Mavi Marmara’dan kurtulan Sediyani: “İsrail 9 kişiyi katletmişti, Erdoğan ise gemiyi batırdı”

 

isediyani

Mavi Marmara yolcusu gazeteci İbrahim Sediyani, Diken.com.tr sitesinden Tunca Öğreten’e çarpıcı açıklamalarda bulundu

 

 

     Türkiye, İsrail ile altı yıllık krizin ardından anlaşmaya vardı. Anlaşmaya göre Türkiye, 2010’da Gazze’ye insani yardım götüren Mavi Marmara gemisine baskına katılan ve dokuz kişiyi katleden İsrail askerlerine yönelik dava açılmayacağına dair bir yasa çıkarmak zorunda.

netanyahu - erdogan

Netanyahu ve Erdoğan 

     Anlaşmanın Gazze ablukasıyla ilgili bölümüyse hala muğlak. Hükûmet kanadı ve ona yakın medya konuyla ilgili ablukanın kalkacağı yönünde açıklamalar yaparken, İsrail, ablukanın devam edeceğini ancak insanî yardımların Aşdod Limanı üzerinden Filistinliler’e ulaştırabileceğini söylüyor.

     Peki, 31 Mayıs 2010’da İsrail askerlerinin baskınına uğrayan Mavi Marmara gemisi yolcuları bu anlaşma hakkında ne düşünüyor?

mavi marmara tanik

Yazar İbrahim Sediyani

     Baskın sırasında Mavi Marmara’da bulunan 587 kişi arasında, yaşamını Almanya’da sürdüren yazar İbrahim Sediyani de vardı. “Siyah Devrim”, “Adını Arayan Coğrafya”, “Gülistan”, “Guldexwîn”, “Sözlerim Var Sevgiye Dair” ve “Bütün Yönleriyle Şeyh Said Kıyamı’ adlı altı kitaba imza atmış Sediyani’nin yazıları, aynı zamanda Türkiye, Zaman ve Taraf gibi pekçok gazete ve dergide de yayımlandı.

     27 Mayıs 2010’da, Antalya’dan Mavi Marmara gemisine binen Sediyani, Gazze Seferi’ne dahil olma sebebini Diken’e şu sözlerle anlattı: “Ülke ülke geziyor ve seyahatname yazıyordum. O yolculuğu da yazmam için davet ettiler beni. 587 yolcu arasında ümmete ve İslam’a hizmet etmek için gelen de vardı, benim gibi yalnızca mazlumun yanında olmak için gelen de. Ben, Filistinliler Müslüman olduğu için gitmedim. İsrail haksız, Filistin ise haklıydı. Eğer mazlum olan taraf İsrail olsaydı, Filistin’e karşı yine o gemiye binerdim.”

     “HÜKÛMETİN OLACAKLARDAN BAŞTAN SONA HABERİ VARDI”

     Dört gün süren yolculuk sırasında İsrail devletinin gemiyi defalarca tehdit ettiğini, “Gelmeyin, yoksa vururuz” diye hem basın aracılığıyla, hem de telsiz üzerinden uyarıda bulunduğunu belirten Sediyani’ye AKP hükûmetinin bu tehditler karşısında herhangi bir önlem alıp almadığını sorduk.

mavi marmara tanik1

     Sediyani şu yanıtı verdi: “Hükûmetin olacaklardan baştan sona haberi vardı. Bizi, Antalya’da gemiye binmeden önce tehdit etmeye başladılar. Biz yoldayken deniz tatbikatına başladılar. Düşünün, bir gemi yolluyorsunuz ve İsrail devleti o gemiyi vuracağını söyleyip tehditler savuruyor. Bunun karşılığında aklı başında bir hükûmet, ya o geminin yola çıkmasına hiç izin vermezdi ya da bir koruma gönderirdi. Ancak bırakın silahı, gemide tek bir çakı bile yoktu. Biz 587 kişi, tek başımıza, baskın olduğunda nasıl önlem alırız diye oturup düşünmeye başladık.”

     “KATLİÂM YAPACAKLARINI DÜŞÜNMEDİK”

     “Yani baskın olacağını siz de mi anladınız?” diye sorduğumuz yazar şöyle devam etti: “Yüzde 100 biliyorduk. Ancak biz, baskın olur ve gemiye el koyarlar diye düşünüyorduk. Gemiye çıkıp katliam yapacaklarını düşünmedik hiç.”

     Sediyani, gemi üzerinde geçen dört gün boyunca “Nasıl olsa arkamızda Türkiye var” güvencesini hiçbir zaman hissetmemiş: “Türkiye devletinin İsrail’den bir farkı olmadığını biliyordum. Bu yüzden de asla güvenmedim. 31 Mayıs’ta, baskın olduğu gün dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu neredeydi hatırlıyor musunuz? Şili’de. Oysa Antalya’dan yola çıktığımızda Ankara’dalardı. Düşünsenize, üç gün sonra yolladığın gemiye bir baskın olacak, katliam yapacaklar ama sen dünyanın bir ucuna gidiyorsun. Olay yaşandıktan sonra da kameralar karşısına geçip İsrail’i tehdit ediyorsun.”

     “DOKUZ İNSAN OSMANLI HAYÂLLERİ YÜZÜNDEN GÖZÜMÜN ÖNÜNDE KATLEDİLDİ”

     “Baskının yapılacağından AKP iktidarı ve Erdoğan’ın haberi olduğunu mu düşünüyorsunuz?” diye sorduğumuzdaysa şu yanıtı verdi Sediyani: “Gemiye binmeden önce kimlerin stratejik planları olduğunu bilemezdik. Ancak yapılan son anlaşmayla birlikte kullanıldığımızı daha iyi anladım. Dokuz insan, birilerinin politik çıkarları, Osmanlı hayâlleri yüzünden gözümün önünde katledildi.”

mavi marmara tanik2

     “O GEMİYE BİNMEYE KORKANLAR ANLAŞMAYI ZAFERMİŞ GİBİ SATIYOR”

     Yazar, Türkiye ile İsrail arasındaki anlaşmayı ise şöyle değerlendirdi: “Türkiye, İsrail’in yıllardır uğraşıp, yapamadığını becerdi ve dünyanın tanımadığı Gazze ambargosunu tanıyan ilk ülke oldu. Kalkmış, ‘Aşdod Limanı üzerinden insani yardım ulaştırılacak’ diyorlar. İsrail, Aşdod Limanı’nın kullanılmasına zaten izin veriyordu ki. Mavi Marmara baskınının sebebi, 587 kişinin yardımı Aşdod’a bırakmak yerine, direkt Gazze’ye götürmek istemesiydi. İsrail, o gün dokuz kişi öldürdü ama Erdoğan bu anlaşmayla, Mavi Marmara’yı tamamen batırdı. Erdoğan utanmadan insanların gözünün içine bakarak yalan söylüyor. Bu anlaşmada ne Mavi Marmara, ne de Gazze halkının hakları gözetildi. Bir tek Mavi Marmara yolcusunun bu anlaşmadan memnun olduğunu gösteremez. Bugün Erdoğan’ın yaptığı bu anlaşmayı zafermiş gibi satanlar, aslında 27 Mayıs 2010’da o gemiye binmeye korkanlar.”

     “ERDOĞAN OY FALAN KAYBETMEZ”

     O dönem, Mavi Marmara baskını ve Filistin halkının yaşadıklarını Erdoğan’ın sık sık politik söylem olarak kullandığını hatırlattığımız Sediyani’ye, “Bu anlaşmayla birlikte Erdoğan ve AKP, aynı desteği alamayabilir mi?” diye sorduk.

     AKP seçmeninin büyük bir kısmının güce taptığını savunan yazar şu yanıtı verdi: “Bugün İsrail, Gazze’ye yeni bir saldırı başlatsa… Erdoğan da İsrail savaş uçağına binip, Filistin halkının üzerine bombalar yağdırsa… Bunu bile savunacak cahil bir kitle var Erdoğan’ın arkasında. Bu yüzden de oy falan kaybetmez. Eğer bu kitlenin birazcık onuru, şerefi, vicdanı olsaydı; Kürt çocukları Cizre’de yakılırken, Taybet Ana’nın cenazesi sokak ortasında bekletilirken, gazeteci ve akademisyenler tutuklanırken, hırsızlık, yolsuzluklar yapılırken zaten sesini çıkarırdı.”

     Tunca Öğreten

     DİKEN

     28 HAZİRAN 2016

 

4373 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir