Kadir Mısıroğlu’na Tarih Dersi

 

İbrahim Sediyani

 

 

 

 

 

     Geçtiğimiz günlerde bir televizyon kanalında canlı yayın konuğu olan tarihçi Kadir Mısıroğlu’nun yaptığı ilginç açıklamaları – evimde televizyon olmadığı için – izleyememiştim, ancak Allah’tan öyle uçuk şeyler söylüyorlar ki, milletin diline düştükleri için biz de haber sitelerinden öğrenme fırsatı yakalıyoruz.

     Videosunu internetten izledim. Kelimesi kelimesine şöyle diyor, bu zât-ı muhterem:

     “Shakespeare 500 sene evvel yaşamıştır. Shakespeare İngiliz değildi. Ne Shakespeare’den önce ne Shakespeare’den sonra İngiltere’de bu isimde bir adam daha gelmemişti. Shakespeare’in aslı Şeyh Pîr’dir, Pîîîîr (inandırıcı olsun diye kelimedeki î harfini uzatıyor), üstâd, ihtiyar. Ve Şeyh Pîr, Shakespeare gizli bir Müslüman’dı. 500 sene evvel Shakespeare’nin yazdığı tiyatro eserini bugünkü bir İngiliz çocuğu okusun, bugün yazılmış gibi anlar.”

     * * *

     Sayın Kadir Mısıroğlu;

     Yaptığınız tarihî açıklama ve aktardığınız bu bilgi, hiç kuşku yok ki tarihin yenibaştan yazılmasına sebebiyet verecektir. Sizlere şükran borçluyuz. Sevinç ve mutluluğumu tarif edecek kelime bulamıyorum. (Benim yetersizliğim değil, Türkçe’nin yetersizliği)

     Muhterem hocam;

     Sizden ilhâm alarak, ben de bu tür konulara merak saldım ve yoğun bir araştırma içine girdim. Kılı kırk yararak yaptığım araştırmada, çok ilginç sonuçlara ulaştım.

     Gecemi gündüzüme katarak elde ettiğim sonuçları bir an önce sizinle paylaşmak için sabırsızlanıyorum.

     Zirâ öyle ilginç bilgilere ulaştım ki, tarih yenibaştan yazılmak zorunda. Meğerse bize herşeyi yanlış öğretmişler. Ama gerçeklerin bir özelliği vardır, bir gün er ya da geç ortaya çıkarlar. İşte o gerçekler:

     Ünlü Hollywood yıldızı Kurt Russel’in aslı da Kürt Resul’dur. Kendisi Norşîn merkezli Nakşibendî tarikatının Xalîdiye kolundandır.

     Diğer bir Hollywood yıldızı olan Mel Gibson da aynı şekilde Kürt’tür hocam. Kendisi Silvan’daki medreselerde Şeyh Ahmed Farqinî’nin talebesiydi. Çok zeki bir talebeydi. Fıkıh ve akaid konularını su gibi ezberlemişti. Dînî meselelere oldukça vakıf olduğundan, kendisine gıpta eden arkadaşları ona “Mele gibisin” diyorlardı. Fakat Amerikalılar bunu “Mel Gibson” olarak değiştirdiler.

     Russell Crowe’ı da herkes Avustralyalı bilir ama aslında Çemişgezek’lidir. Kendisi Hesenê Mikail’in oğludur, aslen Bektaşî’dir. Haydar Baş Hocaefendi’nin büyük bir hayranı olduğu sırada tanıştığı bir Osmanlı torunu vasıtâsıyla Cübbeli Ahmed Hocaefendi’nin dergâhına kabul edilir, daha sonra büyük üstâdın himmetiyle Sünnîlik’e geçer. İlk defa burada açıklıyorum, asıl adı Resulê Gomê’dir, kirvemiz olduğu için bizler kendisine “Krivê Resul” derdik. Sonra İslam’ı tebliğ için gönderildiği Amerika’da “Russell Crowe” olarak yıllar boyunca kendini gizlemeyi başarmıştır.

     Molière de aslında Fransız değil Kürt’tür. Asıl adı Molla Erê olup büyük bir İslam âlimiydi. Tatvan, Ahlat ve Adilcevaz’daki onlarca medresesinde binlerce talebe yetiştirmiştir. Sonra İslamî irşâd ve tebliğat amacıyla gittiği Fransa’da uzun yıllar “Molière” adıyla kendini gizlemeyi başarmıştır.

     Nirvana grubunun vokalisti olan ünlü şarkıcı Kurt Cobain de aslında Kürt’tür. Rojava’nın Kobanî kentindendir. Zaten Amerika’ya gidince kendisini “Kobanîli Kürt” olarak tanıtır, sonra ABD vatandaşı olunca nüfûsa “Kurt Cobain” olarak kaydederler.

     Şu meşhur sarışın şarkıcı kız var ya, Shakira (Şakira), o da Kürt’tür hocam. Kendisi 60’lı yıllarda seslendirdiği Kürtçe şarkıları ve ağıtları efsane olan, Ağrılı ve gelmiş geçmiş en büyük Kürt dengbêjlerinden Şakiro’nun torunudur.

     Pek kimse bilmez ama hem sinema hem çizgi filmi çekilen Tarzan da Kürt’tür. Cizre Lisesi’nde beraber okuduk. Çok korkak bir çocuktu. Öyle olduğu için kendisine Kürtçe “korkak, ödlek” anlamında “Tırzo” lakabını takmıştık. “Tırzo… Tırzo… Tırzo…”, hep böyle çağırırdık. 92 Newrozu’nda devlet Cizre’ye saldırınca, korkudan ormana kaçtı. O gün bu gündür ormanda yaşıyor.

     Ve biliyor musunuz hocam, dünyadaki pekçok ulus ve ülke halkları da aslında Kürt’türler, ama bunu kimse bilmiyor.

     Örneğin Brezilyalılar aslında Kürt’tür hocam. İnanmıyorsanız, Dünya Kupası’nda Brezilyalı futbolcuların isimlerine bakın: Ronaldo, Rivaldo, Hevalno, Hogırno…

     Şili de aslında Kürt’tür. Bağımsızlığını kazanıp ülkelerini kurduklarında, bunu kutlamak için halay çekip “Şilê, şilê, şilê dotmamê, şilê şilê şilê dotmamê” eşliğinde halaya tutuşmuşlar. Böylece “Şili” olmuş isimleri.

     Bolivya da Kürt’tür. Bunların millî lideri Simon Bolivar halkı bağımsızlık için ayağa kaldırmak istemiş, ama halk sömürgecilere karşı ayaklanmaya korkuyormuş. Bunun üzerine Simon Bolivar meydana çıkıp halka seslenmiş, kitleyi Kürtçe olarak “Bılıviya… Bılıviya…” (Kımıldayın… Kımıldayın…) diyerek ateşlemiş. Kurtuluş Savaşı başarıya ulaştıktan sonra da bunun anısına “Bolivya” koymuşlar ülkenin ismini.

     Kamerun da Kürt’tür. Malumunuz olduğu üzere, eskiden bunların Amazon kadın savaşçıları varmış. Bu tamamen kadınlardan oluşan bir orduymuş. Diğer kabilelerle savaştıklarında, onlar bakmışlar ki bunların hepsi kadın, aralarında hiç erkek yok. Merak edip sormuşlar, “Ka mêrê we?” (Erkekleriniz nerede?). Daha sonra bu Kürtçe soru ülkenin ismi olmuş: Kamerun.

     Ve inanması güç ama gerçek: Japonlar da Kürt’tür. Malumunuz olduğu üzere, bu Japonlar hepsi birbirine benzerler hocam. Öyle ki bir Japon’u diğer Japon’dan ayırtetmek imkânsızdır. Onlar da bunun sıkıntısını hep çekiyorlar, çünkü herkes birbirine benzediği için kimse kimseyi tanıyamıyor. Böyle olduğu için dışarıda gezerken herkes birbirine “To kiyo?” (Sen kimsin?) diye sormuş. Böylece “Tokyo” olmuş isimleri.

sediyani@gmail.com

     TARAF GAZETESİ

     13 TEMMUZ 2016

Taraf Gazetesi, 13.07.2016

 

8518 Total Views 3 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

35 Cevap Kadir Mısıroğlu’na Tarih Dersi

 1. Qazî Muhammed dedi ki:

  to kiyo :-)))) süper olmuş.

 2. Jandil Kajîn dedi ki:

  Eski futbolcu Şîfo’nun da asıl adı Şivan’dı. Ve hatta Şifo Mehmet, Şivan Miheme idi. Kürt’tü. Onu da Şifo Mehmet yaptılar.

 3. SHEYH PIR AMCA dedi ki:

  Dersden önce bi tedavi olsaydı. Şimdi bir faide görmez.

 4. Jan Günhan dedi ki:

  Mele gibson iyiydi : )) bir ara Micheal jackson Mardinli bir Kürt dediler mevlit bile yaptılar onu es geçmişsiniz.

 5. Hüseyin Aykut dedi ki:

  Ka mêrê we – Kamerun
  To kiyo – Tokyo
  🙂
  🙂

 6. Diyaddin Aslan dedi ki:

  Sihhet xweş bréz Sediyani 🙂

 7. Cem Bozlu dedi ki:

  iyi yazı..tarihe bakışım değişti şeyh piri bilmem ama kendimi daha bi Kürt hissettim.
  Mele gibisen çok orijinal olmuş

 8. Yasemin Fidan Tóure dedi ki:

  Süper olmuş İbrahim. Şimdi Kadir Mısıroğlu çıldıracak ☺☺☺ Tarih dediğin böyle anlatılır, öyle sadece Şeyh Pîr’i araştırmakla tarihçi olunmaz. Alsın okusun bilgi sahibi olsun. Tarihin gizli odasını aralamışsın ona, kıymetini bilsin. sensinnnn ☺

 9. Mariye Çelik dedi ki:

  Ronaldo, Rivaldo, Hevalno, Hogırno… 🙂 Mele gibisin 🙂 Emeğinize sağlık abi.

 10. Nevzat Alp dedi ki:

  İbrahim Sediyani abimiz yazdı arkadaşlar taze çıktı fırından buyrun okuyun 🙂 Afiyet olsun.

 11. Ömer Adıyaman dedi ki:

  İbrahim Sediyani… Bu adamı sevmemek mümkün mü?

 12. Av. Memet Kilic dedi ki:

  Mutlaka okuyun. Harry Potter’in Hayri Pötürgeli’nin torunu olduğunu yazmamış, çünkü Malatya’yı kıskanıyor 🙂

 13. smcan dedi ki:

  Üşenmedin mi böyle bir yazı yazdığına, günlük popüler bir yazı. İnsanlar bunla geyik yapiyor, sen ise bir köşeyi ziyan ediyorsun.

 14. Hewar dedi ki:

  Kekê İbrahim hz İbrahim de aslında Kürt tür. Niye him adında bir kardeşi varmış hz ibrahim’ e de him’in kardeşi Bra-him olmuş İbrahim.

 15. Muzaffer dedi ki:

  23 yıllık öğretmen ,Tarihçi ve yazarım .Böyle güzel bir yazı okumadım.Okurken gülmekten gözlerimden yaşlar eksik olmadı.Eline ,kalemine,yüreğine sağlık.Tek kelimeyle mükemmel bir yazı.Bravo İbrahim hocam.

 16. navgiran dedi ki:

  Hocam, Alman Gothe ve oyuncu Götze yi de araştirsan…

 17. Zagros Karaman dedi ki:

  Arkadaşlar lütfen bu yazıyı
  Okuyun Gülmekten bayılırsınız
  Mamoste Sedyani her biji.

 18. Cem Özdemir dedi ki:

  Yerlere yattım gülmekten. Fanatik milliyetçi hayranlarım mutlaka okumalı bunu.

 19. Mehmet Halil Yılmaz dedi ki:

  sen çok yaşa!
  Brez sediyani
  Kulah’liya iyi giydirmiş!
  Okuyun derim;

 20. Bayram Akbaş dedi ki:

  Şili de aslında Kürt’tür. Bağımsızlığını kazanıp ülkelerini kurduklarında, bunu kutlamak için halay çekip “Şilê, şilê, şilê dotmamê, şilê şilê şilê dotmamê” eşliğinde halaya tutuşmuşlar. Böylece “Şili” olmuş isimleri.
  🙂

 21. Cevdet Çaçan dedi ki:

  Harika bir çalışma hocam elinize sağlık.

 22. Murat Öcal dedi ki:

  Güzel bir ders, ama anlarsa…

 23. mehtap dedi ki:

  Herkesin gerçekleri öğrenme vakti geldi artık 🙂
  Çok yaşayın hocam :))

 24. Mustafa Gökçek dedi ki:

  Sevgili İbrahim, kimilerine biraz Türkçe öğretmek gerekli galiba!… (Mısıroğlu gibi) Şeyh (Arapça) ve pir (Farsça) bu iki kelime de aynı anlamda… Ayrıntılar içeren nüanslar gibi… Yolun açık olsun. Kutluyorum.

 25. Haşim Yıldız dedi ki:

  Reıs kalemıne sağlık ışte gercekler böyle olur :):)

 26. İsmail Cankurt dedi ki:

  Allah’ına kurban Hz.ibrahim.
  Uzun zamandır bu kadar gülmemiştim.

 27. Selman Çiftsüren dedi ki:

  Mam Sediyani’den tarihi yeniden şekillendirecek müthiş bulgular 🙂

  Özellikle “Şakiro / Şakira” hep kafama takılırdı ilişki var mı diye, vuzuha getirmiş sağolsun…

 28. Murad Toprak dedi ki:

  Kadir Mısırlıoğlu’na ithafen İbrahim Sediyani abe’den tarihi bir okuma 🙂

  “Molière de aslında Fransız değil Kürt’tür. Asıl adı Molla Erê olup büyük bir İslam âlimiydi. Tatvan, Ahlat ve Adilcevaz’daki onlarca medresesinde binlerce talebe yetiştirmiştir. Sonra İslamî irşâd ve tebliğat amacıyla gittiği Fransa’da uzun yıllar “Molière” adıyla kendini gizlemeyi başarmıştır.”

 29. lavinya şıkê dedi ki:

  Tek kelimeyle muhteşem.

 30. Emin Toprak dedi ki:

  İbrahim Sediyani, tüm Coğrafyalarda geçerli öyle bir Tarih dersi vermiş ki okunmalı…

 31. Evdilla dedi ki:

  Adamsın kék

 32. Emine Torun dedi ki:

  Sayin Sediyani, her makalenizde mutlaka sizden ögrendigim yeni bir sey omustur, ama bu sefer bilgim tavan yapti, inanin o kadar cok güldümkü, bu kivrak zekaya ve bu güzel esprilere gönül dolusu tesekkür ediyoruz,,,

 33. ali haydar dedi ki:

  Aksi delilin varsa ortaya koy, dalga geçmek de nedir. Ha Kadir Misiroğlu doğrudur demiyorum ama tarihten konuşuyorsan iddialari delillerle red edeceksin yoksa dalga geçerek değil

 34. Esra dedi ki:

  Muhteşem bir yazı hocam okurken kahkahalara boğuldum, bu tür adamlara verilecek en iyi cevap bu kesinlikle 🙂

 35. Bayram dedi ki:

  Harika olmuş. Super. Misirlioglu ve Türk devleti ve en cokta dogu perincek cildiracaktir. Basarilar sayin Sediyani.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir