2 bin yıllık Kürtçe kitap bulundu

 

isediyani

Kürtler’in ataları Zerdüştîler’in el yazması olan 2 bin yıllık Kürtçe kitap bulundu. Tarih yeniden yazılacak…

 

 

     Kürtler’in ataları Zerdüştîler’in el yazması olan 2 bin yıllık Kürtçe kitap bulundu.

     Eski Avestaca olarak bilinen Kürtçe’nin Ahuramî (Hawramî) lehçesiyle yazıldığı belirtilen kitabın ceylan derisine Aramî harflerle yazıldığı ve 20 sayfadan oluştuğu belirtildi. Yapılan incelemelerde kitabın yaklaşık ikibin yıllık olduğu belirtildi.

     Kürdistan Arkeoloji Müdürlüğü yaptığı açıklamada, bulunan kitabın 2 bin yıllık olduğunu söyledi. Kitabın Eski Avesta dili olan Hawramî (Ahura-mani) Kürtçesi’nde, ceylan derisi üzerinden yazıldığı açıklandı. Tarihî kitabın Aramî alfabesiyle Kürtçe yazıldığı verilen bilgiler arasında.

     Şûnwarên Kurdistanê (Kürdistan’ın Mirası) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, kitabı Hawraman’da bulan bir Kürt aile, kitabı Kürdistan Federe Devleti’ne teslim etti.

     Uzmanlar, 2 bin yıllık Kürtçe kitabın, Zerdüştîler olarak da bilinen Bahdinîler’den kalan ve Avesta’nın “Gatalar” (Gotin) bölümü olduğu görüşünde.

     Avesta’nın en eski ve en orijinal bölümleri olduğuna inanılan “Gata” (Gotin) bölümü, M. Ö. 7. yy’da yaşadığına inanılan Hz. Zerdüşt (as) Peygamber tarafından söylenen şiirlerden oluşuyor. Uzmanlar, bulunun kitabın bu şiirler olduğunu düşünüyor.

     ZERNEWS

     30 HAZİRAN 2016

2 bin yıllık kürtçe kitap 1

2 bin yıllık kürtçe kitap 2

32925 Total Views 35 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

10 Cevap 2 bin yıllık Kürtçe kitap bulundu

 1. Bekir demir dedi ki:

  Tarihe yeniden ışık tutacak değerli bir eser..
  Umarım insanlığa faydalı olur..
  Pırtukeki pır bı qimetdarė…

 2. Bekir demir dedi ki:

  Pırtukeki diroki u bı qimete..
  Bawerdıkım ji insaniyetėra bı faydebı..

 3. Alevi Kürt dedi ki:

  Goran Kürtleri bugün bir Alevi Mürşid Ocağı olan Sultan Sahak Mürşid Ocağına bağlı Yâresândırlar.

  Yaresan Alevi Kürtlerinin Cemi
  https://www.youtube.com/watch?v=QHSrYjEW10k

  Küçük Serencam’da mütevazilik, dine bağlılık {Yarsan Aleviliğine}, Cem, Cemhane, kurban, çocukların isimlendirilmesi, ölülerin yıkanması ve matem gibi meseleler üzerine duruluyor. Bu bölüm şiirsel deyişler temelinde kaleme alınmıştır. Şunu da söylemek lazım ki, Dewrey Abidini Caf hariç {Caf ağzı ile yazılımı} Serencam’ın diğer bölümlerinin hepsi Kürtçenin Hawrami-Goranî lehçesi ile kaleme alınmıştır. Serencam’ın okunması Yarsan pir ve rehberlerinin göreviydi. Onlara da Kelamxwend {Kelam okuyucu} diyorlar.

  BİJÎ ÇANDA GELÊ KURD U ALAWÎ

 4. Mesut Keskin dedi ki:

  Bu kadar saçmalık ve bilgisizlik olamaz. Avesta dili Eski iranî dil grubuna ait başlı başına bir dildir. Hawrami ve de kürtçenin ata dili değildir, ona dair bilimsel bir veri yoktur. Hawrami dili de kürtçeyle sadece akraba olup kürt bölgesinde konuşulan bir iranî dildir.

  • Alevi Kürt dedi ki:

   bunu söyleyenler güneş dil teorisi ile tüm dillerin turkceden çıktığını iddia edenler 🙂 hatti sümer etrüsk maya dahil turk ve turkçeyi PEK BİLİMSEL olarak arşa vardıranlar 🙂

   Avesta dili ayrı dil zazaki (kırdi) ayrı, gorani ayrı, lur lehçesi ayrı ırakta da saddam sorani için ayrı demişti soranlar hayır kürdüz demişti, tcde zazaları ayırıyor, iran lorlar için çabalıyor, AMA HAVA ALIRSINIZ. böl parçala yönet geyiği KÜRD ULUS’U na SÖKMEZ! 7 düvele karşı Goran Soran Lur Zaza Kurmanc Kelhur kürtleri, şii sünni alevi(=yarsan dahil) ezdai zerdüşt musevi ateist kürtler dahil BİR İZ BERABERİZ yezide dehaklara asla yılmicaz bunuda tüm oyuncaklar bilsin!

   BİJÎ GELÊ KURD…..

  • burada calacak at yok dedi ki:

   Mesut burada calacak at yok. Baska yere..

 5. Maske dedi ki:

  Ne kadar aglasanizda sizlasanizda Ne kadar da gizlesenizde saklasanizda gercekler karanlikla kalmiyor Mesut Kürd tarihi köklüdür eskidir…

 6. ABBAS POLAT dedi ki:

  DUNYADAN BUTUN DILERE BUTUN INCLARA 72 MILET SAYGIM SONSIZDIR AMA SUNUDA BILMLISSNIZ MEZOPTANIYA MEDENIYET BISGIN SALIYAN KURDISTNDIR TARIMI DEYRMEN SAPANI BONDRGI ÖKZLERIN EVCLESMESI ATLARIN COK HAYVANLARIN EVCLESMESIN KURTLERDEN DUNYAYA MIRAS KALMISTIR YAZI DA YINE OYLE KURTLER BULMISTIR AT BINMESIN SAPAN YAPMASIN HARAN UNUVERSTESI BUNLAR KURTLERIN HATRASI INSANLARA BOYIK KATKISI OLMISTIR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir