. Tekrar eline saglik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir